15Srpen
2012
MUDr. Petr Bednář
Diskuze

Krev ve stolici

15. Srpen 2012 | MUDr. Petr Bednář
Krev ve stolici
Příznaky

Krev ve stolici je ve skutečnosti soubor příznaků různých nemocí. Krev ve stolici totiž může mít různou barvu v závislosti na tom, v které části trávicího traktu se krev do stolice dostala. Nehledě na to, jakou barvu krev ve stolici má, je to vždy závažný příznak, který nás má vždy nasměrovat k lékaři!

Krev ve stolici

Krev ve stolici může znamenat závažný stav, kdy dochází ke krvácení v trávicí soustavě, může vyústit až v ohrožení života. Ovšem od krve ve stolici musíme odlišit několik nezávažných příznaků. Jedním z nich je situace, kdy se objeví krev na toaletním papíru po urputném utírání toaletním papírem, který může být navíc poměrně drsný. Dalším stavem je imitace krve ve stolici po požití některých potravin, které obsahují červená barviva, a také po užívání léků s obsahem kyseliny acetylsalicylové, železa či bizmutu. V tomto textu si řekneme, jak krev ve stolici může vypadat a ze které částí trávicího ústrojí může pocházet. Jedno si ale zdůrazněme hned na začátku - vždy je třeba navštívit lékaře.

Různé zbarvení krve ve stolici

Krev ve stolici může být červená, tak jak ji normálně známe. Znamená to, že ke krvácení dochází ve spodní části trávicí trubice, přesněji někde v oblasti za dvanáctníkem (část tenkého střeva). Dále může mít krev ve stolici různě hnědou barvu a v některých případech může být až černá. Černá krev ve stolici má dehtovitou konzistenci a páchne. Odborně se jí říká meléna a je způsobená krvácením v horní části trávicí trubice (černou barvu podmiňuje natrávení krevního barviva, hemoglobinu). Černou barvu stolice mohou způsobit také bizmutové preparáty, ale v tomto případě stolice nezapáchá. Jestliže je krev ve stolici vidět pouhým okem, jak jsme to popsali výše, jde už o závažný problém, který je třeba co nejrychleji řešit. Druhou možností je, že krev neuniká v množství, které by bylo vidět pouhým okem. Je-li tomu tak, hovoříme o krvácení skrytém (okultním). Ačkoliv při okultním krvácení dochází k malým ztrátám, tyto ztráty se sčítají v čase a nakonec se také projeví. Mají tedy plíživý průběh. Na okultní krvácení nás mohou upozornit příznaky jako bledost, únava, zvýšený tep, někdy zadýchávání, u starších lidí zmatenost.

Krev ve stolici a její příčiny

Nyní se zaměříme, odkud se krev dostane do stolice a co je nejčastější příčinou:

  • Krvácení ze žaludku a dvanáctníku – příčinou krvácení v této oblasti je často peptický vřed, dále nádory, varixy.
  • Krvácení z tenkého střeva – vřed, Crohnova nemoc (zánětlivé onemocnění, které postihuje různé úseky tenkého střeva), nedostatečné prokrvení střev (po delší dobu) je po obnovení oběhu doprovázené krvácením, nádory a různé výchlipky střevní stěny (divertikly).
  • Krvácení z tlustého střeva – nádory (krvácení je nejčastěji skryté), výchlipky stěny střeva, infekční záněty (bakteriálního původu některé Escherichia coli, lidské Salmonely,...), záněty způsobené ozařováním (může vzniknout při ozařování nádoru prostaty či při nádorech gynekologických), rozšíření cév tlustého střeva.
  • Krvácení z konečníku – hemoroidy (městnání krve v žílách v oblasti řitní, při jejich poranění dochází ke krvácení), slizniční výrůstky (polypy), nádory, poradiační zánět.

Krev ve stolici a poučení na závěr

Znovu zopakujme, že krev ve stolici, pokud opravdu jde o krev, je velmi závažný stav. Na skryté krvácení se po 50. roku života provádí pravidelný test (test okultního krvácení) a každý by měl tento test podstupovat pravidelně v zájmu vlastního zdraví, protože okultní krvácení je sice nenápadné, ale velmi nebezpečné, navíc je většinou výsledkem jiných patologických procesů v trávicí soustavě, jako jsou třeba nádorová bujení. Pokud se vyskytne krev ve stolici a není výsledkem urputného utírání pozadí drsným toaletním papírem, je třeba navštívit lékaře, protože jedině on dokáže objektivně posoudit závažnost daného stavu.

Související články

Diskuze

Ivo: Dobrý den. Je mi 33 let. Z ničeho nic se mi objevila jasně červená krev ve stolici s občasným hlenem. Při normální stolici mám jen proužek krve na stolicí. Jinak po vykonání stolice na papíře mám krev a i někdy hlen s krví. Občas mám zácpu a někdy zase ne. Stolici mám někdy normální bez krve a někdy tuhou. Stává se mi i že mám i takovou nitkovitou a nebo i hrudkovitou stolici. Poslední dobou trpím že někdy mám stolici a někdy nee. Občas se i nadýmám. Stává se mi i často že mě bolí jako by konečník s pravou půlkou pr...... Potom mě i dráždí jít na velkou ale nemohu jí vykonat. Vytlačím kousek s hlenem a krví. Jinak se cítím zdráv. Nijak vůbec nehubnu a netrpím nechutenstvím. Bolesti břicha a žaludku nemám a průjem též nemám. Cítím se zcela zdráv krom těch mích střevních problémů. Špatná stolice, hlen, krev, nucení jít na velkou a bolest konečníku a pravé půlky. Dávám to za příčinu vnitřních hemoroidům ale nevím. Vím že musím k lékaři, ale chci se zeptat.

23. Prosinec 2020 12:01

Anonym: Dobry den mela bych dotaz je to ctrnact dni kdy sem zacla krvacet po stolici byla sem u lekare a ten mi rekl ze mam hemerojdy a po leceni me se krvaceni zmirnilobale po dvouch dnech se mi to vratilo tak jsem se obednala na vysetreni a tam me obednali az za tyden tak nevim co mam delat krev je tmave cervena dekuji za odpoved

27. Únor 2019 02:43

Anonym: Dobry den mela bych dotaz je to ctrnact dni kdy sem zacla krvacet po stolici byla sem u lekare a ten mi rekl ze mam hemerojdy a po leceni me se krvaceni zmirnilobale po dvouch dnech se mi to vratilo tak jsem se obednala na vysetreni a tam me obednali az za tyden tak nevim co mam delat krev je tmave cervena dekuji za odpoved

27. Únor 2019 02:36

Michaela H.: V minulosti, před prvním porodem jsem si nechala operativně odstranit hemeroidy jsem po druhém porodu s hemeroidy nemám žádné problémy ale teď po dvou letém kojení jsem si nechala napsat antikoncepci a po prvním menstruačním cyklu s antikoncepcí jsem začala krvácet po řídké stolici.Jak dalece se mám znepokojovat?

23. Červen 2015 06:21

Vložit příspěvek