Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Poruchy spánku u dětí
Poruchy spánku u dětí mohou představovat například noční můry, noční děsy, náměsíčnost, mluvení ze spaní, spánkové apnoe a nespavost. Patří sem také nadměrný spánek, kdy dítě spí dlouho ráno či usíná přes den. Noční děsy jsou méně časté a vyskytují se v době, když dítě přechází z hlubokého spánku do lehkého nebo je částečně probuzené. Dítě se v polospánku posadí a vykazuje fyzické známky hrůzy, pláče a je zmatené. S každou poruchou spánku je nutné se poradit s dětským lékařem, který dle vyšetření navrhne řešení.
Poruchy spánku u dětí
Poruchy spánku představují abnormální spánkový režim nebo přerušovaný spánek. Spánek dítěte může rušit řada problémů, například noční můry, noční děsy, náměsíčnost, mluvení ze spaní, spánková apnoe, nespavost a nadměrná ospalost.
Noční můry
Noční můry jsou děsivé sny, které dítě úplně probudí. Vyskytují se obvykle pozdě v noci, kdy je snění nejintenzivnější. Když se dítě probudí, bývá vyděšené, rychle dýchá nebo pláče. Nočními můrami trpí děti v každém věku, nejčastěji však postihují děti do 6 let věku. Má-li vaše dítě noční můry, přimějte je, aby vám o nich vyprávělo, ujistěte ho, že mu nic zlého nehrozí, a až se uklidní, pokuste se ho znovu uspat. Pomůže mu, když mu necháte svítit noční lampičku.
Noční děsy
Noční děsy jsou něco jiného než noční můry a jsou méně časté. Vyskytují se v době, když dítě přechází z hlubokého spánku do lehkého nebo když je částečně probuzené; často k nim dochází asi hodinu nebo více poté, co dítě usnulo. Nejčastěji postihují děti mezi druhým a pátým rokem věku. Dítě se v polospánku posadí, vypadá zmateně nebo ustrašeně a hlasitě pláče. Často začne kopat, křičet, hází sebou a vykazuje fyzické známky hrůzy - potí se, chvěje se a ztěžka dýchá. Někdy upřeně zírá před sebe, nepoznává vás, snaží se utéct z místnosti a odstrkuje vás, když se ho snažíte uklidnit. Noční děsy mohou trvat několik minut až tři čtvrtě hodiny. Dítě pak většinou usne a nepamatuje si, co se stalo. Má-li dítě noční děs, zůstaňte klidní a nesnažte seje probudit. Jemně ho přidržte, když se snaží utéct z lůžka. Za chvíli se uklidní a znovu usne. Hlídá-li dítě chůva, poučte ji, co má dělat, kdyby mělo noční děs. Trpí-li dítě častými nočními děsy, poraďte se s lékařem.
Náměsíčnost
Náměsíčné dítě se obvykle posadí, sleze z lůžka a chodí po místnosti. Někdy se dokonce oblékne a hraje si s hračkami. Náměsíčnost bývá v rodině dědičná. Dochází k ní většinou, když je dítě v hlubokém spánku. Spí, v obličeji má prázdný výraz, avšak vidí předměty, které mu stojí v cestě. Obvykle se vrátí na lůžko a nepamatuje si, co se stalo. Když na něj promluvíte, nereaguje, nebo jen jedním nebo dvěma slovy. Nesnažte se ho probudit; raději ho odveďte zpátky na lůžko. Nakonec znovu usne. Dítě trpící náměsíčností by mělo mít ve dveřích pokoje zábranu, aby se nemohlo zranit.
Mluvení ze spaní
Některé děti mluví ze spaní. Většinou jen vydávají nějaké zvuky, vyslovují jednotlivá slova nebo mluví v nesrozumitelných větách. Mluvení ze spaní se někdy objevuje společně s nočními děsy. V některých případech souvisí s obdobím stresu nebo nemoci, které dítě právě prožívá. Nebuďte ho, když mluví ze spaní, je to neškodný jev a dítě si ráno nic nepamatuje.
Spánková apnoe
Spánková apnoe znamená přerušení dechu během spánku minimálně na 20 sekund. V mnoha případech jsou příčinou zvětšené krční nebo nosní mandle, nadměrná tělesná váha nebo zúžení horních cest dýchacích, které doprovází obezitu. Dítě obvykle hlasitě chrápe, obtížně dýchá, spí nadměrně přes den, je rozmrzelé, nemá chuť k jídlu, pomočuje se v noci a ráno ho bolí hlava. Apnoe mívají nedonošení kojenci, neboť nemají ještě plně vyvinutou část mozku, která ovládá dýchání. V dospělosti apnoe obvykle vymizí. V ojedinělých případech je příčinou spánkové apnoe Špatná regulace dýchání z mozku. Má-li dítě časté epizody apnoe, vyhledejte lékaře. Léčba závisí na příčině. Obvykle je nutné odstranit zvětšené krční nebo nosní mandle, sledovat dýchání, popřípadě usnadnit dítěti dýchání pomocí ventilátoru.
Nespavost
Děti trpící nespavostí mají opakované problémy s usínáním nebo nevydrží spát celou noc. Nejčastější příčinou je stres nebo starosti, dále spánková apnoe, hluk nebo světlo v ložnici, nadměrné spaní přes den, příliš mnoho tekutin před spaním, které dítě nutí k močení, změna spánkového režimu nebo místa, popřípadě nemoc. Zaveďte dítěti pevný spánkový režim. Postarejte se, aby přes den příliš nespalo. Zdá-li se vám před spaním vyděšené nebo ustrašené, snažte se ho uklidnit, přečtěte mu pohádku a ujistěte ho, že mu budete v noci nablízku. Nechtě mu svítit noční lampičku, nechtě mu hrát tiše rádio nebo mu pusťte jeho oblíbenou hudbu. Trpí-li dítě těžkou nespavostí, která narušuje jeho normální aktivity, poraďte se s lékařem.
Nadměrný spánek
Některé děti spí příliš. Obvykle spí dlouho ráno nebo usínají přes den. Někdy souvisí nadměrný spánek s nespavostí. Dítě se v noci dostatečně nevyspí a pak spí přes den. Příčinou může být také spánková apnoe. Dbejte, aby mělo dítě pravidelný spánkový režim a nespalo dlouho během dne. V některých případech může být nadměrný spánek příznakem deprese. Zdá-li se vám, že vaše dítě příliš spí, poraďte se s lékařem.