Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Krvácení po pohlavním styku
Krvácení po pohlavním styku může potkat jak ženy, tak i muže, avšak nikdy nesmí být bráno na lehkou váhu. Slabé krvácení se může objevit u prvního, ale i u druhého pohlavního styku, které je nejobvyklejší. Při něm totiž dochází k porušení panenské blány, což je provázeno několika kapkami krve. Jiným možným důvodem může být velikost penisu muže, poškození sliznice, infekční choroba či rakovina děložního čípku.
Krvácení po pohlavním styku
Krvácení po pohlavním styku dokáže dokonale zkazit uplynulou příjemnou chvilku nejen ženě, ale i muži. Krvácení po styku může mít různou podobu od pouhého nahnědlého špinění, přes narůžovělý hlen, až po skutečné krvácení podobající se menstruaci. Jakákoliv podoba krve pocházející z pohlavních orgánů ženy i muže nesmí být brána na lehkou váhu. Vždy je nutné tento problém konzultovat s lékařem. Jak se dočtete níže, nemusí jít vždy pouze o poranění sliznice nebo protržení panenské blány.
Pohlavní orgány ženy a muže
Ženské pohlavní orgány se skládají ze zevních pohlavních orgánů neboli zevních rodidel, kam patří velké a malé stydké pysky a poštěváček, dále vagíny neboli pochvy, která přechází v dělohu krčkem děložním čili děložním hrdlem, na kterém se nachází směrem do pochvy vyklenutý děložní čípek. Dále patří k ženským pohlavním orgánům vejcovody a vaječníky. Mužské pohlavní orgány se skládají ze zevních pohlavních orgánů, mezi než se řadí penis, v kterém prochází močová trubice. Do močové trubice ústí v oblasti prostaty chámovody směřující do nadvarlete. Varle je s nadvarletem spojeno kanálky. Nachází-li se krvácení na zevních pohlavních orgánech, nejedná se obvykle o nic jiného než drobnou oděrku, kterou je dobré sledovat, zdali se nezaněcuje. Krvácení po pohlavním styku může mít různé příčiny u žen a různé u mužů.
Příčiny krvácení po pohlavním styku u žen
Krvácení po pohlavním styku u žen je nejčastěji zapříčiněno:
- při prvním pohlavním styku protržením panenské blány
- infekcí, například kapavkou, zánětem pochvy nebo děložního hrdla, trichomoniázou, kvasinkovou infekcí nebo infekcí chlamydiemi.
- Kapavka je sexuálně přenosné bakteriální onemocnění. Nakažená žena nemá zpočátku často žádné výrazné problémy, může nastat pouze změna poševního sekretu, obtíže při močení a mimomenstruační krvácení.
- Záněty pochvy a děložního hrdla jsou charakteristické opět změnami výtoku, svěděním, pálením a nepříjemnými pocity při pohlavním styku.
- Trichomoniáza je sexuálně přenosné onemocnění způsobované ale prvoky bičenkou poševní. Poševní výtok bývá v tomto případě řídký, zpěněný a nasládlý, dále se mohou vyskytnout obtíže při močení.
- Kvasinková infekce je velice časté onemocnění, v životě ji někdy pozná asi většina žen. Může se přenést i na partnera. Charakterizuje ji bílý tvarohovitý výtok, svědění, někdy také zarudnutí nebo otok zevních pohlavních orgánů.
- Chlamydie jsou původci sexuálně přenosné bakteriální infekce. Zvláště riziková je v těhotenství, neboť se může přenést na dítě. Mezi další příznaky patří: svědění, změna charakteru poševního výtoku, bolestivost při pohlavním styku, bolesti v podbřišku, malý puchýřek na zevních pohlavních orgánech.
- polypem, neboli výrůstkem, v děložním hrdle – kromě krvácení po pohlavním cyklu způsobuje krvácení mimo menstruaci a také díky němu mohou krvácet i ženy po menopauze
- rakovinou děložního čípku
- poškození sliznice vagíny nebo děložního čípku
- natržení poševního vchodu
- oděrka na zevních pohlavních orgánech
Příčiny krvácení po pohlavním styku u mužů
Krvácení po pohlavním styku u mužů může být nejčastěji zapříčiněno:
- zánětem močové trubice
- papilomem, nezhoubným nádorem, v močové trubici
- zánětem nadvarlete
- hemofilií, což je dědičná porucha srážlivosti krve, která se v naprosté většině vyskytuje u mužů
- oděrkou na penisu
Lékařská pomoc
Každé krvácení z pochvy u ženy mimo menstruaci by nemělo být bráno na lehkou váhu a je nutno nechat se vyšetřit gynekologem. Zvláště, je-li krvácení silné nebo vyskytuje-li se některý z těchto příznaků: bolest v podbřišku, zvýšená teplota nebo horečka, případně mdloby, měla by žena vyhledat lékaře ihned. Většina neléčených infekcí u ženy může vést k rozvoji neplodnosti. Taktéž u muže nemůže být výtok krve z močové trubice brán na lehkou váhu a muž by se měl podrobit urologickému vyšetření. I v případech, kdy si nejsme jisti diagnózou, je vždy lepší vyhledat lékaře.
Diskuze