Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Zánět hrtanu
Zánět hrtanu, odborně laryngitida je onemocnění postihující oblast hlasivek nacházejících se v hrtanu. Rozlišujeme zánět hrtanu akutní a chronický, které se liší svými příznaky, průběhem, závažnosti a léčbou. Akutní forma je mnohem častější a postihuje především malé děti, které jsou ohroženy především jeho stenózující formou, jenž mnohdy vyžaduje neodkladnou lékařskou péči.
Zánět hrtanu
Jak již sám název napovídá zánět hrtanu, neboli laryngitida je onemocnění, které postihuje hrtan, respektive hlasivky a jejich okolí. Často se vyskytuje v kombinaci se zánětem horních nebo dolních dýchacích cest, jen ojediněle je postižen hrtan samostatně. Na jeho vzniku se uplatňuje řada faktorů. Jedná se především o mikrobiální infekce, chemické vlivy (dráždivé plyny a výpary) a hlasové přepětí. Nejčastěji se vyskytuje na podzim a v zimě u dětí, ale neobchází ani dospělé. Podle délky trvání se rozlišuje zánět hrtanu akutní a chronický. Akutní zánět hrtanu se dále dělí na stenozující a nestenozující. Tyto formy se liší svými příznaky, průběhem, závažnosti a léčbou.
Hrtan
Hrtan je chrupavkami vyztužená trubice, která navazuje na hltan, což je společný úsek trávicí a dýchací soustavy. Vchod do hrtanu je chráněn příklopkou hrtanovou, odborně nazývanou epiglottis. Ta brání, aby došlo k vdechnutí potravy nebo tekutiny do dýchacích cest při polykání potravy. Hrtan plní v těle dvě funkce, účastní se dýchání a tvorby zvuku. Na hrtan navazuje průdušnice, která vede vdechovaný vzduch dále do plic. Pod vchodem do hrtanu mezi chrupavkami jsou napjaté hlasivkové vazy, které při rozkmitání vydechovaným vzduchem mohou vytvořit zvuk a umožňují tak komunikaci.
Nestenozujíci zánět hrtanu
Nestenozujíci zánět hrtanu postihuje jenom jeho výstelku. Nejčastější jeho příčinou je pestrá škála virových infekcí, které způsobují i záněty horních dýchacích cest. Příznaky zánětu se obvykle objevují spolu s příznaky nachlazení. Pro tuto nemoc je charakteristický chrapot, obtížné mluvení, pálení v krku a suchý, dráždivý, bolestivý kašel. Onemocnění provází horečka, bolesti hlavy a únava. V léčbě se uplatňuje klid na lůžku, vlhké prostředí, příjem dostatečného množstva tekutin, které by však neměly být horké a šetření hlasu. Na krk je vhodný zapářkový obklad, který se dá jednoduše vyrobit. Stačí namočit látkový kapesník nebo nějakou jinou látku do vlažné vody, přiložit na krk a obvázat šátkem nebo suchým ručníkem a nechat na krku několik hodin nebo i přes noc. Z léku se můžou podávat přípravky, které tlumí suchý kašel (např. Stoptussin), dále léky tlumící bolest a horečku, vitamin C. Prospěšná jak k pití, tak k vdechování může být minerálka Vincentka. Obraz nestenozujícího zánětu hrtanu může být vyvolán i fyzikálním a chemickým přetížením, při jednorázové nadměrné spotřebě alkoholu, cigaret a hlasitých projevů (například sportovní fanoušci během zápasu jejich týmu).
Stenozující záněty hrtanu
Stenozující záněty hrtanu se vyskytují ve vícerých formách, ale společné mají to, že jsou nebezpečnější a vyžadují neodkladnou lékařskou péči. Při těchto formách není zánětem postižená jenom výstelka, ale i hlubší vrstvy hrtanu a dochází k jejich otoku, který může zúžit průsvit hrtanu, a tak ztížit až úplně znemožnit proudění vzduchu do plic, což může vést k udušení. U malých dětí se vyskytují zejména dvě formy odborně nazývané laryngitis acuta subglottica a epiglottitis acuta.
Laryngitis acuta subglottica
První forma je způsobena viry (virus chřipky, spalniček, adenoviry), zánět postihuje oblast pod hlasivkovými vazy. Nemoc začíná náhle z plného zdraví, obvykle v noci. Dítě se náhle budí, štěkavě kašle, je neklidné, pláče a je dušné. V první pomoci se uplatňuje dítě posadit, otevřít okno, nechat proudit studený vzduch. Zaujetí dítěte nějakým předmětem nebo činnosti je taky dobré, odvede to jeho pozornost od faktu, že se mu špatně dýchá a pomůže to spolu se studeným vzduchem zmírnit obtíže. Dítě by mělo být co nejdříve převezeno do nemocnice, kde bude zajištěna přiměřená léčba, zejména aplikace kortikoidů, které odstraní otok hrtanu. Jestli bude nutná hospitalizace, rozhodne ošetřující lékař.
Epiglottitis acuta
Druhou vzácnější formu má na svědomí bakterie Hemophilus influenzae a postihuje příklopku hrtanovou. Vyskytuje se ve věku 2 až 6 let, ale někdy se může vyskytnout i u dospělých. Příznaky nastupují obvykle velmi rychle z plného zdraví. Bolesti v krku při polykání a zvýšená teplota v průběhu hodin přecházejí v těžkou dušnost, nemožnost polknout slinu, kterou pro bolest nemocný raději vyplivuje, než polyká, nebo mu vytéká z úst. Dítě zajímá úlevovou polohu vsedě v mírném předklonu. Nesmíme ho položit na záda. Nezbytný je okamžitý převoz do nemocnice v doprovodu lékaře. Ke snížení výskytu této závažné formy bylo zavedené povinné očkování, ale je vhodné, aby o ní rodiče věděli a mohli včas při objevení těchto příznaků konat.
Chronický zánět hrtanu
Chronický zánět hrtanu je vleklý zánět hrtanové výstelky s maximem v oblasti hlasivek, způsobený nejčastěji dlouhodobým drážděním dýchacích cest nejčastěji ve formě cigaretového kouře, prachu a výparů organických i anorganických rozpouštědel. Dále se můžou spolupodílet opakované infekce dýchacích cest a suchý, přehřátý nebo mrazivý vzduch. Typický je chrapot, pocit sucha, škrábání v krku a suchý kašel. Léčba zahrnuje vdechování Vincentky s kortikoidy a s lokálními antibiotiky po dobu 10 až 14 dnů. Nezbytné je zvážit ukončení práce v prašném prostředí a přestat kouřit. Pokud se nemoc neléčí, dochází ke změnám na hrtanu, které mohou vyústit až v rozvoj zhoubného nádorového onemocnění.
Diskuze