Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Černá stolice
Černá stolice je patologický příznak, který ukazuje - pomineme li možnost konzumace jídla, které stolici zbarví - na krvácení z některé části zažívacího traktu. Stolice může být zbarvena různě - tmavá dehtovitá stolice ukazuje na krvácení ze žaludku či jícnu, naopak světlá krve ve stolici ukazuje na zdroj krvácení blíže konečníku...
Černá stolice
Černá stolice může vzniknout ve dvou situacích. Ta první je vcelku nezávažná. Tmavší zabarvení je způsobeno nadměrnou konzumací některých potravin a léků. Z potravin jsou to především borůvky, černý rybíz, červené víno a červená řepa. Při užívání živočišného uhlí je stolice také zbarvena černě a rovněž tmavší zabarvení získává i po dlouhodobém užívání preparátů obsahujících železo. Proto, než začneme uvažovat nad různými chorobami, musíme si vzpomnět, jestli se některé z těchto látek nenacházeli v našem jídelníčku. Druhý typ černé stolice je už vážnější. Stolice je na rozdíl od výše zmíněného stavu mazlavá a nasládle páchne. Říká se jí meléna a je způsobena krvácením v horních částech trávícího ústrojí.
Meléna
Základními charakteristikami melény je černá barva a oproti normální stolici je mazlavé konzistence (připomíná dehet). Ke všemu ještě nasládle páchne. Tohle všechno je dáno příměsí natrávené krve. Krev může pocházet z různých úseků trávícího traktu od dutiny ústní až po horní část tenkého střeva. Obecně bývá krvácení do horních částí trávícího ústrojí masivnější, proto je nutné včas zjistit jeho příčinu. Člověk totiž může snadno vykrvácet. Naopak při krvácení v nižších částech tenkého střeva a ve střevě hrubém, se krev nestihne natrávit a výsledkem je stolice s příměsí jasně červené krve. Někdy jsou k meléně přidruženy také další příznaky jako bolesti břicha a křeče, průjem, nechutenství, nevolnost a zvracení. Někdy bývá i zvracení krve. Dalším příznakem krvácení je chudokrevnost, která se projevuje bledostí, únavou, bolestí hlavy a bušením srdce.
Jícnové varixy a žaludeční vředy
Krev ve stolici může pocházet z jícnu, žaludku nebo horní části tenkého střeva – dvanáctníku. Častým důvodem krvácení z jícnu jsou tzv. jícnové varixy. Jedná se podobně jako při varixech na nohou o rozšířené žíly, které se nacházejí ve stěně jícnu. Jsou důsledkem jaterní cirhózy. Když jsou játra postižena, krev jimi protéká jen obtížně a tak teda teče jinou cestou, spojovacími žílami, které se nacházejí právě ve stěně jícnu. Ty se pak tlakem krve rozšiřují a snadno může dojít k jejich poranění. Jícnové varixy jsou velice nebezpečné, protože při jejich prasknutí dochází k masivnímu krvácení a zvracení krve, které může končit i smrtelně. Další příčinou krvácení jsou žaludeční a dvanáctníkové vředy. Vznikají narušením ochranné bariéry sliznice a jejím následným natrávením. Poškození sliznice jícnu až s krvácením může vyvolat také refluxní choroba jícnu. V neposlední řadě krvácení způsobují nádory dutiny ústní, nosohltanu, jícnu či žaludku. Ty při svém růstu mohou nahlodat cévy a vyvolat tak krvácení. Z léčiv, které můžou vyvolat krvácení je třeba jmenovat léky na ředění krve – aspirin, warfarin a heparin. Ke krvácení dochází při jejich předávkování.
Černá stolice a poučení na závěr
Černá stolice, hlavně teda mazlavá a páchnoucí meléna, je projevem vážných až život ohrožujících stavů. Je důležité při těchto příznacích navštívit co nejdříve lékaře, který provede vyšetření ke zjištění příčiny krvácení. Je-li přítomno i zvracení krve musíme co nejrychleji přivolat záchrannou zdravotní službu. Opomenutí příznaků může vést k závažným komplikacím, jako je anemie – chudokrevnost, výrazná ztráta krve až šokový stav nebo při nádorovém onemocnění, zvětšování a rozšiřování nádoru. Pokud se s příznaky u lékaře objevíme včas, je výrazná šance na úspěšnou léčbu a můžeme tak těmto stavům předejít.
Diskuze