Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Hypotyreóza u dětí
Hypotyreóza u dětí je onemocnění, při kterém štítná žláza dítěte produkuje nedostatečné množství hormonu, potřebný pro růst a metabolismus. Projevuje se nechutí k jídlu, opožděným růstem a opožděným vývojem motorických schopností. Hypotyreóza u dětí se léčí nahrazováním chybějících hormonů léky, které se denně užívají po celý život.
Hypotyreóza u dětí
Hypotyreóza je hormonální porucha, při které štítná žláza dítěte produkuje nedostatečné množství hormonu tyroxinu, který reguluje růst a metabolismus (rychlost, s kterou se v těle rozkládají nebo tvoří živiny a chemické látky). Štítná žláza je orgán motýlovitého tvaru umístěný kolem průdušnice těsně pod ohryzkem. Produkuje hormony, které jsou životně důležité. Hypotyreóza může být kongenitální (vrozená) nebo získaná (vyvinutá později v životě). Kongenitální hypotyreóza se vyvine těsně před narozením jako následek abnormálního vývoje štítné žlázy. Získaná hypotyreóza se většinou vyvine u dětí ve věku 11 až 14 let jako následek jiné nemoci, obvykle poruchy autoimunity, která jim poškodí štítnou žlázu.
Příznaky hypotyreózy
Děti s lehkou formou hypotyreózy nemívají vůbec žádné známky nebo příznaky. Kojenci s vrozenou hypotyreózou nemají často chuť k jídlu a několik týdnů po narození mají potíže s polykáním mateřského nebo umělého mléka. Růst kojence může být opožděn, což se projeví tím, že jeho horní a dolní končetiny jsou v poměru k tělíčku kratší, než by měly být. Dítě může mít také opožděný vývoj postihující motorické schopnosti - sezení, lezení a chůzi - i schopnosti intelektuální. Jeho pohyby jsou pomalejší. Postižené dítě má obvykle plochý nos, široce posazené oči, velký, vyčnívající jazyk, který ztěžuje dítěti zavírat ústa, chladnou pokožku, pomalý srdeční tep a špatný krevní oběh.
Děti se získanou hypotyreózou mají často strumu (zvětšenou štítnou žlázu), neboť štítná žláza se musí více namáhat, aby produkovala dostatek hormonu tyroxinu. Obvykle rostou pomaleji, mají nedostatek energie, slabé svaly, trpí svalovými křečemi, snadno se unaví, mají potíže s koncentrací, šupinatou nebo drsnou pokožku, zastřený hlas a ztrácejí vlasy. Běžné je přibývání na váze. Jejich sexuální vývoj může být opožděný, často mají porušené sexuální funkce. Při nejtěžší formě hypotyreózy hrozí koma.
Endokrinní systém
Endokrinní systém dítěte tvoří síť žláz, orgánů a tkání, které uvolňují hormony řídící tělesné funkce: růst, sexuální vývoj a metabolismus (rychlost, s jakou se živiny a chemické látky v těle rozkládají a tvoří). Endokrinní systém tvoří následující orgány:
- Hypotalamus - malá krajina v centru mozku, reguluje činnost hypofýzy.
- Hypofýza - nachází se v bázi mozku, stimuluje ostatní žlázy k uvolňování hormonů. Ovlivňuje růst, reprodukci a rovnováhu tekutin.
- Štítná žláza - leží těsně pod ohryzkem, uvolňuje hormony regulující metabolismus a tělesnou teplotu.
- Příštítná tělíska - nacházejí se na vrcholu štítné žlázy, uvolňují hormon, který řídí hladinu vápníku v krvi.
- Nadledviny - nacházejí se na vrcholku ledvin, uvolňují hormony, které řídí činnost buněk, reagují na stres a řídí hladinu solí v těle.
- Slinivka - je umístěna těsně za žaludkem, uvolňuje hormony včetně inzulínu, které regulují využívání cukru, tuků a bílkovin v těle.
- Vaječníky - produkují ženské pohlavní hormony.
- Varlata - produkují mužské pohlavní hormony.
Diagnóza hypotyreózy
Lékař diagnostikuje tuto poruchu na základě krevních testů a změřením hladiny hormonu tyroxinu v krvi dítěte. Obvykle nechá provést ještě další krevní testy, které určí přesnou příčinu hypotyreózy. V ojedinělých případech bývá nutné vyšetření hlavy magnetickou rezonancí, kterým se odhalí možný nádor hypofýzy. Vyšetření štítné žlázy na vrozené anomálie se provádí novorozencům krátce po narození dříve než se objeví příznaky.
Léčba hypotyreózy
Léčba hypotyreózy spočívá v náhradě chybějících hormonů léky, které bude dítě muset užívat denně po celý život. Základní příčinu hypotyreózy bude lékař léčit příslušným způsobem. Je-li včas zahájena léčba, začne dítě během 2 až 4 měsíců normálně růst a vyvíjet se. Hladina jeho energie a mentální schopnosti by se rovněž měly vrátit k normálnímu stavu. Děti, které začnou růst příliš rychle, potřebují vitaminové doplňky, aby jejich tělo bylo schopné zvládnout růstový skok.