Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Chrapot
Chrapot je nepříjemný příznak, který by vzhledem k některým svým příčinám neměl být nikdy podceňován. Na vzniku chrapotu se může podílet zánět hrtanu či přetížení hlasivek, mnohem závažnější příčinou - zejména u dlouhodobého neustupujícího chrapotu - je nádorové postižení hrtanu....
Chrapot
Chrapot je příznakem, který se vyskytuje velmi často u lehkých onemocnění, jako jsou různá „nachlazení", ale může být i příznakem stavů závažných, zejména pokud trvá delší dobu.
Příčiny chrapotu
Chrapot vzniká porušením funkce hlasivek – jsou to dva vazy napnuté skrz hrtan, kterým prochází vzduch. Tento vzduch při výdechu (i vdechu) rozvibruje hlasivkové vazy a tím vzniká zvuk. Pokud nedojde k vzniku zvuku a tedy hlasu charakteristického pro daného člověka, ale vzniká pouze chrapot, je to známka toho, že s hlasivkami je něco v nepořádku. Mezi nejčastější příčiny chrapotu patří:
- Zánět hrtanu – laryngitida – jde o v celku běžné infekční onemocnění, které postihuje hrtan, čili právě oblast, kde se nacházejí hlasivkové vazy. Nejčastější příčinou je nákaza viry, které v těle vyvolávají zánětlivou odpověď, která se projeví místně (otok sliznice i hlasivkových vazů, bolest v krku, chrapot, při závažnějším průběhu i zúžení dýchacích cest s obtížným dýcháním) a projeví se i celkově v podobě tzv. chřipkových příznaků - horečka, únava, bolesti kloubů a svalů. Chrapot většinou odezní do týdne až dvou.
- K časté příčině řadíme i pracovní vytížení hlasivek. Projevuje se u lidí, kteří se živí mluvením – učitelé, hlasatelé v TV, v rádiu a také u zpěváků. K přetížení hlasivek a k vzniku chrapotu může dojít i jednorázovým přetížením například fanděním na zápase, zpíváním na koncertě apod. a to především u lidí, kteří na namáhání hlasivek nejsou zvyklí.
- Rakovina hrtanu – jde o onemocnění bohužel velmi závažné. Rakovina hrtanu může vnikat v jeho různých částech, bohužel častěji v oblastech, kde nezpůsobuje chrapot ani se jinak typicky neprojevuje, což je příčinou toho, že pacienti bohužel často přicházejí pozdě. Pokud se však projeví chrapotem, který nepřestává ani po několika týdnech, pacient má šanci přijít k lékaři dostatečně včas, protože si chrapotu všimne. Proto by dlouho trvající chrapot neměl být podceňován.
- Tzv. iatrogenní chrapot – chrapot způsobený lékaři. Jde o chrapot, který vznikl po operaci štítné žlázy. Ve velmi těsném okolí štítné žlázy probíhá nerv inervující hlasivky a odpovídající za jejich funkci (nervus laryngeus reccurens). Pokud je při operaci poškozen, dochází ke vzniku chrapotu. Bohužel je tento nerv velmi citlivý a proto může k této komplikaci dojít i při sebepečlivějším výkonu.
Rizikové faktory a následky chrapotu
Rizikovými faktory, které mohou vést ke vzniku chrapotu jsou především záněty hrtanu, kouření a pobývání v zakouřených prostorách, a časté namáhání hlasu. Následkem je chrapot jako takový. V případě lehkých onemocnění mizí maximálně po několika týdnech. Pokud však dojde k závažnějšímu poškození, chrapot může přetrvávat dlouhodobě i trvale.
Trpíte-li Vy, či někdo ve Vašem okolí neustupujícím chrapotem, neváhejte a požádejte svého lékaře o vyšetření, může jít i o závažná onemocnění.
Diskuze