Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Zánět trojklanného nervu
Zánět trojklanného nervu je velmi bolestivé onemocnění lokalizované v oblasti obličeje, tedy v oblasti větvení 5. hlavového nervu. Mezi příznyky zánětu trojklanného nervu patří bolesti zubů, jazyka, ztuhnutí žvýkacích svalů a celková bolest obličeje. V léčbě zánětu trojklanného nervu je nejprve třeba diagnostikovat příčinu zánětu a podle toho nasadit antibiotika nebo antivirotika. Současně se většinou podávají analgetika tlumící bolest. Příznaky zánětu trojklanného nervu není na místě podcenit, je třeba vždy včas vyhledat lékaře.
Zánět trojklanného nervu
Trojklaný nerv je jeden z hlavových nervů, jehož název je dán třemi větvemi, na které se tento nerv rozděluje. Zánět trojklanného nervu vzniká z řady příčin, mechanickým drážděním, toxickým půspbením některých látek, nebo také zánětem. Projevy zánětu trojklanného nervu jsou různorodé jelikož tento nerv má řadu funkcí. Nejčastěji se však jená o velice intenzivní bolest. Nerv může být postižen v celém svém průběhu, nebo pouze v jedné větvi, podle toho se pak projevuje nejbolestivější místo. Jelikož nervy procházejí čelistmi, bývá zpočátku zánět nervu zaměňován s bolestí zubů. Zánět trojklanného nervu je třeba co nejdříve léčit.
Trojklanný nerv
Jak bylo uvedené výše, trojklaný nerv vystupuje přímo z mozku a nazývá se také 5. hlavový nerv. Jak již z názvu vyplývá, trojklanný nerv má tři větve, jedna větev vystupuje z lebky čelem, druhá prochází horní čelistí a třetí dolní čelistí. Trojklaný nerv má na starosti přenášení vjemů z obličeje, dutiny ústní i nosní, z vedlejších dutin nosních, z jazyka a ze zubů. Jeho dalším úkolem je přenášení impulzů do žvýkacích svalů, a tím zajišťuje žvýkání.
Příčiny zánětu trojklanného nervu
Zánět trojklanného nervu obvykle vzniká prostupem infekce z jiné blízké oblasti. Děje se tak při zánětu nosní dutiny, při zánětech vedlejších nosních dutin, tedy sinusitidách, nebo při zánětu v oblasti zubů. Vzácněji se setkáváme se zánětem trojklanného nervu po prodělaném pásovém oparu, nebo právě probíhající borrelióza. Příčinou může být i osteomyelitida, tedy zánět kosti v blízkosti trojklanného nervu, nebo jako doprovodný příznak u některých autoimunitních onemocnění, jakým je roztroušená skleróza, či systémový lupus erythematodes. Zánět trojklanného nervu bývá vyvolán různými způsoby,například prochladnutím, při kousání, žvýkání, nebo čištění zubů.
Příznaky zánětu trojklanného nervu
Nejvýraznějším příznakem zánětu trojklanného nervu je velmi silná bolest. Podle toho, jakou větev trojklaného nervu zánět postihne, je bolest lokalizovaná. Nejčastěji bývá postižena větev vystupující z horní čelisti, větev vystupující z dolní čelisti nebývá postižena příliš často. Bolest bývá velmi silná a ostrá, pulzující, záchvatovitá, objevuje se krátce s vysokou intenzitou. Bolest se zhoršuje v chladnějším prostředí, ve větru, při větší fyzické zátěži a ve stresových situacích. Dalšími příznaky jsou křeče a tuhnutí žvýkacích svalů, různé poruchy citlivosti obličeje a jazyka, bolesti zubů a vedlejších nosních dutin. Kvůli úporným bolestem v obličeji je pacient v silném stresu a většinou není schopen zvládat běžné povinnosti. Zánět trojklanného nervu má také úzkou souvislost s migrénami. Pokud je příčinou zánětu virus oparu, jsou bolestivé příznaky doprovázeny i výskytem puchýřů na obličeji.
Diagnostika zánětu trojklanného nervu
Diagnostika zánětu trojklanného nervu vychází z klinického obrazu, neurologického vyšetření a zobrazovacích metod. V rámci anamnézy je zapotřebí pečlivě rozebrat s pacientem charakter a intenzitu bolestí, provokující moment a případné bolesti zubů. V rámci neurologického vyšetření se zaměřujeme na pohmat nervů v jejich výstupech na obličeji a prověřit i motorické funkce žvýkacích svalů. V neposlední řadě je zapotřebí podrobit pacienta stomatologickému vyšetření, aby se vyloučila afekce zubů. Ze zobrazovacích metod je vhodné provést CT, které nám vyloučí přítomnost tumoru, krvácení, nebo zánětu dutin.
Léčba zánětu trojklanného nervu
Při léčbě zánětu trojklanného nervu se používají antibiotika, nebo antivirotika, podle původce infekce. Důležitou součástí terapie je i podávání analgetik, tedy léků proti bolesti. Pokud jsou bolesti i nadále úporné, je možno přistoupit i k chirurgické léčbě. Různá pracoviště vykonávají různé metody chirurgického ošetření zánětu trojklanného nervu. Všechny se však zaměřují na kořen nervu, ať již instilací glycerolového roztoku, který působí neurotoxicky na nerv, ozářením kořene trojklanného nervu gama nožem, ošetření radiofrekvenční termokoagulací, či komprese kořene balónkovou metodou.
Diskuze