Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Retikulocyty jsou buňky, které představují jedno z vývojových stádií červených krvinek (erytrocytů). Retikulocyty tedy vznikají v kostní dření, a svým postupným vyzráváním se mění v červené krvinky. Počet retikulocytů vyšetřujeme ve chvíli, kdy se chceme blíže podívat na to, jak moc nebo málo v našem organismu vznikají erytrocyty.
Základem buněčné složky krve jsou erytrocyty neboli červené krvinky. Jejich hlavním úkolem je transport kyslíku a oxidu uhličitého mezi plícemi a tkáněmi. Červené krvinky vznikají v červené kostní dřeni, která se o dospělých uchovává uvnitř kostí páteře a žeber, v hlavicích dlouhých kostí a v pánvi. Průměrná délka života erytrocytu je 120 dní. Po uplynutí této doby jsou erytrocyty z krevního oběhu stahovány a jsou recyklovány, z části se použijí na tvorbu nových krvinek, z části se úplně odstraní. Aktuální počet erytrocytů v krvi je tedy dán rovnováhou mezi novotvorbou a odbouráváním erytrocytů. Jestliže je tato rovnováha porušena, je v oběhu erytrocytů méně nebo více, což je obojí pro lidské tělo špatné.
Základem pro tvorbu erytrocytu je krevní kmenová buňka. Tato buňka sice není schopná přenášet kyslík, ale má schopnost neomezeného dělení, a proto se stává zdrojem nových erytrocytů. Kmenová buňka je pouze jakýmsi polotovarem. Aby se z ní stal plnohodnotný erytrocyt, musí se kmenová buňka diferencovat (přeměnit) přes několik typů buněk až na erytrocyt. Jednotlivá vývojová stádia mají různý tvar, velikost a obsahují různé množství klíčových molekul, kterými jsou hemoglobin a železo. Během vývoje ztrácí erytrocyt genetickou informaci a většina organel a není proto schopný se dělit. Předposlední stádium vývoje erytrocytů se nazývá retikulocyt. Je to buňka o trochu větší než erytrocyt, obsahuje zbytky genetické informace (RNA) a podle toho ji lze od erytrocytu odlišit. Retikulocyty následně dozrávají v plně funkční erytrocyty. Většina retikulocytů dozraje ještě v kostní dřeni, ale malé množství retikulocytů je uvolněno do krevního oběhu. Ty potom dozrávají přímo v oběhu.
Počet retikulocytů v krvi nám tedy odráží schopnost kostní dřeně obnovovat erytrocyty, případně ukazuje míru poškození jejich tvorby. Snížený počet retikulocytů vypovídá o snížené tvorbě erytrocytů. To může mít příčinu v nádorovém onemocnění postihujícím kostní dřeň, v nedostatku hormonu erytropoetinu při onemocněních ledvin nebo při onemocněních jater, po ozařování nebo při nedostatku železa či kyseliny listové. Příznaky sníženého množství retikulocytů jsou shodné s příznaky anémií, patří mezi ně únava, bledost, dušnost a slabá fyzická výkonnost.Se zvýšeným počtem retikulocytů se setkáváme při některých onemocněních, při kterých dochází ke zvýšené tvorbě erytrocytů (polycythemia vera rubra). Zvýšení tvorby erytrocytů je provázeno zvýšením počtu retikulocytů v kostní dřeni. Velmi zjednodušeně si lze představit, že retikulocytů je v kostní dřeni tolik, že se tam již další nevejdou, a proto jsou přebytečné retikulocyty uvolňovány do oběhu. Se zvýšením retikulocytů se tedy setkáme i v případech, kdy chce tělo nahradit velkou ztrátu krve po krvácení nebo při onemocnění hemolytickou anémií.
Počet retikulocytů je součástí vyšetření krevního obrazu, který je základním a rutinním vyšetřením. K vyšetření je potřebný vzorek krve, který se získává nejčastěji z pažní žíly, případně z bříška prstu či paty. Jedná se o téměř bezbolestné a jednoduché vyšetření, ze kterého opravdu není třeba mít strach. Ostatně, každý z nás ho již jistě několikrát absolvoval, když „šel na krev". K určení přesné diagnózy však pouhé stanovení počtu retikulocytů nestačí a musí být doplněno dalšími vyšetřeními.
Retikulocyty | 0,5-1,5 % z celkového počtu erytrocytů |
Erytrocyty | 4,2-5,3 milionu/ml krve v závislosti na pohlaví |