Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Infekční mononukleóza
Infekční mononukleóza je virové onemocnění, které se šíří infikovanými slinami nebo kapénkovou nákazou. Projevuje se nejprve celkovou únavou, nechutenstvím a příznaky zánětu horních cest dýchacích. Poté se dostaví bolest v krku, horečka a zduření žláz na krku a v podpaží. Léčba infekční mononukleózy spočívá v podání léků na zmírnění teploty, na bolesti v krku a zduření žláz, v některých případech je nutné podat kortikosteroidy ke zmírnění otoků.
Infekční mononukleóza
Infekční mononukleóza je infekce způsobená virem Epsteinovým-Barrové z čeledi herpesvirů. Většina lidí přijde s tímto virem během života do styku, ale ne všichni onemocní infekční mononukleózou. Malé děti většinou onemocní lehkou formou mononukleózy, u adolescentů mívá onemocnění těžší průběh. Mononukleóza se někdy nazývá „nemocí z líbání", protože se virus přenáší slinami při líbání. Může se šířit rovněž přímým kontaktem s infikovanými slinami nebo kapénkovou nákazou.
Příznaky infekční mononukleózy
Příznaky se objeví jeden až dva týdny po nákaze. První známky zahrnují celkovou únavu, nechutenství, příznaky zánětu horních dýchacích cest a zimnicí. Trvají 1 až 3 dny, pak se dostaví bolest v krku, teplota kolem 40 °C a zduří žlázy na krku a v podpaží. Krční mandle jsou zvětšené a bíle potažené. Může také dojít ke zvětšení jater. V některých případech se objeví vyrážka v podobě červených skvrn. Rada postižených dětí je tak zesláblá, že nemůže opustit lůžko.
Diagnóza a léčba infekční mononukleózy
Lékař dítě vyšetří, aby zjistil známky nebo příznaky infekční mononukleózy. Diagnózu potvrdí krevní testy. Má-li dítě pouze mírnou formu nemoci, většinou se během týdne zotaví bez speciální léčby. Stav dětí s těžším průběhem nemoci se zlepší během 2 až 4 týdnů, ale ještě další měsíc nebo dva se budou cítit unavené. Lékař vám doporučí, abyste dítěti dávali paracetamol (nikoli aspirin) na snížení teploty, zmírnění bolesti v krku a zduření žláz. Jestliže zduření v krku ztěžuje dítěti dýchání, příjem potravy nebo pití, budou nutné kortikosteroidy ke zmírnění otoku. Bolest v krku rovněž zmírní kloktání slané vody několikrát denně. Dítě by mělo dostávat hodně tekutin, například čistý vývar nebo ovocné šťávy.
Nejméně 4 týdny po zotavení by dítě nemělo provozovat žádné kontaktní sporty, a přetrvává-li únava, nemělo by po dobu 3 až 4 měsíců podstupovat žádnou fyzickou námahu. Má-li dítě horečku, mělo by zůstat v klidu na lůžku. Normálním činnostem by se mohlo začít věnovat poté, až se mu postupně navrátí síly a pocit celkového zdraví.