Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Krvácení mimo menstruaci může být příznakem onemocnění pohlavních orgánů, především dělohy, avšak může být také nežádoucím účinkem při užívání hormonální antikoncepce či různých léků. Jaké krvácení se může objevit a u jakých onemocnění je krvácení mimo menstruaci příznakem najdete v tomto článku.
Většina žen je od puberty zvyklá na pravidelné měsíční krvácení tzv. menstruaci. V případě, že se objeví krvácení mezi jednotlivými cykly, menstruace trvá neobvykle dlouho a je silná, tak se jedná o známku poruchy menstruačního cyklu nebo choroby. Mimo menstruační krvácení se může projevit jako tzv. špinění (červenavé skvrny na spodním prádle) i jako velmi silné krvácení z rodidel. Pokud se mimo menstruační krvácení opakuje pravidelně jde o tzv. přídatné krvácení.
Krvácení mimo menstruaci může doprovázet řadu onemocnění, jako je například zánět dělohy, nádorová onemocnění, dále mimoděložní těhotenství nebo se může objevit také při užívání antikoncepce.
Mezi zánětlivá onemocnění, u kterých se může objevit krvácení mimo menstruaci jsou zánět děložní sliznice a svaloviny, tzv. endomyometritis, nebo zánět děložního čípku, odborně cervicitis, způsobený bakteriemi, viry, houbami či parazity. Bývají provázeny špiněním, hojným výtokem, který může zapáchat, tupou bolestí v kříži, zvýšenou únavností a teplotami, ovšem všechny příznaky se nemusí vyskytnout.
Krvácení mimo menstruaci může doprovázet také nádorová onemocnění, jako například myomy, polypy nebo karcinomy děložní sliznice.
Nezhoubné nádory
Zhoubné nádory
Krvácení mimo menstruaci může být příznakem také mimoděložního těhotenství. Pokud se zárodek neuchytí v děložním těle, ale v děložním hrdle či vejcovodu, vzniká tzv. ektopická gravidita. Ta může zpočátku probíhat jako normální těhotenství, později se však objeví krvácení buď vnější nebo do dutiny břišní. Krvácení do dutiny břišní je považováno za akutní stav a je označován jako náhlá příhoda břišní a je nutný okamžitý transport postižené do nemocnice.
Mimomenstruační krvácení je jedním z nejčastějších nežádoucích účinků nitroděložního tělíska. Hormonální substituční léčba po přechodu bývá zpočátku provázena také slabším krvácením. Krvácení se také objevuje zejména na počátku užívání orální hormonální antikoncepce, ale časem by mělo samo vymizet.
Mezi další možné stavy, při kterých se objevuje krvácení mimo menstruaci, patří spontánní potrat, poruchy krevní srážlivosti a užívání antikoagulační léčby.
Jak tedy postupovat, jestliže vás trápí krvácení mimo menstruaci? Je-li souvislost s nově užívanou antikoncepční či substituční léčbou, jedná se pravděpodobně o nežádoucí účinek. V případě, že krvácení přetrvává, je vhodné navštívit gynekologa a zvážit změnu léčby. Protože je krvácení příznak velmi nespecifický, způsobený celou řadou příčin, rozhodně doporučujeme v případě pochybností vyhledat gynekologa.
Diskuze