Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Bolest rukou
Bolest rukou je velmi obtěžující a kvalitu života snižující příznak, který trápí velkou část populace. Bolest rukou je dávána do souvislosti s chorobami jako syndrom karpálního tunelu, dna, artróza či revmatoidní artritida. Bolest rukou by Vás měla vždy dovést k lékaři, aby její příčina nezanechala trvalé následky...
Bolest rukou
Jakožto ruka je v anatomii a tudíž i v medicíně označována část horní končetiny od zápěstí až ke konečkům prstů. Je to oblast, ve které se nachází spousta cév, nervů, šlach a svalů a všechny tyto struktury mohou být poškozeny při práci rukama v běžném životě, stejně jako bývají postiženy různými onemocněními. V tomto článku se zaměříme na ty nejčastější z nich.
Příčiny bolesti rukou
Příčin bolesti rukou je velmi mnoho. Jde o nemoci, které se vyskytují velmi často, ale také stavy vzácnější. Mezi nejčastější příčiny bolesti rukou patří:
- Syndrom karpálního tunelu - jde o útlakový syndrom, čili onemocnění způsobené útlakem nervu (nervus medianus), který prochází specifickým tunelem v zápěstí, aby se z předloktí dostal do oblasti dlaně – karpálním tunelem. Příčin způsobujících útlak je mnoho – změny ve stavbě stěn tunelu, poúrazové změny, změny v karpálním tunelu způsobené záněty v této oblasti, také hormonální změny během těhotenství, menopauzy, kdy tělo více zadržuje vodu a tím se může zúžit i průsvit karpálního tunelu. Také jiná onemocnění jako diabetes (cukrovka), dna či obezita mohou být příčinou. V poslední době se také množí případy syndromu karpálního tunelu vzniklého na podkladě nesprávné polohy rukou na počítačové klávesnici. Syndrom karpálního tunelu se díky útlaku daného nervu projevuje poruchami jeho činnosti – objevují se poruchy citlivosti, brnění, mravenčení či bolesti v oblasti palce, ukazováku a prostředníku především v noci. Změny jsou určitou dobu vratné, nicméně po čase může dojít k nevratnému poškození nervu. Léčba je buďto konzervativní (neoperační), kdy se do oblasti nervu podávají injekce místních znecitlivujících látek či kortikoidních hormonů, které brání zánětu. Druhou možností je léčba operační, kdy lékař při místním znecitlivění provede protětí vazu tvořícího stěnu karpálního tunelu a tím se pro nerv vytvoří místo.
- Druhou častou příčinou bolestí rukou jsou jejich úrazy. Ruce jsou velmi namáhanými částmi těla a zřejmě i nejvíce používanými. K úrazům dochází často a jsou různé od pořezání, popálení až po vykloubení článků prstů a jejich zlomeniny. Pokud nejde o opravdu malé ranky, měly by vždy být prohlédnuty lékařem.
- Další příčinou může být časté onemocnění - osteoartróza neboli artróza – nejčastější onemocnění kloubů. Artrózy lze obecně rozdělit do dvou skupin – častější idiopatickou, u které není přesně známá příčina a druhou – sekundární, která je následkem poranění kloubu, nadměrného přetěžování, nerovnoměrného přetěžování, infekce kloubů. Jde o onemocnění, ve kterém dochází k postupnému úbytku chrupavky pokrývající stýkající se plošky kostí v kloubu. Tato chrupavka zabraňuje styku dvou nerovných povrchů kostí, které by se o sebe třely a pohyb v kloubu by byl velmi bolestivý, ne-li nemožný. Díky chrupavkám, které mají hladký povrch, je pohyb snadný a bezbolestný. Proto se u nemocných s osteoartrózou objevují bolesti kloubů, především těch nejvíce zatěžovaných (koleno, kyčel), ale i kloubů na prstech rukou.
- Revmatoidní artritida (známá také jako revma) může být další příčinou bolestí rukou. Je to onemocnění, během kterého náš vlastní imunitní systém (obranný systém)napadá klouby, způsobuje v nich vleklý zánět, čímž dochází k poškození chrupavek a jiným změnám v kloubu, které jsou bolestivé, omezují a v horších případech nevratně brání v pohybu v daném kloubu. Nemoc se soustřeďuje především na malé klouby ruky, zápěstí a podobně také na nohou, může však napadnout jakýkoliv vnitřní orgán v těle. Léčba se snaží především o zachování pohyblivosti kloubů.
- Dna – je to onemocnění způsobené nadměrným ukládáním kyseliny močové v tkáních vlivem jejího většího množství v těle (větší rozpad buněk např. po chemoterapii nádorového onemocnění), anebo jejím nedostatečným odstraňováním třeba vlivem chybějících enzymů (látek podporujících odbourávání jiných látek v těle). Díky tmu se krystalky kyseliny močové ukládají v tkáních, mezi jinými v kloubech, které poškozují. Dna se projevuje ostrými bolestmi – dnavý záchvat.
- Záněty – v oblasti rukou může dojít k zánětům mnoha struktur, které jsou v ruce uloženy dosti „natěsno", díky čemu se zánět může šířit na okolní tkáně. Záněty mohou postihnout jak cévy, tak šlachy či vazy, na povrchu kůži či nehtové lůžko. Jakékoliv známky zánětu by měly být vyšetřeny lékařem.
Rizikové faktory a následky bolesti rukou
Rizikové faktory jsou různé u různých popsaných chorob. Obecně lze říci, že lidé, kteří se živí rukama či se často věnují sportům zatěžujícím ruce, mají větší pravděpodobnost vzniku bolestí rukou. Následky také závisí na daném onemocnění, nemusí být žádné u lehkých poranění, ale také velmi výrazné při neléčené revmatoidní artritidě (velké bolesti, ztráta pohybu v daném kloubu), při déle neléčeném syndromu karpálního tunelu (nevratné poškození nervu), nebo při hlubších poraněních (poranění šlach a tím omezená pohyblivost ruky či prstů).
Máte-li pocit, že byste Vy nebo někdo ve Vašem okolí mohli být nějakým z těchto onemocnění ohroženi, anebo trpíte-li bolestmi ruky/rukou, obraťte se prosím na svého lékaře.
Diskuze