Oteklé prsty jsou nepříjemný problém, kterým nemusí trpět pouze těhotné ženy. Oteklé prsty mohou být důsledkem hormonálních změn, mohou se objevit po dlouhém stání nebo sezení, dále z důvodu opaření či popálení nebo mohou být příznakem alergie včetně alergie na chlad. Spektrum možných příčin je značně široké a proto je vhodné se vždy poradit s lékařem.
Oteklé prsty
Prsty jako klobásy jsou velmi nepříjemnou záležitostí, která často postihuje ženy během těhotenství. Kromě této přirozené příčiny oteklých prstů existuje i celá řada dalších. Některé důvody jsou nezávažné, jindy se jedná o známku onemocnění. Chceme-li se na příčiny podívat podrobněji, je třeba zvážit, je-li otok lokalizován jen na prsty nebo postihuje celé tělo. Příčinami generalizovaných otoků bývá onemocnění srdce, ledvin, jater a těžká podvýživa. Spektrum příčin lokalizovaných otoků je odlišné a podíváme se na něj podrobněji.
Příčiny oteklých prstů
- Otoky během těhotenství jsou důsledkem hormonálních změn a po porodu spontánně odezní. Pokud se tak nestane, je vhodné poradit se s lékařem.
- Rovněž vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se objeví výrazný otok v obličeji a rychle přibýváte na hmotnosti. Jde totiž o známky komplikace těhotenství tzv. preeklampsii.
- Tzv. idiopatické edémy, neboli otok neznámé příčiny, u žen také pravděpodobně souvisí s hormonálními změnami a objevují se před menstruací.
- Běžně se otok končetin objevuje po dlouhém stání nebo sezení. K jeho vzniku přispívá i nadměrný příjem kuchyňské soli, která je skrytá v mnoha potravinách, a teplé počasí.
- Mezi jasné příčiny otoku patří opaření, popáleniny, bakteriální infekce nebo třeba akutní záchvat dny.
- Příčinou oteklých prstů může být i alergie včetně alergie na chlad. Kopřivka způsobená chladem se objevuje po několika minutách vystavení chladu (nízké venkovní teploty i studená voda) a odezní do dvou hodin. Otoky jsou lokalizované na místech nechráněných oblečením, jako jsou obličej a ruce. Postižená místa svědí, natékají, jsou zarudlá a popraskaná.
- Příčinou oteklých prstů hlavně v okolí kloubů může být tzv. progresivní polyartritida. Jde o chronické zánětlivé onemocnění kloubů. Prvním projevem bývá ranní ztuhlost a bolestivost kloubů prstů.
- Zajímavou příčinou je tzv. Raynaudův syndrom charakterizovaný záchvatovitým zbělením prstů. Vyvolávajícím momentem je chlad i silné emoce. Konečky prstů nejprve zbělají, což je dáno stahem cév, pak zmodrají a po obnově krevního toku zčervenají. Raynaudův syndrom bývá často prvním projevem jiného onemocnění, jako například systémový lupus erythematodes nebo sklerodermie.
- Zvláštním typem otoku je tzv. lymfedém. Lymfedém mívá těstovitou konzistenci a pokud do něj prstem vytlačíte důlek, bude nějakou dobu přetrvávat. Důvodem lymfedému je porucha lymfatické drenáže, která odvádí přebytečnou tekutinu z tkání zpět do krevního řečiště. K lymfedému může dojít po operaci (často po odstranění mízních uzlin), z důvodu nádorového bujení, úrazu i některých infekčních onemocnění, například filarióza. Vzácně se objevuje i dědičný lymfedém.
- K dlouhodobým otokům dolní končetiny vede i chronická žilní nedostatečnost. Ta je způsobena rozsáhlými křečovými žilami nebo stavem po hluboké žilní trombóze. Hluboká žilní trombóza je ucpání žíly v noze krevní sraženinou, takže krev nemůže odtékat. Otok se v tomto případě rozvíjí rychle během 2 až 3 dnů a postihuje jen jednu končetinu. Nateklá končetina je teplejší, červená a vystupují na ní povrchové žíly. Je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Neváhejte a vyhledejte lékaře
Co byste tedy měli dělat, pokud máte oteklé prsty? Jak vidíte z předchozího krátkého výčtu je spektrum možných příčin značně široké. Pokud si nejste jistí, že se jedná o neškodnou příčinu, jako jsou hormonální změny nebo následek celodenního stání, je vhodné poradit se s lékařem.
Diskuze