25Červenec
2012
MUDr. Michaela Knollová

Zinek

25. Červenec 2012 | MUDr. Michaela Knollová
Zinek
Strava

Zinek je jedním ze stopových prvků, které jsou nezbytné pro správné fungování organismu. Zinek je součástí mnoha enzymů, podílí se na správném fungování bílkovin i DNA. Ačkoliv je u nás nedostatek zinku vzácný, může mít velice závažné následky na naše zdraví.

Zinek

Naše tělo denně potřebuje velké množství různorodých látek. Kromě cukrů, tuků a bílkovin potřebujeme ještě vitaminy, minerály a stopové prvky. Je také známo, že různé látky potřebujeme v různém množství. A právě vitaminů a stopových prvků potřebujeme jen velmi nepatrná množství, řádově v miligramech. Přesto jsou pro správnou funkci našeho těla nezbytné, a pokud jejich přívod dlouhodobě zastavíme, nebo omezíme, zhoršíme tím svou fyzickou, psychickou i zdravotní kondici. Stejně nebezpečný však může být i nadbytek těchto látek.

Zinek a jeho funkce

Zinek je jedním ze stopových prvků a je pro náš život nezbytný. Účastní se velkého množství biochemických reakcí. Je totiž součástí mnoha různých enzymů. Enzymy jsou látky, které jsou schopny přeměňovat jednu látku na jinou. Enzymy jsou ale také velmi křehké molekuly a vyžadují nejen stálost okolního prostředí, ale i přítomnost různých iontů – především kovů, tedy již výše zmíněných stopových prvků. Zinek má v těchto reakcích výsadní postavení. Účastní se jak na výstavbě bílkovin, tak na metabolismu nukleových kyselin, např. DNA. Dále je velmi významný pro růst a zrání organismu i pro reprodukční systém. Zajímavostí může být, že je významný i pro skladování hormonu inzulinu v speciálních buňkách slinivky břišní, kde inzulin vzniká.

Zinek a jeho nedostatek

Nedostatek zinku se projevuje různě, podle závažnosti jeho nedostatku. Těžký nedostatek zinku je u nás vzácný. Vyskytuje se častěji na Středním Východě a projevuje se poruchami vývoje a růstu těla a sníženou plodností, nebo její úplnou ztrátou. U nás se častěji setkáváme s mírnějším nedostatkem zinku. A to zejména při jiných základních onemocněních, jako jsou dlouhodobější a závažnější onemocnění ledvin s dialyzační léčbou, snížení hladiny bílkovin v krvi, opakované infekce nebo trvalé průjmy. Na vstřebávání zinku může mít také vliv složení potravy. Vysoká množství vlákniny, fosfátů a kyseliny listové mohou vstřebávání zinku snižovat. Nedostatek zinku nás může ohrozit nejen během vývoje, ale také v dospělosti, kdy snižuje plodnost. U mužů dochází k poklesu kvality a množství spermií, u žen se rovněž objevují poruchy plodnosti. Zvláštní pozornost bychom měli věnovat zinku hlavně v těhotenství. Plod totiž při svém vývoji spotřebovává zinek, a pokud jeho přívod není dostatečný, může docházet k těžkým poruchám vývoje a růstu plodu. Dalšími běžnějšími projevy nedostatku zinku jsou projevy kožní. Dochází často k tvorbě kožních vřídků, k místnímu vypadávání vlasů, zánětům kůže a poruchám obnovy kůže. Možné jsou také průjmy a snížená obranyschopnost organismu.

Zinek a jeho nadbytek

Nadměrné množství zinku je relativně vzácné a vyskytuje jen u určitých skupin pacientů. Typické je například při vdechování u svářečů. Zinek je ve vyšších koncentracích jedovatý. Způsobuje horečku, bolesti hlavy, kašel, poruchy obranyschopnosti a nervových funkcí.

V našich podmínkách se závažného nedostatku zinku nemusíme obávat. Zinek je totiž obsažen v mase. Nejvíce je ho v tmavém, málo tučném mase. Dalším velkým zdroje jsou obiloviny, hlavně pak celozrnné výrobky. Produkty z bílé mouky ho obsahují minimum. V neposlední řadě je jeho důležitým zdrojem pitná voda, do které se zinek uvolňuje z vodovodního potrubí. Pokud na sobě přesto pozorujete projevy nedostatku zinku, poraďte se se svým lékařem, nebo lékárníkem.

Vložit příspěvek