Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Bolest kolene
Bolest kolene je věc, která dříve nebo později potká každého z nás. Není se čemu divit, neboť kolenní kloub je spolu s kyčelním kloubem jedním z nejvíce namáhaných kloubů v lidském těle. Proto asi nikoho nepřekvapí, že velká část bolestí kolene je spojena s nadměrnou námahou, která je nejčastěji způsobena vykonáváním nějakého sportu. V tomto textu si řekneme, jaké jsou příčiny bolesti kolene, a některé si rozebereme.
Bolest kolene
Bolest kolene je častý problém, který postihuje lidi všech věkových kategorií. Není ani divu, kolenní kloub je totiž jedním z nejvíce namáhaných kloubů vůbec.
Bolest kolene může být způsobena různými vlivy, o kterých mimo jiné pojednává tento článek. Umístění, intenzita a závažnost bolesti kolene závisí na její příčině. Příznaky, které bolest kolene někdy doprovázejí jsou otok, ztuhlost, zarudnutí, teplo na dotek, nestabilita, křupavý zvuk a neschopnost narovnat plně koleno. Lékaře je potřeba vyhledat v případech, kdy nelze na postižené koleno přenést váhu, je oteklé, nelze jej plně narovnat či ohnout, trpíte horečkou, otokem a bolestí v koleni najednou, trpíte bolestí opakovaně a dlouhodobě či máte jakékoliv pochybnosti.
Příčiny bolesti kolene
Mezi příčiny bolesti kolene patří mechanické vlivy, dále infekční záněty, neinfekční záněty, poruchy v metabolismu, dna, artróza a krvácení do dutiny kolene, či nádor kosti stehenní. Podrobně si je nyní rozebereme.
- Příčiny bolesti kolene mnohou být mechanické, může být způsobena nadměrnou námahou. Tato bolest provází hlavně mladší jedince, sportovce, a je mnohdy doprovázena zánětem v koleni, se kterým je spjata klasickými příznaky, jako jsou zčervenání, otok poraněného kolene a zvýšení teploty. Kolena bývají namáhána také nadváhou a z ní pramenícím nedostatkem pohybu, který způsobuje při vyvinutí fyzické aktivity bolest.
- Další častou příčinou bolesti kolene je jeho poranění. Poraněny bývají chrupavčité ploténky kolene, tzv. menisky, a to tak, že buď prasknou, nebo dojde k jejich částečnému vykloubení. Kromě menisků bývají poraněny také vazy kolene, a to zkřížený a kolaterální.
- Dalšími vlivy na bolest jsou infekční záněty kolene. Ty mohou být způsobeny bakteriemi. Mezi bakterie, které připadají v úvahu, patří původci pohlavně přenosné nemoci zvané kapavka, tzv. gonokoky, kdy postiženo bývá více kloubů a okolní tkáně, dále původci tuberkulózy, tzv. mykobakteria, kdy prvním místem výskytu bývají plíce, dále původci lymenské boreliózy, tzv. borelie, díky nimž se bolest stěhuje mezi klouby a bývá přerušovaná. Poslední vyvolávající příčinou, kterou je třeba zmínit u infekčních zánětů, je revmatická horečka. Je to stav po infekci vyvolané bakteriemi patřícími mezi streptokoky. Jak už napovídá název, kromě bolesti kloubů, která se stěhuje mezi jednotlivými klouby a zasahuje hlavně koleno, se objevuje i horečka.
- Další příčinou bolestí kolene je revmatoidní artritida. Jedná se o chronickou, dlouho trvající a vleklou zánětlivou chorobu. Je způsobena nadměrným růstem měkké tkáně, která vystýlá kloubní dutinu, tzv. synovie, a následným vcestováním buněk imunitního systému. Postižení je symetrické, tedy postihuje stejné klouby obou stran těla, a projevuje se i na jiných kloubech kromě kolene. Příznačná je ranní ztuhlost a onemocnění může vyústit až ve zničení kloubu.
- Příčinou bolesti kolene je také dna. Jedná se o metabolické onemocnění způsobené vznikem malých krystalků kyseliny močové v kloubu.
- Další příčinou bolesti kolene je artróza. Jedná se o nezánětlivé onemocnění, při kterém dochází k poškození a zániku kloubní chrupavky. Mimo bolest se projevuje častou ztuhlostí kolene po ránu nebo po delší nečinnosti. Se zhoršujícím se stavem se omezuje pohyb v koleni a zvyšuje se bolest.
- Další možnou příčinou bolesti kolene je krvácení do kloubní dutiny. To je způsobeno poruchou srážlivosti krve, a to u hemofiliků, nemocných leukémii či při užívání protisrážlivých léků.
- Vzácným, ale možným původcem bolesti v koleni, je nádor dolní části kosti stehenní. Postihuje převážně mladé lidi ve věku od 15 do 20 let.
Pokud se vyskytne bolest kolene, která vám začne znepříjemňovat život nebo vás omezí v pohybu, navštivte svého lékaře, neboť on jako jediný dokáže daný stav objektivně posoudit.
Vyšetření kolene
Mezi vyšetřovací metody kolene patří rentgenové vyšetření, CT vyšetření neboli počítačová tomografie, MRI neboli magnetická rezonance a ultrazvukové vyšetření. Při podezření na infekci, dnu či jiné onemocnění se provádí krevní testy či analýza malého množství tekutiny odebrané z kolene jehlou, čemuž se odborně říká punkce.
Léčba bolesti kolene
Léčba bolesti kolene závisí na její příčině. Lékař může předepsat léky na bolest, nařídit odpočinek nebo fyzioterapii a cvičení, může podat injekce do kolen s kortikoidy či kyselinou hyaluronovou, nebo doporučí vhodnou operaci kolene. Při akutní bolesti způsobené lehkým úrazem či přetížením, může pomoci obklad z ledových kostek či namraženého hrášku.
Diskuze