Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Bolest v uchu
Bolest v uchu je častý a nepříjemný příznak, který nejlépe známe od našich dětí. Nejčastější příčinou bolesti v uchu je zánět středního ucha, který může být zvláště u dětí docela dramatický a bývá doprovázeni teplotami, zvracením a průjmy...
Bolest v uchu
Bolest v uchu je velmi nepříjemným příznakem, který nejčastěji doprovází záněty zevního zvukovodu a středoušní dutiny. Tyto dva prostory se podílejí na přenosu zvuku do vnitřního ucha a jsou proto nezbytnou součástí sluchového systému. Bariérou oddělující zevní zvukovod od středního ucha je ušní bubínek, velmi tenká a pružná vazivová membrána.
Bolest v uchu a zánět středního ucha
Zánět středního ucha (otitis media) vzniká nejčastěji při rýmě přestupem infekce Eustachovou trubicí. Tato tenká struktura spojuje dutinu ve středním uchu s nosohltanem a slouží k vyrovnávání tlaku mezi oběma prostory. Zánětem postižená trubice je zduřelá a zúžená nebo zcela ucpaná. Pokud navíc dojde k druhotnému přemnožení bakterií v trubici i středoušní dutině, začne se hromadit značné množství hnisu. Hnis dále ucpává Eustachovu trubici a navíc může tlačit na bubínek, což se projevuje velmi nepříjemnou tlakovou bolestí. Ta se může zhoršovat při změnách polohy hlavy nebo při tahu za boltec. Z dalších příznaků se obvykle vyskytuje čirý nebo hnisavý výtok z ucha, tlak a svědění, zhoršení sluchu a postižené ucho také často zaléhá. U malých dětí probíhají záněty středního ucha poněkud intenzivněji a mnohdy se přidává i horečka, průjem, nevolnost nebo zvracení.
Bolest v uchu a záněty
Původci zánětů ucha mohou být bakterie, viry i některé plísně, které se do středoušní dutiny dostávají nejčastěji při zánětech dýchacích cest, vyšší pravděpodobnost přestupu infekce do této oblasti je u alergiků nebo při vyšší vzdušné vlhkosti. Méně častou cestou prostupu mikrobů do středouší jsou úrazy hlavy spojené s protržením bubínku; obdobně probíhají také infekce při poškození bubínku náhlou změnu tlaku vzduchu. Také poškození bubínku některými dráždivými látkami, např. agresivní kosmetikou nebo prostředky na barvení vlasů, se může projevit nepříjemnou pálivou bolestí v uchu. Tzv. plavecké ucho vzniká po dlouhodobém vystavení zvukovodu chlorované bazénové vodě. Poměrně nezávažnou příčinou bolestí ucha je pak ucpání zevního zvukovodu mazovou zátkou.
Léčba bolesti v uchu
Léčba bolestí ucha se provádí, podobně jako u mnoha dalších příznaků onemocnění, především odstraněním hlavní vyvolávající příčiny. Dále se doporučuje přikládání obkladů na postižené ucho. U zánětů zvukovodu se osvědčila aplikace tepla, zatímco u zánětů středoušní dutiny se jako výhodnější ukazuje podávání studeného obkladu – chlad totiž zabraňuje rozvoji a šíření zánětu a vede tak velmi brzo k výrazné úlevě. Při déletrvajících potížích je vhodné konzultovat stav s lékařem a případně zahájit speciální, lépe zacílenou léčbu.
Diskuze