Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Kašel
Kašel je prastarý obraný reflex, jehož úkolem je udržet naše dýchací cesty čisté a průchodné. Kašel se však dokáže proměnit v opravdu nepříjemného společníka, zejména je li intenzivní či trvá li dlouho. O běžných příčinách kašle víme všichni. Ale věděli jste například, že kašel může být způsoben například některými hojně užívanými léky...?
Kašel
Občas má každý chuť se na něco vykašlat. Ale mnohem častěji nás kašel trápí. Prostě ho nemáme rádi, ale je důležité si uvědomit, že kašel je obrannou reakcí organismu. Kašlem se tělo snaží zabránit vdechnutí cizích těles, očistit dýchací cesty (od hlenu, prachu, vdechnutých cizích těles) nebo je reakcí na podráždění škodlivinami z okolí. V tomto textu se podíváme na to, co jej může způsobit a rozdělíme si ho dle některých vlastností.
Kašel a jeho dělení
Dobré je vědět, jak dlouho nás kašel trápí. Dle délky trvání rozlišujeme kašel:
- Akutní – jednoho dne si prostě přijde a drží se nás nejvíce 3 týdny
- Protrahovaný – to je kašel, který trvá déle, než je obvyklé, a to mezi 3 až 8 týdny
- Chronický – tento kašel trvá déle než 8 týdnů (důvěrně ho znají dlouhodobí kuřáci, astmatici)
Může být zpestřený tím, že něco ze sebe dostáváme, pak mluvíme o produktivním kašli. Může se jednat o hlen, hnis, příměs krve. Pokud žádný z těchto sekretů není přítomný, pak mluvíme o kašli suchém (neproduktivním). Dále nás může trápit kašel v záchvatech, trvale nebo v noci.
Kašel a jeho příčiny
Akutní kašel:
- Akutní virové infekce – nejčastější příčina akutního kašle. Postihují horní cesty dýchací (nos, nosohltan, ústní část hltanu). Uvědomme si, že viry nejsou bakterie, a tedy na ně nepůsobí antibiotika.
- Zápal plic
- Astma
- Vdechnutí cizího tělesa - potrava, zvratky, prach a jiné relativně malé věci (hlavně u dětí)
- Černý kašel – přivezeme si ho z dovolené z jihovýchodní Asie
- Selhávání levostranného srdečního oddílu – projevuje se v noci při ulehnutí na lůžko. Dochází ke zhoršení dýchání a dráždění ke kašli. Takto postižený si dává více polštářů pod hlavu, aby mohl spát.
Protrahovaný kašel:
- Astma
- Zánět vedlejších dutin nosních
- Zánět průdušnice a průdušek
Chronický kašel:
- Chronický zápal průdušek – tento problém mají zejména kuřáci nebo lidé vystavení látkám, které je dráždí ke kašli
- Astma
- Při porušení svalového svěrače, který brání návratu obsahu žaludku do jícnu. Tento obsah se může dostat z jícnu do dýchacích cest, což je podráždí a vyvolá kašel. Bývá doprovázen pálivou bolestí za hrudní kostí.
- Tuberkulóza – je bakteriálního původu. U nás jsme sice proti ní očkování, ale to neznamená, že jí nemůžeme onemocnět. Výskyt je nízký, ale čím dál častěji se k nám dostává z východní části Evropy a jiných koutů světa.
- Užívaní ACE-inhibitorů, což jsou látky, které snižují krevní tlak. Vyvolávají suchý kašel. Po jejich vysazení kašel do několika týdnů (uvádí se čtyři) vymizí.
- Hysterie, nervová labilita, zlozvyk
- Růst nádoru v dýchacích cestách – je kromě kašle doprovázen úbytkem na váze
- Pokud se hrtanová příklopka, která uzavírá vstup do dolních cest dýchacích (hrtan, průdušnice, průdušky) nedostatečně uzavírá. Takto můžou vnikat do dolních dýchacích cest kousky potravy.
- I zde se může jednat o selhávání levého oddílu srdce
- Kašel může vyvolat i čištění uší.
Kašel a poučení na závěr
Závěrem je třeba si také uvědomit, že intenzita kašle nevypovídá o závažnosti nemoci, jež ho vyvolává. To znamená, že silný kašel nemusí být projevem vážného onemocnění. Pokud se jedná o kašel, který doprovází chřipku, pak jsou antibiotika zbytečná. Je lepší odpočinout si, uvařit si teplý čaj. Pokud vykašláváme hnis, či dokonce krev a v případě jakýchkoli pochybností o závažnosti kašle je nutné navštívit lékaře, který jediný může objektivně posoudit daný stav.
Diskuze