Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Kašel je prastarý obraný reflex, jehož úkolem je udržet naše dýchací cesty čisté a průchodné. Kašel se však dokáže proměnit v opravdu nepříjemného společníka, zejména je li intenzivní či trvá li dlouho. O běžných příčinách kašle víme všichni. Ale věděli jste například, že kašel může být způsoben například některými hojně užívanými léky...?
Občas má každý chuť se na něco vykašlat. Ale mnohem častěji nás kašel trápí. Prostě ho nemáme rádi, ale je důležité si uvědomit, že kašel je obrannou reakcí organismu. Kašlem se tělo snaží zabránit vdechnutí cizích těles, očistit dýchací cesty (od hlenu, prachu, vdechnutých cizích těles) nebo je reakcí na podráždění škodlivinami z okolí. V tomto textu se podíváme na to, co jej může způsobit a rozdělíme si ho dle některých vlastností.
Dobré je vědět, jak dlouho nás kašel trápí. Dle délky trvání rozlišujeme kašel:
Může být zpestřený tím, že něco ze sebe dostáváme, pak mluvíme o produktivním kašli. Může se jednat o hlen, hnis, příměs krve. Pokud žádný z těchto sekretů není přítomný, pak mluvíme o kašli suchém (neproduktivním). Dále nás může trápit kašel v záchvatech, trvale nebo v noci.
Akutní kašel:
Protrahovaný kašel:
Chronický kašel:
Závěrem je třeba si také uvědomit, že intenzita kašle nevypovídá o závažnosti nemoci, jež ho vyvolává. To znamená, že silný kašel nemusí být projevem vážného onemocnění. Pokud se jedná o kašel, který doprovází chřipku, pak jsou antibiotika zbytečná. Je lepší odpočinout si, uvařit si teplý čaj. Pokud vykašláváme hnis, či dokonce krev a v případě jakýchkoli pochybností o závažnosti kašle je nutné navštívit lékaře, který jediný může objektivně posoudit daný stav.
Diskuze