Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Většina z nás si jistě zažila, jaké to je mít nateklé mandle, ať už v krku či v nose. Nateklé mandle jsou nepříjemný a mnohdy bolestivý problém signalizující infekční onemocnění, který nás zavede k lékaři. Avšak nateklé mandle mohou být příznakem i daleko vážnějších onemocnění, jako např. nádorů...
Nateklé mandle jsou nepříjemným problémem, který obvykle signalizuje počínající onemocnění organismu. Pokud se totiž v ústech, nosu nebo krku odehrává nějaký zánět, chorobný proces nebo nádorové onemocnění, mandle se zvětší. To může mít za následek horší polykání nebo noční chrápání na začátku onemocnění.
Výraz mandle se užívá hovorově a označuje se jím nosní mandle a krční mandle. Krční mandli bychom nalezli na přechodu dutiny ústní v hltan a nosní mandle se nachází na klenbě nosní části hltanu. Mandle jsou párové orgány náležící k lymfatickému systému, jsou to tedy správně lymfatické nebo-li mízní uzliny. V těchto místech tělo přichází jako první do styku s cizorodými látkami, případně organismy ze vzduchu a potravy a brání se proti nim.
Nateklé mandle jsou obvykle doprovázeny bolestivostí, zarudnutím a obtížnějším dýcháním, případně polykáním. Důležité je vědět, jak rychle se otok objevil, jak dlouho přetrvává, zda je přidružená i horečka nebo kašel, případně objevení se chrapotu. Někdy mohou mít mandle na sobě povlak nebo čepy. Otok se může vyskytovat u více lymfatických uzlin najednou, další uzliny jsou například v oblasti podpaží nebo třísel.
Nejčastějšími příčinami otoku mandlí jsou:
Nateklé mandle téměř vždy nebývají pouhou banalitou i vzhledem k tomu, že tělo prostřednictvím mízních uzlin bojuje proti infekci. Proto je vždy lepší navštívit lékaře, který je schopen určit, o jaké onemocnění se jedná. Vůbec samoléčba v těchto případech rozhodně není dobrým řešením a může vést k závažnému poškození zdraví.