Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Draslík - kalium
Draslík neboli kalium je jedna z nejdůležitějších kladně nabitých částic, které ne nacházejí v našem organismu. Draslík je přítomen hlavně uvnitř buněk a má zde nezastupitelnou roli ve vedení elektrického impulzu - a to zejména v nervových a srdečních buňkách. Vysoké i nízké hladiny draslíku mohou být životu nebezpečné.
Draslík
Každá buňka lidského těla je na svém povrchu kryta membránou, která má za úkol oddělit vnitřní prostředí buňky od prostředí vnějšího. V každém z obou prostředí se nachází nejrůznější chemické látky, díky přítomnosti membrány však v odlišných množstvích. Takovou látkou je i minerál draslík. Většina draslíku se nachází uvnitř buňky. Draslík a ostatní minerály (sodík, chloridy) se účastní významných procesů, jako je přenos nervového vzruchu, svalový stah nebo hospodaření s vodou. I malé změny v množství draslíku a ostatních prvků mohou mít závažné důsledky, proto je vyšetření minerálů základním vyšetřením, které se provádí při běžných prohlídkách i pro kontrolu léčby.
Draslík a jeho koloběh
Drtivá většina draslíku se nachází uvnitř buněk, mimo buňky se nachází asi jen 2% z celkového množství draslíku. Jelikož je tato hodnota velmi malá, může i její malá změna hrát důležitou roli. Pokles nebo vzestup množství draslíku je provázen závažnými stavy, kterými jsou šok, dýchací obtíže, poruchy vedení nervového vzruchu a poruchy svalové kontrakce (srdce je neschopno se smrštit)! Množství mimobuněčného draslíku je regulováno ledvinami. Ty dokážou, fungují-li správně, draslík zvýšeně vylučovat nebo naopak zadržovat. Děje se tak hlavně pomocí hormonu aldosteronu, který řídí sekreci draslíku do moče. Draslík je také vylučován potem a je přítomen v žaludeční šťávě. Zdrojem draslíku je potrava, zejména ovoce a zelenina. Jeho příjem potravou je naprosto dostatečný.
Draslík a změny jeho koncentrace
Jestliže je množství draslíku v určitém úzkém fyziologickém rozmezí, je vše v pořádku. Zvýšená hladina draslíku (hyperkalémie) může mít řadu příčin. Nejčastěji se jedná o akutní nebo chronické onemocnění ledvin, infekci, cukrovku, vysoký krevní tlak, Addisonovu chorobu, nedostatečnou tvorbu hormonu aldosteronu, vzácně může jít o nadměrný příjem draslíku potravou. Naopak snížená hladina draslíku může být důsledkem onemocnění ledvin, dehydratace (nedostatkem tekutin), nadbytečné produkce aldosteronu nebo nedostatečného příjmu draslíku potravou. Hladina draslíku může u pacientů s cukrovkou klesnout po vpíchnutí inzulínu. Hladina draslíku je sledována spolu s dalšími minerály (sodík, chloridy) v pravidelných intervalech u pacientů, kteří užívají diuretika, tedy odvodňující léky, a u pacientů s vysokým krevním tlakem. Na množství draslíku mohou mít také vliv jiné léky, především léky působící protizánětlivé.
Draslík a jeho vyšetření
Vyšetření všech minerálů je běžným rutinním vyšetřením, které se provádí jak při běžných prohlídkách, tak při posuzování akutních stavů. Postačí jen vzorek žilní krve, který se odebírá tenkou jehlou z některé žíly na ruce. Důležitá je šetrnost odběru, aby nedošlo k situacím, které mohou výsledky zkreslit. Hladiny minerálů jsou důležitým ukazatelem stavu organismu a v případě rozvratu rovnováhy těchto minerálů mohou nastat život ohrožující komplikace.
Draslík intracelulárně (uvnitř buněk) | 120-155 mmol/L |
Draslík extracelulárně (vně buněk) | 3,8-5 mmol/L |