Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Vyrážka
Vyrážka je nepříjemný kožní příznak různých onemocnění, který se může projevovat jako červené skvrny, pupínky, puchýře, šupiny nebo strupy. Vyrážka může být způsobena nějakou infekcí či doprovázet některá onemocnění. Řadíme sem např. spálu, spalničky, neštovice, plísně nebo lupénku. Podrobnosti o vyrážce jako příznaku a její léčbě najdete v tomto článku.
Vyrážka
Vyrážka, latinsky exantém, neboli výkvětek je poměrně častým příznakem různých onemocnění. Jedná se o náhle vzniklý výsev kožních projevů, které se mohou vyskytovat kdekoliv na těle. Těmto projevům se odborně říká eflorescence. Mohou mít podobu drobných plochých červených skvrnek nebo vypadají jako pupínky, puchýře či hrbolky. Z nich se později mohou vytvořit šupiny, praskliny, strupy nebo vředy. Pokud se vyrážka vyskytuje na sliznicích, jako je například dutina ústní, nazývá se enantém.
Příčiny vyrážky
Vyrážka vzniká z různých příčin. Pokud je způsobena nějakou infekcí, bývá zapříčiněna působením mikroorganismu na celé tělo člověka. Může doprovázet některá onemocnění, případně je jejich charakteristickým příznakem.
Infekční příčiny vyrážky
- Spála, jinak také Scarlatina, je onemocnění způsobené bakteriemi z rodu streptokoků a postihuje především děti předškolního a školního věku. Přenáší se zejména vzduchem pomocí kapének. Projevuje se horečkami, bolestmi v krku, jazykem v barvě malin a zánětem mandlí. Samotná vyrážka se objevuje do dvou dnů od prvotních příznaků. Bývá lokalizována v podbřišku, tříslech, vnitřní straně stehen, v podpaží, loketních jamkách a šíří se dál.
- Spalničky, neboli Morbilli, patří mezi virová onemocnění postihující rovněž děti, s typickým výskytem v období koncem zimy a na jaře. U nás se díky povinnému očkování vyskytuje jen velmi zřídka. Virus se šíří vzdušnou cestou prostřednictvím kapének. Prvními projevy bývá kašel, únava, rýma, horečka a zvětšené krční uzliny. Dále se objevuje vyrážka na hlavě za uchem, která postupuje na krk, tváře, hrudník, břicho a dolní končetiny. Typickým znakem jsou také drobné skvrnky v dutině ústní.
- Zarděnky, jinak také Rubeola, jsou virové onemocnění. Patří mezi běžné dětské infekční nemoci, které je však díky účinnému očkování na ústupu. Nejprve se projevuje chřipkovými příznaky a až posléze se objeví vyrážka na obličeji, která svědí a šíří se na trup a končetiny. Pokud je nakažený vyššího věku, onemocnění mívá těžší průběh. Velkým rizikem jsou zarděnky pro těhotné ženy, protože způsobují vážné deformace plodu.
- Plané neštovice, známé také jako Varicella, patří mezi běžná onemocnění dětského věku, ale postihují všechny věkové kategorie. Jsou způsobeny virem varicella-zoster, který se šíří kapénkovou cestou. Projevují se horečkou a vyrážkou, která vytváří svědivé pupínky. Nemoc ustupuje do dvou týdnů. Virus neštovic v těle následně přetrvává a při jeho aktivaci vzniká pásový opar. V těhotenství pak hrozí riziko poškození plodu.
- Pravé neštovice neboli Variola, také nazývané jako černé neštovice jsou prudce nakažlivým virovým onemocněním, které se díky očkovacímu programu podařilo úplně vyhubit. Jen za 20. století dokázaly zabít stovky miliónů lidí.
- Plísňové infekce patří mezi nejčastější infekce kůže. Onemocnění způsobují houby a kvasinky. Nejčastější formou plísňové infekce je Tinea pedis, která postihuje meziprstní prostory a plosky nohou především u mužů, zpravidla v souvislosti se sportovními aktivitami. Začíná jako začervenalá odlupující se kůže mezi prsty, později bělavá ztluštělá s tvorbou prasklin. Vyrážka svědí. Další formou plísňové infekce je onychomykóza, neboli infekce nehtů způsobená houbami a kvasinkami a navazuje na mykózu nohou. Postihuje opět spíše muže a výskyt stoupá s věkem. Nehet se postupně ztlušťuje, deformuje a mění barvu. Může se objevit také zarudnutí nehtového valu a hnisavá sekrece. Další plísňovou infekcí jsou kandidózy, postihující hladkou kůži a sliznice.
- Svrab je infekční onemocnění způsobené zákožkou svrabovou. Projevuje se nepříjemným svěděním, tvorbou oděrek, pupínků a skvrn. Zákožka svrabová tvoří v pokožce kanálky, kam klade svá vajíčka. Z nich se líhnou larvy a během 3 týdnů dospělé zákožky. Ty za tepla, obvykle v noci na lůžku, oživují svou činnost, což je pociťováno záchvatovitým svěděním. Svrab se přenáší kontaktem, proto je třeba veškeré oblečení, matrace, pohovky, deky, polstrování a podobně vyčistit od infekce.
Neinfekční příčiny vyrážky
- Vyrážka je velmi častým projevem reakce organizmu při styku s alergenem. Bývá součástí lékových a potravinových alergií, dále přecitlivělosti na zvířecí srst nebo na rostlinné alergeny. Může se také vyskytnout jako jeden z příznaků celiakie neboli nesnášenlivosti lepku. Alergická reakce na lepek se projeví na kůži jako silně svědící puchýře především v oblasti loktů, hýždí i na zádech a ve kštici. Toto onemocnění se nazývá dermatitis herpetiformis Duhring.
- Jinou příčinou vyrážky může být kontakt s dráždivou chemikálií nebo látkou a projeví se v podobě kontaktní dermatitidy. Běžný typ kontaktní dermatitidy je opruzenina, která postihuje nejčastěji kojence při nošení plenek, když výkaly a moč jsou delší dobu v kontaktu s pokožkou.
- Vyrážka je typickým projevem pro lupénku neboli psoriázu. Kromě kůže může onemocnění postihovat také nehty a klouby. Přestože není přímá příčina lupénky známá, jsou známé některé vlivy, které při vzniku lupénky hrají roli. Je to především dědičnost a spoluúčast imunitního systému. Vyrážka se objevuje na loktech a kolenou v podobě červených šupinatých ložisek na kůži, které se olupují.
- Dalším neinfekčním onemocněním, které se projevuje vyrážkou je Seboroická dermatitida. Postihuje pokožku hlavy, obličej a trup. Projevuje se mastnými, lupovitými a zánětlivými ložisky kůže červené či nažloutlé barvy. Na vznik tohoto onemocnění může mít vliv oslabený imunitní systém, hormonální výkyvy, dědičnost, nedostatek vitaminu H, B6 a B2 či překyselení pokožky.
- Jak již bylo naznačeno vyrážka nemusí být projevem pouze kožních onemocnění. Vyskytuje se i u řady jiných chorob rozmanité etiologie. V případě, že jste na pochybách, čím je vaše vyrážka způsobena nebo má dlouhého trvání, kontaktujte prosím svého lékaře.
Léčba vyrážky
Léčba vyrážky se volí podle vyvolávající příčiny. Všeobecně se používají obklady, léky ve formě mastí, krémů, pudrů, emulzí a roztoků. Jako posledním lékem volby na vyrážku jsou kortikoidy.