26Duben
2012
MUDr. Kateřina Januzsová
Diskuze

Zlatý stafylokok

26. Duben 2012 | MUDr. Kateřina Januzsová
Zlatý stafylokok
Nemoci

Zlatý stafylokok neboli Staphylococcus aureus je bakterie, která je původcem řady onemocnění. Zlatý stafylokok je vcelku běžným obyvatelem na našem těle a je součástí naší mikroflóry. Choroby vyvolává zlatý stafylokok až poté, co se dostane do otevřené rány, nebo když máme oslabenou imunitu. Zlatý stafylokok je stále častěji rezistentní vůči běžným antibiotikům.

Zlatý stafylokok

Zlatý stafylokok neboli Staphylococcus aureus (stafylokokus aureus) je mikrob ve tvaru kuličky, který se velmi rád s dalšími zlatými stafylokoky shlukuje do útvaru připomínajícího trs hroznového vína. Byl objeven již v roce 1880 v hnisu pocházejícím z nohy jistého mladíka. Od toho a především od toho, že je opravdu „hnistvorný" dostal název Staphylococcus pyogenes (Stafylokokus pyogenes), protože pyogenes znamená právě „tvořící hnis". Tento název se v dnešní době již nepoužívá.

Zlatý stafylokok, jeho výskyt a infekce

Zlatý stafylokok se asi u čtvrtiny až poloviny lidí nachází běžně na kůži a na sliznicích hlavně hrdla, aniž by způsoboval onemocnění. Stačí však sebemenší porucha obranyschopnosti organismu, aby se z neškodného mikroba stal původce různých infekcí od jednoduchých kožních infekcí až po těžké záněty vnitřních orgánů se sepsí (otravou krve). Kromě toho se může zlatý stafylokok uplatnit také jako původce otrav z potravin. Infekce vyvolané zlatým stafylokokem jsou nejčastěji:

 

  • Infekce kůže jako je folikulitida (hnisavý zánět vlasového váčku), impetigo (vysoce nakažlivé kožní onemocnění projevující se puchýřky, či velkými puchýři, které praskají a mění se v krustu, šíří se do okolí), hordeolum (ječné zrno – zánět víčka způsobený ucpáním jedné z jeho žlázek), paronychie (zánět nehtového lůžka) a jiné.
  • Další onemocnění vyvolané zlatým stafylokokem jsou ranné infekce. Zlaté stafylokoky se do rány, pokud není dobře vyčištěna a překryta, dostávají snadno a o to snadněji, čím je pacient více oslabený z hlediska obranyschopnosti – infekce pooperačních ran. Tyto infekce se projevují od zarudnutí s lehkým mokváním až po velmi závažnou infekci s hlubokým zničením a rozkladem tkáně (nekrózou).
  • Dále způsobuje infekce, které jsou také spojeny s lékařským zákrokem, a to infekce umělých chlopní, kloubních náhrad a jiných umělých pomůcek zavedených do našeho těla. Bohužel taková infekce zlatým stafylokokem dokáže velmi rychle náhradu chlopně proděravit, zničit a tím způsobit selhávání srdce, náhrady kloubů se musí odstraňovat.
    Dalším onemocněním je stafylokoková meningitida (zánět mozkových blan), která vzniká nejčastěji přenosem bakterií krví z hnisavých ložisek jinde na těle, např. v oblasti obličeje, kdy neodborné ošetření těchto malých kožních zánětů může vést k těžkému zánětu mozkových blan i s následkem smrti.
  • K celkovým infekcím, velmi závažným, patří také syndrom toxického šoku. Je to onemocnění v poslední době velmi diskutované především v souvislosti s používáním menstruačních tamponů. Je to onemocnění vyvolané jedem produkovaným zlatým stafylokokem, který vede k celotělové reakci s poškozením jater, ledvin, s průjmy, příznaky šoku, dezorientace a může končit smrtí. Stafylokok může také produkovat tzv. enterotoxin (řecky enteron – střevo), což je toxin (jed), který, pokud je vytvořen v jídle a to není dostatečně tepelně zpracováno, vyvolává otravu jídlem projevující se křečemi v břiše a silnými průjmy.
  • Poslední velmi charakteristická je skupina onemocnění dýchacích cest, které jsou typické tím, že se objevují na již poškozené sliznici – nejčastěji jde o onemocnění způsobené virem, který poškodí sliznici dýchacích cest a tím usnadní vstup stafylokoka, který působí hnisavou rýmu, zánět vedlejších nosních dutin, ale i zánět průdušek a zápal plic. Jsou to onemocnění (jako i ostatní) velmi nebezpečná především pro malé děti a staré lidi, také pro lidi s velmi malou obranyschopností.

 

Zlatý stafylokok a jeho léčba

Léčba stafylokokových infekcí je čím dál tím svízelnější. Jde o to, že stafylokok je velmi častým původcem onemocnění, proto je také často léčen a sám se dostává do kontaktu s antibiotiky, kterými se ho snažíme z těla nemocného zbavit. Za ta léta a množství pokusů si stafylokoky vytvořily velmi účinné mechanismy, jak účinek těchto antibiotik obejít, jak léčbu přežít, co je horší, jak tuto informaci předat svým potomkům. Díky tomu se objevují čím dál tím víc odolné kmeny, na které musíme použít nová a nová, silnější antibiotika a stejně se s časem vytvoří odolnost i proti nim. Je proto velmi důležité nepoužívat antibiotika proti všem možným často i nebakteriálním onemocněním, aby stafylokoky měly co nejméně příležitostí si na ně zvyknout. Také je nutné vždy brát antibiotika dle doporučení lékaře, i když se zdá, že jsme již zdrávi, dobrat celou předepsanou dávku.

 

Pokud máte pocit, že byste Vy, či někdo ve Vašem okolí mohli být těmito onemocněními ohroženi, obraťte se prosím s žádostí o radu na svého lékaře, především, patříte-li mezi osoby se sníženou obranyschopností organismu.

Související články

Diskuze

Jirka: Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Na konci listopadu jsem byl na operaci paty, na přelomu února/března se mi vytvořil v patě zánět, od té doby mám v noze díru (cca 1 cm x necelý 1 cm), okolo porouchanou kůži, bolí mě achilovka a našli mi zlatého stafylokoka. Měl jsem již dva druhy antibiotik a stafylokoka stále mám. Chtěl jsem se zeptat: dá se stafylokok z nohy dostat i jinak než pomocí antibiotik ? nebo neměl by někdo nějakou radu prosím? děkuji moc

11. Květen 2017 05:32

Iva: Prosím, můžete poslat radu přes tuto diskusi! Děkuji

14. Březen 2017 03:06

mirek: Zdravím,jsem dlouholetý diabetik a mám s mrsou dlouhodobé zkušenostiJe to prevít.Měl jsem hnisavé defekty na obou nohou a díky mrse se čas od času objevovaly znovu.Snad deset let jsem s tím zápasil a jediná doporučená léčba antibiotiky byl biseptol na který jsem ale bohužel silně alergickÿ /otok sliznic a vyrážka/.Tudíž nic nezabíralo jelikož mrsa je vůči většině antibiotikům rezistentní a léčba jinými antibiotiky je spíš na škodu.Až jednou jsem se dostal s defekty do stadi kdy mě museli hospitalizovat a tam se stal pro mě zázrak.Musím podotknout že se tam našli lékaři kterým na vyléčení nohou očividně záleželo.Dostával jsem antibiotika v kapačkách /vankomicin - nejdelší série/ plus podpůrná léčba /denně koupele v dermacinu,aquacelové krytí pro obsah stříba a nu gel na čištění a denně převazy/.Po čtrnácti dnech mrsa zmizela a defekty se začaly hojit.Tolik moje zkušenost s zlatým stafilokokem.

11. Květen 2016 05:08

Hana: ,,zlaťáka,, jsem chytla v nemocnici po operaci prsa.

18. Březen 2016 03:53

Hana: ,,zlaťáka,, jsem chytla v nemocnici po operaci prsa.

18. Březen 2016 03:51

jk77@seznam.cz: Dobry den,chtel bych Vas poprosit o pomoc ze zlatym stafylokokem mame ho cela rodina ale deti maji velke problemy jsou stale zahlenene a nemuzeme se zbavit rymy lekar rika ze je to bezna mikroflora a neresito,predem dekuji

26. Prosinec 2015 12:38

Vondrova Martina Lea: Chtela bych poprosit o radu na trislech mam velkou bouli prasklo to a vytekl mi zaroven hnis a krev chci se zeptat jestli pitrebuji lekarske osetreni dekuji moc za radu

25. Prosinec 2015 12:10

Anonym: Edinstveni sposob eyo prinemat Bakteropfag stafilokokovi...paiscite internete. on ruski lekarstva.

05. Prosinec 2015 12:03

Lenka: Taky jsem měla stafylokoka asi 7 let.Byla to hrozná doba.Měla jsem ho v krku,který mně neustále bolel,celé dny a noci jsem prokašlala a dávila se,snad pořád jsem užívala ATB,chodila na krční a vždycky jsem jen slyšela,že se s ním musím naučit žít,že je nevyléčitelný.Pak jsem si objednala přírodní produkty na opakovaný zánět dutin a zmizel i stafylokok.Dneska je to již 6 tý rok a já mám klid.Produkty si občas objednám preventivně a jsem zdravá.Lenka

28. Září 2015 09:54

Jarka: priatel ma zlatého stafylokoka. Obnovuje sa mu to často...najprv sa mu urobil na prsu při bradavke kde musel vyhladat lekarsku pomoc tam mu to vycistili a pravydelne chodil na kontrolu a cistenie az pokial sa mu to nezahojilo. Bohuzial tolko co to mam v pporiadku sa mu to urobilo zase trosku vysie jako mal to prve...teraz sa mu to urobilo na ruke blizko podpazia to vyliecil doktor mu predpisal antibiotika ale tolko co ich dobral tak uz ma další...chcem sa spitat da sa to nejako vyliecit? co na to pomaha? doktory mu iba povedia ze to je normalne ze je oslabeny ze je po operacii...ja si myslim ale ze to nie je mozne aby sa to objevovalo po takom kratkom case...musí tam byt nieco co nie je v poriadku. Doktory ale ziadne vysetrenie nerobia iba mu to stále nadrezu a vycistia hnys...no proste stále to iste dokola...mozem vas porosit o radu jako dalej postupovat a kam sa obrátit?

26. Říjen 2014 10:32

Lucie: Dobrý den, manželovi se tvoří v podpaží a v tříšlech doslova vředy (jsou obrovské) tkáň kolem nich je zapálená a často má horečku, na vyšetření diagnostikovali zánět potních žláz a zlatého stafilokoka....autovakcínu mu nikdo nechce aplikovat, proč? Já mám zlatého koka v krku, žiji s ním a díky autoimunitnímu onemocnění ho prý nesmím léčit, bohužel mě pořád dokola trápí, záněty nosohltanu, ucpané dutiny, silné bolesti uší a hlavy....Poraďte jak se jej zbavit.

02. Říjen 2014 10:14

decadics: Dobrý den, nejúčinnější a v mnoha případech jediná léčba MRSA je bakteriofágová terapie. Jedná se o nejúčinnější alternativu k léčbě antibiotiky, která byla vyvinuta v Sovětském svazu. Dnes ji lze podstoupit v Gruzii a experimentálně také v Polsku ve Varšavě. Někde jsem četl, že se dají koupit bakteriofágy v podobě náplastí na ránu i u nás. Účinnost léčby je téměř 100%.

11. Červenec 2014 07:38

Jiří: Jsem po vyndání cysty u kolena, řez dlouhý asi 12cm. Jizva se hojila celkem dobře a když to bylo takřka uzdravené, tak to silně zahnisalo, přičemž se částečně otevřel skoro uzdravený řez a vyteklo množství hnisu s krví. Rozbor stěru potvrdil přítomnost MRSA - tedy zlaťáka. Doktorům jsem řekl, že mi mají dát místo nitrožilních aplikací ATB nebo ATB v podobě tablet, raději cílenou léčbu a to tím, že do znovuotevřené rány budou přímo aplikovat roztok ATB - přesně ten, který se dává nitrožilně, čímž to bude vlastně obrácený postup než doposud, tzn., že se ATB na postižené místo nebude dostávat složitou cestou přes trávicí a krevní oběh, ale ATB takto budou aplikovány přímo do ložiska výskytu, čímž se ATB taktéž do krevního oběhu dostanou. Koukali na mě, ak nějak podivně, jeden lékař to celkem pochopil, druhý se snažil vyvrátit, že je to nesmysl a nedělali nic. Doma se mi rána začala hojit, ale zase to zahnisalo a opět se část řezu otevřel. Jelikož znám něco o přírodní léčbě, tak jsem s tím za lékařem nešel a nasadil svoji léčbu. Vzpomněl jsem si, že když jsem měl zánět sluchovodu, tak místo aplikací ATB, které mi zabraly tak na 14 dnů, jsem do ucha, kterého jsem se nemohl bolestí ani dotknout, na vatičce namočené v roztoku slivovice s konopím vytřel celý sluchovod a světe div se, bolest přestala do 15. minut. Vždy, kdy mám tento zánět, tak to udělám výše popsaným způsobem a zabere to takřka okamžitě. Došel jsem k závěru, že kombinací dvou faktorů - tedy alkoholu a byliny jsem se toho zbavil. Z tohoto poznatku jsem včerejšího dne namíchal roztok z bylin, které mají na zlaťáka působit, ale jelikož jsem neměl zrovna koloidní sttříbro, tak použité byly následující: výtažek z jader grepu, lichořeřišnice a konopí. To všechno je naředěno ještě čistým alkoholem a čistou vodou. Vzal jsem injekční stříkačku a tímto roztokem jsem vystříkal otevřenou ránu a stejným roztokem jsem napustil i sterilní čtverečky, na ránu je přiložil a zavázal obvazem. Pod tyto čtverečky jsem dal ještě tzv. mastný tyl, aby se ty čtverečky nepřilepily na tu ránu. Toto jsem udělal zatím dvakrát, takže ještě nemůžu s konečnou platností říci, zda dojde ke zlikvidování MRSA. Logicky by ale mělo a to z výše popisovaného : Všechny složky obsažené v roztoku jsou vyloženě právě proti MRSA. Navíc tento roztok je zředěn čistým alkoholem, který zákonitě musí "dodělat" tento zákeřný mikroorganismus tím, že dojde - lidově řečeno - k otravě alkoholem, tak, jak to bylo v případě zánětů sluchovodu. Takže s těmito čtyřmi mocnými faktory jsem vyhlásil MRSA válku a jsem přesvědčen, že vítězem budu já. Večer provedu další proplach rány a převaz a budu muset pomalu namíchat nový roztok, protože "zlaťákovi" dopřávám koňské dávky, ať si taky něco užije :)

08. Květen 2014 05:51

Babáková: Použijte MMS.

14. Duben 2014 04:15

Marcela: pro Petru Válkovou - zasaďte si lichořeřišnici, je jedlá a ničí tohoto stafylokoka.

05. Březen 2014 03:50

Petra Válková: Dobrý den, mé 2 leté sestře byl diagnostikován zlatý stafylokok. Po prvé se jí projevil, když jí bylo teprve půl roku. Doktorka nám řekla, že se jedná o novorozeneckou nemoc, kterou mohla dostat v porodnici. Nejprve měla pořád rýmu, později, jak i sama paní doktorka řeka, že stafylokok "přestěhoval" do krku. Měsíc co měsíc dostává antibiotika na angínu a trpí na vysoké horečky, ze kterých po 1. roce měla fibrelační křeče, takže po této zkušenosti bere i diazepam. Před 14 dny měla opět antibiotika. horečky zmizely, ale jen do té doby, než jí klesla hladina antibiotik, takže po čtvrteční kontrole u dr., dostala v pátek další antibiotika. Dnes je to čtvrtý den, co je bere a stále je v horečkách... Paní doktorka nám řekla, že "ten jen tak nechcípne".. Cpe do sebe antibiotika, téměř v kuse, celoročně. Pokud máte někdo nějakou zkušenost, prosíme Vás o rady, jak nad tím hnusem zvítezit.. Děkuji

18. Listopad 2013 11:14

Vložit příspěvek