Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Hubnutí je často snem mnohých z nás. Většina z nás se dostala do situace, kdy jsme chtěli zhubnout pár kilo do plavek, plesových šatů či kvůli svému protějšku. Hubnutí však může být i příznak mnoha onemocnění. Proto bychom se vždy - když začneme bezdůvodně hubnout - měli mít na pozoru.
V životě se každý dříve nebo později dostane do situace, kdy by rád shodil pár kilo, ale občas se člověk ocitne v situaci opačné, kdy ztrácí na váze, aniž by chtěl. Hubnutí, pokud není výsledkem našeho snažení (držení diety, sportování), je nežádoucí stav. Jde o situaci, kdy z důvodu nedostatku živin přicházíme o hmotnost. Nedostatečný příjem živin může vzniknout tak, že nemáme dostatek potravy nebo se zvýší energetické potřeby našeho organismu z různých důvodů, jako jsou zvýšená fyzická aktivita, nemoc, poranění, podstoupení operace, stres a další. V tomto textu si rozebereme nejdůležitější příčiny hubnutí.
Základní příčinou hubnutí je tedy nedostatečný příjem živin. Slovo živin je zde použito záměrně, neboť nejde jen o to přijmout dostatečně energetickou stravu, ale taky o to, aby měla správný obsah bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vitaminů a stopových prvků. Na základě výše zmíněného můžeme rozlišit hubnutí:
Hubnutí doprovází další příznaky: slabost, únava, změny nálady, anorexie, neschopnost polykání (sousto se zastaví někde cestou do žaludku a nemůže pokračovat, často se vrací; odborně se tomuto říká dysfagie), nucení na zvracení (odborně nauzea), zvracení, průjmy.
Kromě nedostatečné výživy se na hubnutí podílí zvýšení energetických nároků organismu, které má za následek využití zásobních zdrojů. Jedná se o stavy bolesti, horečky, zhoubné nádorové onemocnění, při nedostatečné funkci orgánu (játra, ledviny, plíce, srdce) nebo při nadměrné funkci (štítná žláza). Pro úplnost musíme zmínit, které skupiny lidí jsou statisticky ohroženy hubnutím a z níc plynoucí podvýživou. Riziko podvýživy lidí starších 65 let je 11%, starších 75 let 50-80%. Nemocní, kteří mají poškozenou funkci některého orgánu, 30%. Lidé po operaci 50%. Pacienti se zhoubnými nádory nebo onemocněním zažívacího traktu až 85%. Mladší osoby 7%. V případě, že ve svém okolí máme blízké, kteří spadají do těchto skupin, měly bychom si více všímat toho, co a jak jí.
Každý z nás může být vystaven hubnutí a podvýživě z různých příčin, které jsou popsané výše. Jako dospělí a zodpovědní lidé musíme dbát na správnou a vyváženou výživu našich dětí, protože jsou to křehké, vyvíjející se organismy. Měli bychom si hlavně všímat stavů, jako je mentální anorexie u mladých slečen. Také bychom neměli zapomínat na naše rodiče (prarodiče), pokud už dosáhli vyššího věku nebo z jakéhokoliv důvodu nejsou zcela soběstační. Nestačí je jen něčím nakrmit, i oni vyžadují vyváženou stravu, a pokud je u nich zhoršené přijímání potravy vedoucí k hubnutí, můžeme využít koncentrované výživy v podobě různých nutridrinků. Závěrem ještě zmíním, že pokud ztrácíme na váze a není to výsledek naší snahy a třeba se k tomu cítíme slabí, unavení, máme průjem (déle jak 14 dní), zvracíme, a v případě jakýchkoliv pochybností, je nutné navštívit lékaře, který jediný může objektivně posoudit daný stav.