Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Zlatý stafylokok
Zlatý stafylokok neboli Staphylococcus aureus je bakterie, která je původcem řady onemocnění. Zlatý stafylokok je vcelku běžným obyvatelem na našem těle a je součástí naší mikroflóry. Choroby vyvolává zlatý stafylokok až poté, co se dostane do otevřené rány, nebo když máme oslabenou imunitu. Zlatý stafylokok je stále častěji rezistentní vůči běžným antibiotikům.
Zlatý stafylokok
Zlatý stafylokok neboli Staphylococcus aureus (stafylokokus aureus) je mikrob ve tvaru kuličky, který se velmi rád s dalšími zlatými stafylokoky shlukuje do útvaru připomínajícího trs hroznového vína. Byl objeven již v roce 1880 v hnisu pocházejícím z nohy jistého mladíka. Od toho a především od toho, že je opravdu „hnistvorný" dostal název Staphylococcus pyogenes (Stafylokokus pyogenes), protože pyogenes znamená právě „tvořící hnis". Tento název se v dnešní době již nepoužívá.
Zlatý stafylokok, jeho výskyt a infekce
Zlatý stafylokok se asi u čtvrtiny až poloviny lidí nachází běžně na kůži a na sliznicích hlavně hrdla, aniž by způsoboval onemocnění. Stačí však sebemenší porucha obranyschopnosti organismu, aby se z neškodného mikroba stal původce různých infekcí od jednoduchých kožních infekcí až po těžké záněty vnitřních orgánů se sepsí (otravou krve). Kromě toho se může zlatý stafylokok uplatnit také jako původce otrav z potravin. Infekce vyvolané zlatým stafylokokem jsou nejčastěji:
- Infekce kůže jako je folikulitida (hnisavý zánět vlasového váčku), impetigo (vysoce nakažlivé kožní onemocnění projevující se puchýřky, či velkými puchýři, které praskají a mění se v krustu, šíří se do okolí), hordeolum (ječné zrno – zánět víčka způsobený ucpáním jedné z jeho žlázek), paronychie (zánět nehtového lůžka) a jiné.
- Další onemocnění vyvolané zlatým stafylokokem jsou ranné infekce. Zlaté stafylokoky se do rány, pokud není dobře vyčištěna a překryta, dostávají snadno a o to snadněji, čím je pacient více oslabený z hlediska obranyschopnosti – infekce pooperačních ran. Tyto infekce se projevují od zarudnutí s lehkým mokváním až po velmi závažnou infekci s hlubokým zničením a rozkladem tkáně (nekrózou).
- Dále způsobuje infekce, které jsou také spojeny s lékařským zákrokem, a to infekce umělých chlopní, kloubních náhrad a jiných umělých pomůcek zavedených do našeho těla. Bohužel taková infekce zlatým stafylokokem dokáže velmi rychle náhradu chlopně proděravit, zničit a tím způsobit selhávání srdce, náhrady kloubů se musí odstraňovat.
Dalším onemocněním je stafylokoková meningitida (zánět mozkových blan), která vzniká nejčastěji přenosem bakterií krví z hnisavých ložisek jinde na těle, např. v oblasti obličeje, kdy neodborné ošetření těchto malých kožních zánětů může vést k těžkému zánětu mozkových blan i s následkem smrti. - K celkovým infekcím, velmi závažným, patří také syndrom toxického šoku. Je to onemocnění v poslední době velmi diskutované především v souvislosti s používáním menstruačních tamponů. Je to onemocnění vyvolané jedem produkovaným zlatým stafylokokem, který vede k celotělové reakci s poškozením jater, ledvin, s průjmy, příznaky šoku, dezorientace a může končit smrtí. Stafylokok může také produkovat tzv. enterotoxin (řecky enteron – střevo), což je toxin (jed), který, pokud je vytvořen v jídle a to není dostatečně tepelně zpracováno, vyvolává otravu jídlem projevující se křečemi v břiše a silnými průjmy.
- Poslední velmi charakteristická je skupina onemocnění dýchacích cest, které jsou typické tím, že se objevují na již poškozené sliznici – nejčastěji jde o onemocnění způsobené virem, který poškodí sliznici dýchacích cest a tím usnadní vstup stafylokoka, který působí hnisavou rýmu, zánět vedlejších nosních dutin, ale i zánět průdušek a zápal plic. Jsou to onemocnění (jako i ostatní) velmi nebezpečná především pro malé děti a staré lidi, také pro lidi s velmi malou obranyschopností.
Zlatý stafylokok a jeho léčba
Léčba stafylokokových infekcí je čím dál tím svízelnější. Jde o to, že stafylokok je velmi častým původcem onemocnění, proto je také často léčen a sám se dostává do kontaktu s antibiotiky, kterými se ho snažíme z těla nemocného zbavit. Za ta léta a množství pokusů si stafylokoky vytvořily velmi účinné mechanismy, jak účinek těchto antibiotik obejít, jak léčbu přežít, co je horší, jak tuto informaci předat svým potomkům. Díky tomu se objevují čím dál tím víc odolné kmeny, na které musíme použít nová a nová, silnější antibiotika a stejně se s časem vytvoří odolnost i proti nim. Je proto velmi důležité nepoužívat antibiotika proti všem možným často i nebakteriálním onemocněním, aby stafylokoky měly co nejméně příležitostí si na ně zvyknout. Také je nutné vždy brát antibiotika dle doporučení lékaře, i když se zdá, že jsme již zdrávi, dobrat celou předepsanou dávku.
Pokud máte pocit, že byste Vy, či někdo ve Vašem okolí mohli být těmito onemocněními ohroženi, obraťte se prosím s žádostí o radu na svého lékaře, především, patříte-li mezi osoby se sníženou obranyschopností organismu.
Diskuze