Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Bolesti páteře
Bolesti páteře jsou nejčastěji způsobeny sedavým způsobem života v kombinaci s jednorázovou nepřiměřenou námahou. Bolesti páteře se potom vyskytují jako součást artrózy, výhřezu meziobratlové ploténky, zúžení páteřního kanálu nebo osteoporózy...
Bolesti páteře
Bolesti páteře jsou jedním z nejčastějších příznaků vůbec. Mohou se vyskytovat v každém věku. Vznikají při poškození struktur páteře, ať už kostěných, nebo jiných. Podle lokalizace obtíží se bolest dělí na dolní-bedra, kříž a horní- krční páteř, hrudní páteř. U horní je vyzařování bolesti do horních končetin, někdy bývají bolesti hlavy. U dolní bývá bolest v bederní krajině s vyzařováním do dolní končetiny. Svaly v místě bolesti jsou stažené (tzv.svalový spasmus).
Příčiny bolestí páteře
Při kterých diagnózách bolesti páteře vznikají?
- Osteoartróza, spondylartróza. Při osteoartróze jsou postiženy chrupavky, při spondylartróze meziobratlové ploténky. Obe bývají provázeny tvorbou osteofytů (kostních výrůstků na páteři). Jsou nejčastější příčinou stenózy (zúžení) páteřního kanálu, proto se při nich pohyblivost páteře se postupně snižuje.
- Akutní blokáda krční páteře. Tento typ bolesti jistě mnozí z vás zažili. Vzniká při prudkém pohybu hlavou, např.při rychlém otočení. Je výrazná bolest při pokusu o jakýkoliv pohyb hlavou, proto nemocny drží hlavu v nejméně bolestivé poloze a nehýbe s ní.
- Akutní blokáda bederní páteře. Je označována jako lumbago (houser). Je obdobou postižení krční páteře, vzniká často při pokusu o rychlé narovnání se, např.při zvedání těžké bedničky. Ústup obtíží trvá výrazně déle.
- Výhřez meziobratlové ploténky. Nejčastěji se vyskytuje v bederní oblasti. Je provázena velmi silnou bolestí, protože při výhřezu je utlačována mícha. Bývá porucha pohybu i citlivosti, bolest často vystřeluje do nohy. Vyvolávajícím momentem je většinou prudký pohyb-např.při tenise, nebo zvedání těžkých břemen-na stavbách apod. Potíže mohou přijít náhle nebo se déle vyvíjet.
- Stenóza páteřního kanálu . Stenóza neboli zúžení páteřního kanálu se vyskytuje se jako onemocnění vrozené i získané. Příčin je mnoho, můžou být postiženy meziobratlové destičky, obratle, v blízkosti se může vyskytovat nádor, ať už vycházející z míchy nebo z obratlů atd. Projevuje se podobně jako předchozí diagnóza.
- Osteoporóza - řídnutí kostí, u žen menstruace-některé ženy bolí při menstruaci nejen v podbřišku, ale i v bedrech, nádory, kostní metastázy-do páteře často metastazují nádory plic, prsu a nádory trávícího traktu.
Léčba bolestí páteře
Samozřejmě je nejlepší, pokud bolesti páteře vůbec nenastanou. Vyhneme se jim například tak, ze nebudeme zvedat těžká břemena, hlavně, pokud na to nejsme zvyklí. Stejně tak působí i sport-je skvělé pravidelně cvičit, ale musí se začít po troškách a provozovat sport pravidelně. V opačném případě pokud jsme kancelářské typy a naráz se rozhodneme pro velký tenisový turnaj, nemusí to s naší páteří dobře skončit. Všichni známe velké množství cviků na záda a páteř, musí ale byt prováděny správně, v opačném případě spíš škodí. Proto doporučujeme poradit se s lékařem nebo fyzioterapeutem, kteří Vás naučí cviky provádět správně Vhodné je také plavání, ale spíše znak, nevhodný je styl prsa s hlavou drženou nad vodou-tím se přetěžuje krční páteř a plavání pak vede spíše k problémům než k úlevě.
Bolesti páteře a poučení na závěr
Pokud ovsem již bolesti páteře nastanou, musí se léčit. Léčba záleží na tom, zda se jedná o akutní nebo dlouhodobější-chronický-stav. Při akutním stavu ordinujeme klid na lůžku, léky proti bolesti a fyzikální léčbu-např.vodní lázně, při chronických potížích je důležitá rehabilitace a pravidelná léčebná tělesná výchova. Některé stavy se musí řešit operací.
Diskuze