Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
HPV infekce
Infekce lidským papilomavirem je dávána do přímé souvislosti se vznikem rakoviny děložního čípku. Virus napadá buňky sliznice a způsobuje změny, které vedou k rakovinnému bujení. Kromě toho dokáží některé typy lidských papilomavirů způsobovat genitální bradavice.
HPV nebo-li idské papilomaviry jsou DNA viry, které způsobují především dvě onemocnění - genitální bradavice a zhoubné nádory genitálu. HPV se přenáší sexuálním stykem a může postihnout jak ženy, tak muže. Infekce HPV je v populaci velice častá a snadno dochází k přenosu při styku s nakaženým. Lidských papilomavirů máme několik desítek druhů a jen některé z nich vedou ke vzniku bradavic nebo karcinomu. HPV infekce může vést ke vzniku rakoviny děložního čípku, ale nádorové změny se mohou vyskytnout i u mužů.
Vznik onemocnění
Virus napadá buňky sliznice, ve kterých způsobuje rakovinotvorné změny. Tyto změny vedou postupem času ke vzniku rakoviny děložního čípku, což je velice závažné onemocnění. V rámci prevence by měly ženy docházet každý rok na gynekologické prohlídky. U mužů může docházet k obdobným změnám na penisu.
Pokud se rozvine rakovina děložního čípku, pacientky si mohou stěžovat na bolest při pohlavním styku nebo i mimo pohlavní styk. Také je může trápit výtok nebo abnormální krvácení. Onemocnění se však nemusí projevovat vůbec nijak, v tom spočívá jeho zákeřnost. Proto jsou velice důležité preventivní kontroly u gynekologa.
Prevence onemocnění
Nejlepší prevencí je chráněný pohlavní styk a očkování. Očkují se dívky i chlapci, ještě před zahájením pohlavního života, většinou kolem 13. roku věku. Momentálně (k roku 2021) jsou na trhu tři různé vakcíny a očkování je pro děti hrazené z veřejného pojištění. Prozatím se nezdá, že by bylo nutné přeočkovávat v dospělosti.