30Březen
2012
MUDr. Tereza Kratochvílová

Jak se žije pacientům s depresí?

30. Březen 2012 | MUDr. Tereza Kratochvílová
Jak se žije pacientům s depresí?
Příběh pacienta

Jak se žije pacientům s depresí? Deprese je závažné onemocnění ovlivňující pacientův každodenní život. Škála příznaků deprese je velmi široká, proto je třeba přistupovat individuálně i k její léčbě. Zásadní roli v životě s depresí hraje rozhodnutí změnit dosavadní život, vhodná volba psychiatra a psychoterapeuta, a v neposlední řadě obrovská vůle jak pacienta tak jeho příbuzných, jejichž podporu bude k léčbě rozhodně potřebovat.

Jak se žije pacientům s depresí?

Život s depresí není žádný med. To pochopí i člověk, který depresí nikdy netrpěl. Deprese je onemocnění, které nepostihuje pouze duši, ale i tělo. Dotýká se prakticky každé součásti života. Depresivní člověk se často setká s nepochopením, odsouzením, s naprostou ignorací okolí. Pokud člověka postihnou deprese, musí vynaložit neskutečné úsilí, aby přežil celý den, a ještě větší úsilí, aby se dokázal vrátit do normálního života. K tomu je také velmi důležité mít podporu a pochopení svých blízkých.

Jak se žije pacientům s depresí? – Průběh onemocnění

Život s depresí je každodenní boj o přežití. V prvních fázích deprese se pacient utápí v hlubokém neopodstatněném smutku, trpí úzkostmi, nespí, stále přemýšlí o všem špatném, co se mu stalo, začne se stranit lidí, snaží se izolovat, ztrácí přátele, ztrácí zájem o okolí, o svou práci, koníčky, o rodinu, nic ho netěší. V dalších fázích má touhu všechno vzdát, na řadu přichází i sebevražedné myšlenky. Je naprosto pasivní, nejraději by jen někam zalezl a už nikdy nevylezl. Už nevěří tomu, že by někdy něco dokázal. Problémem začíná být i osobní hygiena, pacient nemá vůli ani jít do koupelny si vyčistit zuby, udělat si snídani, podat si vodu. Při nejtěžších formách už jen leží a nemá se vůli pohnout. Toto je velmi stručný a neúplný výčet toho, jak může vypadat život pacienta s depresí. Bohužel to není nijak výjimečný stav. Mnoho lidí je v naprosté samotě zanecháno ve svých depresích až do těchto stavů.

Jak se žije pacientům s depresí? – Počátky deprese

Počátky deprese se většinou odvíjí od nějaké tragické, nebo silné události v životě. Někteří lidé jsou od narození citlivější povahy a pokud se sejde více pohrom naráz, tělo to nezvládne. Každý pacient s depresí je naprostý originál, každý prožívá jiná trápení, každý je prožívá jinak intenzivně. Každý pacient se také se svou depresí dokáže poprat jinak, než ostatní. Někteří pacienti své deprese dokáží řešit, berou léky, chodí k lékaři a postupně se vrací do života, jiní tuto sílu nemají. Deprese není nějaká krátká epizodka v životě. Většinou je to problém dlouhodobý, někdy dokonce celoživotní. Depresivní epizoda se může objevit jednou za život a potom odeznít, častěji se ale depresivní epizody vracejí v různých intervalech, dobách trvání i hloubce. Pro zvládání depresí je nutné navštěvovat psychiatra pokaždé, když se váš stav zhorší.

Jak se žije pacientům s depresí?

Na deprese existuje mnoho léčivých preparátů. Některé jsou přírodní povahy, některé syntetické. Psychiatr vám na deprese předepíše léky antidepresiva. Nejnovější přípravky jsou velmi účinné, dokáží velkému množství pacientů podstatně zlepšit kvalitu života, při správném dávkování nejsou návykové. Mechanismů onemocnění ale existuje mnoho, každý pacient je naprostý originál, do kterého ani lékař nevidí, léčivých přípravků je také mnoho druhů a každý funguje trochu jinak. Proto se někdy stává, že antidepresiva nezaberou, že je nutné vyzkoušet jiná. Někdy se nevyhnete i nepříjemným vedlejším účinkům léků, jako je malátnost, zhoršené vidění, únava, dvojité vidění, narušení perspektivy a mnoho dalších. Buďte proto trpěliví.

Jak se žije pacientům s depresí? – Snaha o změnu

Samozřejmě velkou roli hraje správný výběr psychiatra či psychoterapeuta. Musíte si prostě „sednout", věřit si a navázat dobrý terapeutický vztah. Někdy je nutné i několik terapeutů vyměnit, než se dostaví výsledky. Boj s depresí není jen o pasivním přijímání pomoci od svých blízkých a lékařů a braní prášků, ale musí se zapojit i pacient sám. Pokud trpíte depresemi, zkuste v sobě najít poslední zbytky vůle a síly a pro začátek si sami zkuste stanovit cíl, který odpovídá vašemu stavu. Přinuťte se a řekněte si třeba jen: „jsem dobrý člověk", protáhněte si ruce, učešte se, uvařte si snídani, projděte se po pokoji, vyjděte před dům, běžte se projít. Tyto malé úkoly jsou pro někoho směšné, ale vy jste udělali něco obrovského! Musíte se pochválit, užívejte si dobrý pocit z tohoto úkolu. Příště si dejte úkol o trošičku těžší. Získáte tím sebevědomí. Musíte si uvědomit, že ve vašem životě jste na prvním místě jen vy a nic jiného. Zkuste se mít rádi. Vaše síla bude pomaličku přibývat a budete se blížit normálnímu život stále víc.

Vložit příspěvek