Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Zlatý stafylokok neboli Staphylococcus aureus je bakterie, která je původcem řady onemocnění. Zlatý stafylokok je vcelku běžným obyvatelem na našem těle a je součástí naší mikroflóry. Choroby vyvolává zlatý stafylokok až poté, co se dostane do otevřené rány, nebo když máme oslabenou imunitu. Zlatý stafylokok je stále častěji rezistentní vůči běžným antibiotikům.
Zlatý stafylokok neboli Staphylococcus aureus (stafylokokus aureus) je mikrob ve tvaru kuličky, který se velmi rád s dalšími zlatými stafylokoky shlukuje do útvaru připomínajícího trs hroznového vína. Byl objeven již v roce 1880 v hnisu pocházejícím z nohy jistého mladíka. Od toho a především od toho, že je opravdu „hnistvorný" dostal název Staphylococcus pyogenes (Stafylokokus pyogenes), protože pyogenes znamená právě „tvořící hnis". Tento název se v dnešní době již nepoužívá.
Zlatý stafylokok se asi u čtvrtiny až poloviny lidí nachází běžně na kůži a na sliznicích hlavně hrdla, aniž by způsoboval onemocnění. Stačí však sebemenší porucha obranyschopnosti organismu, aby se z neškodného mikroba stal původce různých infekcí od jednoduchých kožních infekcí až po těžké záněty vnitřních orgánů se sepsí (otravou krve). Kromě toho se může zlatý stafylokok uplatnit také jako původce otrav z potravin. Infekce vyvolané zlatým stafylokokem jsou nejčastěji:
Léčba stafylokokových infekcí je čím dál tím svízelnější. Jde o to, že stafylokok je velmi častým původcem onemocnění, proto je také často léčen a sám se dostává do kontaktu s antibiotiky, kterými se ho snažíme z těla nemocného zbavit. Za ta léta a množství pokusů si stafylokoky vytvořily velmi účinné mechanismy, jak účinek těchto antibiotik obejít, jak léčbu přežít, co je horší, jak tuto informaci předat svým potomkům. Díky tomu se objevují čím dál tím víc odolné kmeny, na které musíme použít nová a nová, silnější antibiotika a stejně se s časem vytvoří odolnost i proti nim. Je proto velmi důležité nepoužívat antibiotika proti všem možným často i nebakteriálním onemocněním, aby stafylokoky měly co nejméně příležitostí si na ně zvyknout. Také je nutné vždy brát antibiotika dle doporučení lékaře, i když se zdá, že jsme již zdrávi, dobrat celou předepsanou dávku.
Pokud máte pocit, že byste Vy, či někdo ve Vašem okolí mohli být těmito onemocněními ohroženi, obraťte se prosím s žádostí o radu na svého lékaře, především, patříte-li mezi osoby se sníženou obranyschopností organismu.
Diskuze