26Duben
2012
MUDr. Kateřina Januzsová

Artritida

26. Duben 2012 | MUDr. Kateřina Januzsová
Artritida
Nemoci

Artritida je zánětlivé onemocnění, které postihuje klouby. Artritida se projevuje otokem, bolestí v kloubu a následně způsobuje jeho nehybnost. Zánětlivé procesy při artritidě způsobují poškození vlastních tkání, a proto je velice důležité začít s léčbou co nejdříve. V krajních případech totiž neléčená artritida může vést k amputaci končetiny, nebo dokonce k úmrtí pacienta.

Artritida

Kloub je místem spojení dvou i více kostí, díky kterému se můžeme pohybovat v takové míře, jak jsme zvyklí. Typický kloub se skládá z kostí, z nichž jedna je zakončena vypouklou hlavicí a druhá vkleslou jamkou vždy tak, aby do sebe přesně zapadaly. Jamka i hlavice jsou pokryty chrupavkou, která brání tomu, aby se drsné kosti o sebe otíraly – tvoří kloubní plochy. Celá kloubní dutina je obalena kloubním pouzdrem, které se upíná na obě kosti o něco dál, než začínají hlavice a jamka. Uvnitř kloubní dutiny se nachází tekutina, která je hlavním zdrojem výživy pro chrupavky a plní také funkci mazadla. Kloubní plochy tak po sobě lehce kloužou. Na mnoha místech našeho těla se nacházejí bakterie, které tam žijí běžně a nijak nám nevadí, střevní bakterie dokonce produkují pro tělo nezbytné vitaminy. Jsou ale místa, kam se bakterie dostat nesmí, protože by danou část těla mohly zničit. Jsou to například srdeční chlopně, vnitřek kostí a také kloubní dutiny. Artritida je obecný název pro zánět kloubu. Zánětem rozumíme reakci organismu na něco, co se mu nelíbí. Zánětem reaguje na viry i bakterie, ale i na popálení kopřivou a na mnohé jiné podněty. Nejčastěji se pod pojmem artritida schovává zánět kloubu způsobený bakteriální infekcí.

Projevy a léčba artritidy

Pokud někde vznikne zánět, projeví se charakteristickými znaky. Záněty kloubů nejsou výjimkou. Bude to zvýšená teplota či horečka, jež mohou postihnout jen dané místo v oblasti kloubu, který je pak na pohmat horký, anebo celé tělo jako například při chřipce. Další známkou zánětu je bolest. V případě zánětů kloubních je to bolest velká a většinou jde o důvod, proč nemocný přichází za lékařem. Charakteristické je i zčervenání v oblasti kloubu. Oblast je výrazně tvrdší než okolní tkáň či odpovídající kloub na druhé končetině. V první fázi zánětu se objevuje otok. Oteklá může být celé končetina. Do kloubu z okolních cév prosakuje tekutina, díky které se množství kloubní tekutiny mnohonásobně zvětšuje. To částečně způsobuje bolest a především výše zmiňovanou tvrdost. Spolu s tekutinou se do kloubní dutiny dostávají i buňky imunitního systému, aby zahájily boj s bakteriemi. Tyto buňky ničí nejen původce zánětu, ale i poškozené vlastní buňky a samy umírají. Díky těmto složitým pochodům vzniká v kloubní dutině nehostinné prostředí se spoustou ničivých látek. Ty bohužel ničí i zdravé části kloubu – především chrupavky, a obnažují tím kost. Při déletrvajícím zánětu mohou být chrupavky zničeny úplně a dochází ke vzniku tzv. ankylózy – spojení kostí, ve kterém se stýkají dvě kosti bez chrupavek, a které je nepohyblivé. Zánět může dojít dokonce tak hluboko, že poškodí samotnou kost. V druhé – o něco pozdější fázi – vlivem probíhajícího zánětu části kloubu zbytňují, může docházet i k ukládání vápníku a kloub opět tuhne. To samozřejmě omezuje anebo přímo zabraňuje jakémukoliv pohybu. Kloubní záněty je nutno velmi rychle začít léčit, aby se předešlo omezení hybnosti, či zničení celého kloubu. Léčbou je zavedení drénu (trubička odvádějící z rány hnisavou tekutinu), který nejen odvádí, ale je jím rána neustále proplachována desinfekčními přípravky i v množství 2–3litrů denně (podle závažnosti situace a velikosti kloubu – toto množství je pro velké klouby jako kyčelní nebo kolenní). Současně jsou pacientovi podávána do žíly antibiotika, většinou v kombinaci a vysokých dávkách. Jedná se o velmi závažný stav a léčba musí být účinná a důkladná! Je také nutné s kloubem pohybovat, aby se předešlo znehybnění.

Jak vzniká artritida

Ke vzniku artritidy může dojít při poranění, které není dostatečně důkladně vyčištěno (u hlubších poranění je vhodné chirurgické vyčištění, nestačí umýt vodou!), ke kloubní infekci může dojít při zákrocích na kloubu – například punkci (odebíraní kloubní tekutiny jehlou pro vyšetření). Zvláštním způsobem šíření je prostup krevní cestou z jiných míst v těle, ve kterých probíhá infekce – u dětí hlavně infekce dýchacích cest, plic, u dospělých infekce zubů, kůže, vylučovacích cest. Tyto infekce a poranění patří k rizikovým faktorům. Následkem neléčené infekce může být ztráta pohyblivosti v kloubu, zničení přilehlé kosti, může dojít k přestupu do krevního řečiště a vzniku celotělové infekce ohrožující na životě. Někdy je nutno končetinu amputovat (odstranit celou část „od kloubu dolů")
Pokud si myslíte, že Vy, či někdo ve Vašem okolí by mohl trpět tímto zánětem, nečekejte a ihned navštivte svého lékaře. Léčbu je třeba zahájit co nejdříve.

Související články

Vložit příspěvek