Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Chuť na sladké nemusí a většinou také není příznakem nemoci. Chuť na sladké je většinou běžnou reakcí organismu na pokles hladiny krevních cukrů - zejména glukózy. Jedinci, kteří trpí nezvladatelnou chutí na sladké, jsou však ohroženi obezitou a všemi jejími negativními důsledky...
Určitě to zná každý z nás. Okamžiky, kdy naše tělo přepadne neodolatelná chuť na něco sladkého, na čokoládu, zákusek či cokoli, co obsahuje hodně cukru. Čas od času nebývá tato neřest nikterak na škodu, zejména pokud je jinak jídelníček a strava těchto lidí správná a vyvážená. Bohužel ale u některých jedinců se záchvaty zvýšené chutě na sladké objevují mnohem častěji, než je pro jejich zdraví vhodné. Pokud nedokáží svou chuť na sladké ovládnout a často pojídají notné dávky sladkostí, mohou v brzké době počítat s výskytem možných zdravotních komplikací, zejména pak s obezitou. Je vhodné se zamyslet na příčinami, které mohou pocit zvýšené chuti na sladké vyvolat.
V zásadě tedy platí, že pokud se u náš příznak zvýšené chuti na sladké objeví, měli bychom se snažit zjistit jeho příčinu, a tu případně dále řešit. V prvé řadě je vhodné dodržovat vyvážený jídelníček, s pravidelnou stravou, nejlépe několik menších porcí potravin rozložených během dne. Pokud se přesto neovladatelná chuť na sladké objeví, snažíme se volit co nejlepší typy potravin. Někdy může pomoci ovoce místo sladkých kompotů, kvalitní tmavá čokoláda s vysokým podílem kakaa místo mléčné, apod. Dále můžeme omezit příjem potravin s tzv. vysokým glykemickým indexem, mezi které patří například bílé pečivo nebo rýže. Tyto potraviny způsobují větší kolísání hladiny cukru v naší krvi, a s tím spojenou zvýšenou chuť na sladké. Jestliže si naše tělo navykne na tvorbu hormonů endorfinů, nemusíme nutně řešit tuto situaci jen konzumací sladkostí. Kromě nich totiž tvorbu těchto hormonů dobré nálady vyvolává i pravidelná fyzická zátěž, to znamená sport. Pokud se ale přesto nedokážeme sami dostatečně bránit a odolávat sladkým potravinám, je vhodné se obrátit na pomoc odborníka. Tím může být výživový poradce či psycholog, který nám může v případě pomoci i se sestavením vyváženého jídelníčku.
Diskuze