15Duben
2012
MDDr. Veronika Andělová
Diskuze

Příznaky těhotenství

15. Duben 2012 | MDDr. Veronika Andělová
Příznaky těhotenství
Příznaky

Příznaky těhotenství mohou být různého druhu a jen některé z nich můžeme brát jako spolehlivé známky těhotenství. Nejspolehlivějším příznakem těhotenství je přítomnost lidského choriového gonadotropinu hCG v těle, která s jistotou potvrzuje těhotenství již od 8. dne. Mezi méně spolehlivé příznaky těhotenství dále patří zvýšena bazální teplota, nevolnost a zvracení, výtok, špinění a často i jiné spíše individuální příznaky, jako například změna citlivosti čichu a občas i chuti.

Příznaky těhotenství

Těhotenství, neboli gravidita je proces, při kterém roste a vyvíjí se v děloze nový člověk. Je to období od oplození vajíčka ženy spermií muže, až do doby porodu a narození dítěte. Již v prvních týdnech po početí se dostavují příznaky těhotenství. Avšak ty se mohou u žen lišit. Dokonce příznaky, které žena pociťovala v předchozím těhotenství nemusejí být stejné. Někdy mohou časné příznaky napodobit pocity jako před a při menstruaci, a proto nemusí být těhotenství ze začátku rozpoznáno. Pokud si všimnete některého z níže popsaných příznaků, doporučujeme provést těhotenský test, jelikož ne vždy mohou být příznaky vyvolány nutně těhotenstvím. Jedině těhotenský test a následná návštěva lékaře určí s jistotou, zda se jedná o těhotenství.

Časné příznaky těhotenství

Po oplození vajíčka spermií ve vejcovodu vzniká zárodek, který musí docestovat do dělohy a tam se v děložní sliznici uhnízdit. Po šesti až osmi dnech od oplození se začíná zárodek zanořovat do děložní sliznice a produkovat hormon lidského choriového gonadotropinu, hCG. Touto dobou se hCG objevuje v moči, krvi a séru a je možné podle něj určit, zda je žena těhotná. Kromě hormonu hCG se v těle začínají bouřit i další pohlavní hormony, na které tělo ženy reaguje rozvojem příznaků, které po 12. týdnu těhotenství ustupují, díky tomu, jak se tělo s hormonálními změnami vyrovnává a přizpůsobuje se jim.

Vynechání menstruace

Pro ženy, které mají pravidelný menstruační cyklus, může být vynechání menstruace poměrně jasnou známkou těhotenství. Avšak jsou i jiné důvody, kvůli kterým se menstruace nemusí dostavit, jako např. stres, různá onemocnění, některé léky, vysazení antikoncepce, únava, rychlý nárůst či naopak ztráta hmotnosti. Proto pokud se menstruace nedostaví, je vhodné si provést těhotenský test či navštívit rovnou gynekologa. Pokud těhotenský test vyjde negativní, počkejte týden, a jestliže se menstruace nedostaví, opakujte test znovu. Při negativitě testu a nadálé absenci menstruace vyhledejte prosím lékaře.

Špinění a křeče v podbřišku

Když se zárodek zanořuje do děložní sliznice, musí si vytvořit místo tím, že ji naruší. To může být příčinou špinění, které je obvykle narůžovělé, a označuje se jako implantační krvácení. Špinění může být doprovázeno i křečemi v podbřišku.

Výtok

Dalším příznakem těhotenství může být zvýšený poševní výtok. Ten bývá bezbarvý nebo mléčně bílý, tekuté nebo hustší konzistence a bez zápachu. V průběhu těhotenství totiž dochází ke zvýšené tvorbě děložního hlenu, který pak žena vnímá jako výtok. Ten je obvykle neškodný a nevyžaduje žádnou léčbu. Avšak pokud by se objevil zápach výtoku, pocity pálení a svědění, navštivte svého lékaře. Může se totiž jednat o kvasinky či bakteriální infekci, které léčbu vyžadují.

Změny prsou

Změny prsou jsou dalším častým příznakem těhotenství. Vzhledem k hormonálním změnám v těle, mohou být ňadra citlivá až bolestivá, zduřelá, těžší než dříve či plnější na dotek. Bradavky se mohou zvětšit a ztmavnout, stejně jako prsní dvorce okolo. Tím, jak se prsa připravují na kojení, mohou produkovat kolostrum, neboli první mléko, tekutinu s vysokou koncentrací imunitních faktorů.

Ranní nevolnost

Typickým příznakem, který ženu donutí přemýšlet nad těhotenstvím je i ranní nevolnost. Může se projevit jako lehká nevolnost či silným pocitem na zvracení až zvracením. A pozor, nejedná se pouze o výskyt v ranních hodinách. Nevolnost může ženu obtěžovat i během dne. Při takovýchto obtížích může někomu pomoci najíst se, vycucat sladký či kyselý bonbon nebo jíst během dne po malých porcích a tak si udržovat stálou hladinu cukru v krvi. U častého zvracení hrozí dehydratace. Proto pokud žena není schopna se najíst či napít a nebo vše co sní vyzvrací, je nutné navštívit lékaře, který doplní tekutiny a výživu nitrožilně. Avšak u některých žen se ranní nevolnost vyskytovat nemusí.

Únava

Dalším příznakem těhotenství může být i neobvyklá únava a chuť prospat celý den. Únava bývá běžnou stížností žen v prvních měsících těhotenství. Je to často způsobené vysokou hladinou progesteronu, který tlumí organismus. Existují rady, které pomohou zvýšenou únavu a vyčerpání zmírnit. Mezi ně patří usínání a vstávání pokud možno ve stejný čas, lehké cvičení, dostatek zeleniny a ovoce, dostatek tekutin a omezení příjmu kofeinu. Důležité je také vyšetření krve, zda netrpíte nízkým počtem červených krvinek neboli anémií.

Mezi další příznaky těhotenství patří:

  • Časté močení, v důsledku hormonálních změn a zvýšení krevního objemu. Je nutné však vyloučit, zda se nejedná o infekci močových cest a močového měchýře.
  • Zácpa a nadýmání bývá způsobeno opět progesteronem, který zpomaluje střevní peristaltiku a snižuje napětí stěny střev. Ve střevě dochází k zvýšené absorpci vody a díky tomu je stolice tužší. Doporučuje se zvýšit podíl vlákniny ve stravě, příjem zakysaných mléčných výrobků, dostatek tekutin a pohyb. Na trhu jsou dostupné i léky proti zácpě a nadýmání, které by neměly nijak uškodit miminku.
  • Změny nálad
  • Bolesti hlavy a zad
  • Závratě a mdloby mohou být spojeny s rozšířením cév či snížením krevního tlaku a krevního cukru. V těhotenství je obzvlášť důležité dodržovat pitný režim a pravidelnou stravu. Pokud se dostavuje pocit na omdlení, může pomoci leh na levý bok, čímž se zvýší přítok krve do srdce a tím i do mozku. Dále se doporučuje vstávat ze sedu pomaleji a ležet na boku, čímž se zabrání stlačení dolní duté žíly zvětšenou dělohou a následnému pocitu na omdlení a na zvracení.
  • Zvětšující se bříško
  • Změny chutě a čichu

Pozdější příznaky těhotenství

Mezi pozdější příznaky těhotenství patří změny na kůži ve smyslu pigmentací, zvyšování chuti k jídlu, přibírání na váze, krvácení z dásní, křeče v lýtkách, otoky končetin, hemeroidy, dušnost či bolesti kloubů a zad.
Tím, jak se tělo ženy vyrovnává s hormonálními změnami a přizpůsobuje se jim, postupně nepříjemné příznaky těhotenství mizí.

Související články

Diskuze

Anonym: Ahoj potrebuji poradit pres mesic bez menstruace doktor jeste nic nevidel na ultrazvuku dnes sem mela naruzoveli vytok je to normalni

05. Duben 2017 04:10

Anonym: No mozna jsem exemplar, nebot se nikde nedocitam toho co se delo mi. Ze jsem v tom jsem zjistila v 5 tydnu. Menses velmi slaba ale byla. Pohoda. Jenze pak jednoho dne jsem byla nadmiru unavena. Nebyla jsem schopna niceho... Slaba a jakmile jsem pochodila bylo mi divne, slabo a na omdleni. Tlak mega vysoky ze me to az vydesilo a mela jsem to tak par dnu. Muzu rict ze srdce mi jelo naplno, pumpovalo o sto sest... Uz to vypadalo, ze me odvezou...nic z popsanych symptomu na zadne ze stranek jsem opravdu nemela. Zadne bolestive prsa, zadne zmeny na pachy proste nic....jedine co mi prislo divne bylo, ze jsem mela dve modriny na noze o kterych jsem vedela ale co bylo divne, ze jsem je mela skoro mesic a nechtely zmizet... Modriny jsem si zpusobila jeste pred otehotnenim. To vim...pokud toto zazit znovu, tak fakt uz radeji ne

12. Únor 2017 02:30

DARINNA: dobrý den měla bych dotaz.Neberu žádnou antikoncepci,s přítelem spolu už rok spíme bez ochrany a až ted mi vynechala menstruace,bolí mě prsa,bradavky,v pobříšku a k tomu se přidala dost častá unava.Chut na cigaretu a alkohol vubec nemam ba naopak se mi hnusí a to jsem kuřačka. Max jedna denne a je mi pak spatne.Jsem tedy těhotná?mám si udělat test když je to teprve 2den spoždění? moc moc děkuji za odpověd

21. Září 2015 09:59

Vložit příspěvek