19Srpen
2012
MUDr. Kateřina Januzsová

Bolesti v nadbřišku

19. Srpen 2012 | MUDr. Kateřina Januzsová
Bolesti v nadbřišku
Příznaky

Bolesti v nadbřišku jsou obtěžující bolesti, které mohou být způsobeny celou řadou příčin. Bolesti v nadbřišku jsou výsledkem žaludečního vředu nebo zánětu žaludku, problém může ležet i v slinivce břišní. Bolesti v nadbřišku mohou mít příčinu také v játrech či žlučových cestách.

Bolesti v nadbřišku

Oblast nadbřišku – epigastria se nachází pod mečovitým výběžkem hrudní kosti, tudíž jde o horní střední část břicha. V této oblasti se mohou projevovat bolestí různá onemocnění žaludku, slinivky, jater či žlučových cest. Nejlépe bude věnovat se jednotlivým příčinám bolesti v nadbřišku podle daného orgánu:

Bolesti v nadbřišku a nemoci jícnu

Onemocnění žaludku, která se mohou projevovat bolestí v nadbřišku, je několik. Zmínit můžeme refluxní chorobu, čili lidově řečeno pálení žáhy. Během tohoto stavu dochází vlivem nedostatečného těsnění přechodu jícen-žaludek k prostupu velmi kyselých a agresivních žaludečních šťáv do jícnu. Jícnová sliznice se výrazně liší od té žaludeční, která je stavěna tak, aby vydržela velmi kyselé prostředí. Pokud se žaludeční šťávy dostanou do jícnu, dochází k jeho podráždění a vzniku zánětu, což se projevuje bolestí. Pokud k „pálení žáhy" dochází dlouhodobě, je potřeba navštívit lékaře, buňky pokrývající sliznici jícnu (epitel) mají totiž tendenci se změnit na podobné těm v žaludku a bohužel každá taková změna v těle s sebou nese zvýšené riziko vzniku rakoviny v dané oblasti.

Bolesti v nadbřišku a žaludeční vřed

Žaludeční vřed je další příčinou možných bolestí v epigastriu – nadbřišku. Žaludeční vředy obecně jsou způsobené agresivním chováním žaludečních šťáv vůči sliznici a stěně žaludku. Za normálních okolností je žaludeční sliznice dobře připravena na odolávání velmi kyselému prostředí. Vlivem některých faktorů může však dojít k oslabení těchto obranných mechanizmů. Jde například o stres, kávu, kouření, kořeněná jídla, alkohol, nadužívání tzv. nesteroidních protizánětlivých léků čili klasických tabletek od bolesti, které lze běžně koupit v lékárně. Pokud je stěna žaludku oslabena, kyselé žaludeční šťávy ji ničí, může dojít až k proděravění stěny, což je stav přímo ohrožující nemocného na životě.

Bolesti v nadbřišku a zánět žaludku

Častá je také gastritida – zánět žaludku. Záněty žaludku mohou být virové i bakteriální, mohou vzniknout na základě chemického podráždění (alkohol, káva, kouření, protizánětlivé léky, samotné dráždění žaludečními šťávami apod.). Projevují se bolestmi v nadbřišku, nevolností i zvracením.

Bolesti v nadbřišku a slinivka břišní

Mohou se zde bolestí projevit i onemocnění slinivky břišní. Časté jsou její záněty ať už akutní (náhlé) či chronické (dlouhodobé), které vyvolávají často velmi kruté bolesti, projevují se úporným zvracením bez úlevy, úlevou je poloha „na všech čtyřech", především v případě akutních zánětů může jít o přímé ohrožení života nemocného. Ve slinivce se mohou nacházet také nádory, které vyvolávají bolest svým šířením po nervových buňkách, anebo tlakem na vývody uvnitř slinivky, čímž dochází k aktivaci enzymů ještě uvnitř slinivky (běžně se enzymy produkované slinivkou aktivují až ve střevě, kde jsou nutné pro trávení), a tím je slinivka samonatrávena.

Bolesti v nadbřišku a játra a žlučové cesty

Dalšími příčinami bolesti v epigastriu mohou být onemocnění žlučových cest a jater. U jater se nejčastěji setkáváme s hepatitidami – záněty jater. Rozlišujeme jich několik – alkoholové, virové (A,B,C), z nichž nejméně závažný je typ A (tzv. „nemoc špinavých rukou"), další dva totiž přecházejí do dlouhodobého zánětu, který výrazně poškozuje játra a může vést až k úplné ztrátě jejich funkcí, nebo ke vzniku rakoviny jater. Žlučník se nachází v pravém podžebří, a typická bolest spojená s jeho onemocněním se nejspíše projevuje tam, proto jsou její příčiny blíže popsány v článku Bolesti v pravém podžebří.

Bolesti v nadbřišku a rizikové faktory

Rizikové faktory pro vznik bolestí v nadbřišku jsou závislé na konkrétním onemocnění. Mohli bychom říci, že jsou prakticky společné - stres, nevhodná (příliš kořeněná, příliš tučná) strava, alkohol, cigarety, káva. U onemocnění jater je velmi významným rizikovým faktorem alkohol a dlouhodobé užívání léků (játra alkohol a naprostou většinu léku odbourávají a proto s nimi přicházejí do velmi úzkého kontaktu), dále samozřejmě kontakt s osobami nakaženými hepatitidami – žloutenkami. Následky včas rozpoznaných onemocnění nemusí být žádné, na druhou stranu stavy jako „prasklý" žaludeční vřed, akutní zánět slinivky, nádory či záněty jater mohou vyústit až ve smrt nemocného.

 

Trpíte-li Vy či někdo ve Vašem okolí bolestmi v nadbřišku, neváhejte a obraťte se na svého lékaře, je potřeba vypátrat příčinu a tu léčit, aby nedošlo ke zhoršení stavu.

Vložit příspěvek