Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Ebola
Ebola je virové onemocnění, které má několik podtypů. Ebola způsobuje narušení cévní stěny a pacient následně umírá na selhání postižených orgánů. Léčba eboly je pouze podpůrná, dodnes neexistuje účinný lék, a proto je často neúspěšná a končí smrtí pacienta. Ebola byla také často spojována s bioterorismem, což je naštěstí nepravděpodobné díky jejím vlastnostem přenosu a dostupnosti.
Ebola
Když se řekne slovo ebola, většina lidí si asi představí americký film, ve kterém vystupuje africká opice jako původce smrticí epidemie, která postupně likviduje celé města a člověk, který nakonec najde lék v průběhu několik málo hodin a zachrání lidstvo. Ve skutečném světě je to však úplně jinak.
Ebola a její původ
Virus Ebola patří mezi takzvané filoviry, které vyvolávají hemoragické (krvácivé) horečky. Jedná se snad o nejnebezpečnější viry, se kterými se lidská populace dosud setkala. Nákaza je v 25-90% smrtelná. Poprvé se virus objevil v roku 1976 v povodí řeky Ebola v Demokratické republice Kongo (dříve Zair), následně bylo 12 epidemií a poslední případ byl zaznamenaný v květnu 2011 v Ugandě. Infekce u lidí je v podstatě dílem náhody, protože lidé nejsou přirozenými hostiteli viru. Za přirozené hostitele viru se považují zvířata, která mají minimální kontakt s člověkem, např. netopýři. Cesta přenosu na člověka není přesně známa, ale předpokládá se, že do lidské populace se virus dostane kontaktem s infikovaným zvířetem. V současnosti je známo 5 kmenů viru Ebola. Ty se liší místem výskytu a úmrtností nakažených osob. Ebola-Reston, Ebola-Ivory Coast, Ebola-Sudan, Ebola-Zaire a Ebola-Bundibugyo. Kmeny Bundibugyo, Sudan a Zaire jsou zodpovědné za epidemie krvácivé horečky v Africe. Od objevení viru bylo nakaženo celkem asi 2289 osob, z toho 1525 zemřelo.
Projevy eboly
Mezi lidmi je virus přenášen přímým stykem s infikovanými tělesnými tekutinami, jako jsou např. krev, sliny nebo stolice. Onemocnění se projeví po 2 až 21 dnech od kontaktu s nakaženým člověkem. Prvotní příznaky jsou podobné jako u chřipky, bolest svalů a kloubů, vysoká horečka, bolest hlavy a břicha, průjem. Někdy se přidávají další příznaky, jako je zarudnutí očí, bolesti v krku a pokles krevního tlaku. V další fázi virus začne ničit výstelku cév (endotel) postiženého a způsobuje krvácení z tělních otvorů. Pacientovi teče krev z nosu, zvrací krev, krvácí z plic (vykašlává krev), má krvavý průjem. Nakonec se během několika dnů objevuje bolest na hrudi, rozvíjí se šok a pacient umírá na fatální selhání všech životně důležitých orgánů. Bohužel zatím neexistuje žádná specifická léčba. Po objevení příznaků musí být pacient dokonale izolován od okolí a jeho léčba je jenom podpůrná. Zahrnuje 24 - hodinové napojení na přístroje, které měří tlak krve a stupeň okysličení pacienta, dále doplňování tekutin a iontů do krevního oběhu a léčbu všech příznaků a komplikací nemoci. Počet přeživších pacientů závisí na kmenu viru a na fyzické kondici pacienta. Smrt nebo postupné uzdravování nastává obvykle v rozmezí od šesti do deseti dnů.
Ebola, možná zbraň bioterorismu
Před několika lety byla vyjádřena obava z použití viru Eboly jako možné zbraně bioterorizmu, ale naštěstí je virus složité získat, kultivovat a je nestabilní v prostředí a hlavně, aby zbraň byla účinná, musela by se přenášet vzduchem, nebo by na nás teroristé museli vypustit tisíce hladových opic a to je velice nepravděpodobné. Kromě Afriky je virus Ebola bezpečně uzavřen v laboratořích se 4. stupněm ochrany. Na světě je jenom 15 laboratoří, které jsou na práci s virem Ebola vybaveny. Jedno takové je dokonce i v ČR (Centrum biologické ochrany Těchonín), poblíž Hradce Králové.