20Červenec
2012
MUDr. Danica Deretic
Diskuze

Nízký krevní tlak - příznaky

20. Červenec 2012 | MUDr. Danica Deretic
Nízký krevní tlak - příznaky
Příznaky

Nízký krevní tlak, neboli hypotenze, je definován jako krevní tlak nižší než hranice 100/65mmHg. Příčiny nízkého krevního tlaku mohou být různé, ne vždy se však jedná o patologickou záležitost. Často se s ním fyziologicky setkáváme u mladších jedinců, především dívek. Přesto i nízký krevní tlak může přinést spoustu zdravotních obtíží a proto je nutné i nízký krevní tlak léčit.

Příznaky nízkého krevního tlaku

Nízký krevní tlak, odborně hypotenze, je takový tlak, u kterého hodnota v systolické fázi klesne pod 100mmHg a v diastolické pod 65mmHg. Krevní tlak je síla, kterou působí protékající krev na stěnu cévy. Udržování krevního tlaku v normálním rozmezí je nezbytné pro správné prokrvení orgánů. Velikost krevního tlaku je dána jednak množstvím krve v cévách, jednak odporem, který céva klade protékající krvi. Nízký krevní tlak se často fyziologicky vyskytuje u mladších lidí, především děvčat.

Příčiny nízkého krevního tlaku

Příčiny nízkého krevního tlaku jsou v zásadě dvojí. Příčina může být nalezena v poruše srdečního výdeje, kdy srdce není schopno, z různých důvodů, pumpovat dostatečné množství krve do těla. Bývá tomu tak například po prodělaném infarktu myokardu, při chlopenní vadě, či při poruchách srdečního rytmu. Druhou příčinou nízkého krevního tlaku může být porucha cévního řečiště, kdy cévy nejsou schopny regulovat průtok krve. To nastane například při nedostatečném pitném režimu, či při dlouhodobém stání. Můžeme se setkat i s tzv. ortostatickou hypotenzí, která se objevuje při změně polohy z lehu do stoje. Při vzpřímení dochází vlivem gravitace k přesunu krve do nižších oblastí těla. Tato krev potom chybí v horní polovině, tedy i v mozku. Za normálních okolností na to reagují nervové signály, které zmenší průměr cév v mozku. Tím zvýší krevní tlak a změnu takto vykompenzují. Jsou však nemoci, u kterých jsou tyto pochody narušeny. Jedná se o onemocnění nervového systému, jako jsou roztroušená skleroza či cukrovka. Dalšími příčinami nízkého krevního tlaku mohou být i některé léky, například léky na vysoký krevní tlak, na depresi, či epilepsii.

Projevy nízkého krevního tlaku

Nízký krevní tlak, neboli hypotenze, tedy představuje poruchu prokrvení orgánů. Projevy vycházejí hlavně z nedostatečného prokrvení mozku, jako je únava, ospalost, mžitky před očima, nebo závratě. Dále se setkáváme s celkovou slabostí a studenými končetinami. Rychlý pokles tlaku může způsobit ztrátu vědomí. Ta je buď krátkodobá, tzv.synkopa, v horším případě dlouhodobá provázená křečemi. Nejtěžší formou, resp. projevem hypotenze je šok. Představuje rychlý pokles tlaku v celém těle, což vede ke zhroucení krevního oběhu. Bezprostředně tedy ohrožuje na životě a vyžaduje okamžitou hospitalizaci. Může být způsoben srdečními příčinami, silným krvácením, infekcí, alergickou reakcí, či plicní embolií.

Komplikace nízkého krevního tlaku

Jak již bylo zmíněno výše, v důsledku nízkého krevního tlaku dochází ke sníženému prokrvení orgánů. Zejména mozek je na tento stav velice citlivý, jelikož se mu nedostává dostatečné množství kyslíku a proto může docházet ke ztrátám vědomí. ty často vedou k různě závažným pádům, úrazům a poraněním. Při neléčeném nízkém krevním tlaku dochází postupně k selhávání některých orgánů, nejčastěji ledvin, srdce a mozku.

Diagnostika nízkého krevního tlaku

Diagnostika nízkého krevního tlaku vyplývá především z opakovaného měření pomocí tlakoměru. Klinické příznaky nejsou směrodatné pro toto onemocnění, jelikož se mohou vyskytovat i u řady dalších onemocnění. Říkáme tak, že jsou tyto klinické příznaky nespecifické. Pro stanovení diagnózy nízkého krevního tlaku je nutné ho naměřit opakovaně, proto bývá nejčastěji zachycen v ordinacích praktického lékaře při preventivních prohlídkách.

Léčba nízkého krevního tlaku

Léčba nízkého krevního tlaku se nasazuje při přítomnosti zdravotních obtíží.Léčba nízkého krevního tlaku se rozděluje na léčbu konzervativní a farmakologickou.

  • Konzervativní léčba nízkého krevního tlaku spočívá především v režimových opatřeních. Doporučuje se především dostatečný pitný režim, lehce dosolovat pokrmy a v rozumné míře konzumovat kávu nebo černý čaj. Zároveň je vhodné užívání bandážových elastických punčoch, které zlepšují návrat krve z dolních končetin do srdce.
  • Farmakologická léčba nízkého krevního tlaku spočívá v podávání léčiv, které ovlivňují stěnu krevních cév a vedou k jejich zúžení a tím ke zvýšení krevního tlaku. Nutné je však řešit především základní příčinu nízkého krevního tlaku, jelikož by pak samotná úprava tlaku neměla efekt.

Diskuze

Zdeněk Látal: při předoperačním vyšetření ( ASK ramene - bursitida,poškození rotátorové manžety) mně byla zjištěna srdeční arytmie po nicmoc EKG. I482 - chronická fibrilace síní - možná i souvislost se zásahem el. proudem 220 V před půlrokem. Po operaci mi byl nasazen Warfarin ( 1 tab.denně) a Nebilet (1/2 tablety) . Trochu potíže s dýcháním, ale v normě . Dnes jsem naměřil hodnoty tlaku 101/55/64 . Je to v normě , neměl bych snížit dávku warfarinu ?

04. Červenec 2017 07:39

Věra: Od mládí mám nízký tlak,je to nepříjemné,točí se mě hlava,bolí hlava,mžitky před očima.Nutí mě to sedět,při stoji a i chůzi se necítím dobře.Všichni radí kávu a alkohol.Kávu ano,mám ji ráda a dvě denně pii,ale alkohol mě nedělá dobře,točí se mě hlava ještě víc a mám tlak do hlavy.K tomu ještě alkohol nesedí k lékům,které beru na jiné nemoci.Je mě 70 let.Poraďte co dělat.

19. Leden 2017 01:51

Vložit příspěvek