12Duben
2012
MUDr. Adéla Kmochová

Život s Bechtěrevovou chorobou

12. Duben 2012 | MUDr. Adéla Kmochová
Život s Bechtěrevovou chorobou
Příběh pacienta

Život s Bechtěrevovou chorobou by měl obnášet optimální léčbu tak, aby se zmírnily všechny projevy této nemoci. Život s Bechtěrevovou chorobou je ovlivněn bolestmi zad, ztuhlostí páteře a omezenou pohyblivostí, ale všechny tyto symptomy lze zmírnit rehabilitací a léky, které tlumí bolest a potlačují zánět.

Život s Bechtěrevovou chorobou

Páteř vypadá jako sloupec na sebe vzájemně poskládaných obratlů. Obratel je krátká kost zvláštního tvaru. Mezi jednotlivými obratli jsou vsunuty tzv. meziobratlové ploténky. Jedná se o chrupavčité destičky, které jsou pro funkce páteře velice důležité, protože unesou velikou zátěž. S trochou nadsázky můžeme říci, že celá páteř je skupina kloubů naskládaných do sloupce. Je to významná opora těla a mezi její nejdůležitější funkce patří pohyb. K tomu, aby se páteř mohla pomocí svalů správně pohybovat, musí být v pořádku kloubní spojení mezi jednotlivými obratli. Jestliže jsou spojení porušena, dochází k omezení v pohybu páteře. Jedna z takových situací nastane při onemocnění Bechtěrevovou chorobou. Bechtěrevova choroba, jinak nazývána také ankylozující spondylitida, je zánětlivé onemocnění páteře a jejích kloubních spojení. Ve většině případů jsou postižení muži mladého věku (mezi 20–30 lety). Pro nemoc je bohužel typické to, že i navzdory léčbě trvá celý život. I když v době diagnózy není často pro pacienty lehké přijmout skutečnost, že jsou nemocní a bude tomu tak po celý život, je důležité, aby se s ní naučili „správně zacházet" a díky tomu mohli vést co nejkvalitnější život. Pokud se pacient s nemocí smíří sám, může svojí snahou průběh choroby značně zpomalit a umírnit. Jak toho ale dosáhnout?

Život s Bechtěrevovou chorobou – celoživotní rehabilitace

Pokud Vám lékař zjistí Bechtěrevovu chorobu, je v první řadě důležité začít co nejdříve s rehabilitací. Mezi její základní nástroje patří masáže. Ty provádí specializovaný rehabilitační pracovník, ke kterému je nutné minimálně jedenkrát týdně docházet. Mimo masáží je jeho úkolem Vám podrobně vysvětlit, jaká cvičení byste měli provádět sami doma. Navíc také dohlíží na to, abyste cviky prováděli efektivně a správně. Obecně platí, že cvičení je při Bechtěrevově chorobě základním prvkem léčby a měl by ho provádět každý nemocný. Důležité také je cvičit každý den minimálně dvakrát, pokud možno alespoň 15–30 minut. I když se to může zdát hodně, výsledek za to rozhodně stojí. Nejen že se díky pravidelnému pohybu při cvičení uvolňují zatuhlá místa na páteři, což umožní lepší celkový pohyb, ale navíc můžete významně zmírnit bolest, která často onemocnění provází. Co ale nejlépe cvičit?

 

Mezi nejjednodušší cvik, který většina z nás zná už ze školky, patří takzvaný kočičí hřbet. V pozici na všech čtyřech (to znamená, že se opíráme o dlaně a kolena) střídavě zakulacujeme a prohýbáme hřbet. Postupně zvedáme současně levou nohu a pravou paži a po položení pravou nohu a levou paži. Aby vás nebolela kolena, je dobré cvičit na měkké podložce (například karimatce).

 

Dále se doporučuje cvičení v poloze na zádech. Po položení se nadechneme, zvedneme pánev do výšky a opřeme se o chodidla. Při výdechu pánev pomalu pokládáme na podložku. Po nějaké době cvičení změníme. Pokrčíme kolena a sepneme předpažené ruce. Střídavě vytáčíme paže a kolena na protilehlou stranu. Záda by při správném cvičení měla zůstat v kontaktu s podložkou. Dalším dobrým cvikem jsou takzvané nedokonalé sedy-lehy. Jde o přitahování napnutých paží dopředu k pokrčeným kolenům. Pokud máme k dispozici židli, můžeme ji při cvičení také využít. Posadíme se na ni a střídavě se ukláníme na obě strany. Můžeme také otáčet trupem.

Život s Bechtěrevovou chorobou – farmakologická léčba

Kromě pravidelného cvičení a rehabilitací užívají pacienti s tímto onemocněním také léky k tlumení zánětu a bolesti. Mohou se polykat v tabletách, někdy jsou podávány v infuzích. Pro pacienty s Bechtěrevovou chorobou existují také různé organizace. V nich se jednotliví členové povzbuzují a inspirují k pravidelnému cvičení a mohou si také předávat cenné zkušenosti. Onemocnění je závažné a celoživotní a někdy bohužel vede k invalidizaci. Při správném a pravidelném cvičení a užívání léků však mohou pacienti toto riziko výrazně snížit a svoji kvalitu života výrazně zlepšit.

Související články

Vložit příspěvek