16Srpen
2013

Alergie u dětí

16. Srpen 2013 |
Alergie u dětí
Děti

Alergie je imunitní reakce organismu na látky označované jako alergeny. Proti alergenům, mezi které se řadí například pyl, peří, zvířecí srst nebo potraviny, organismus začne tvořit protilátky vyvolávající určité reakce v těle, které pak vyvolávají svědění, otoky, zčervenání, slzení očí nebo rýmu. Jaké látky přesně jsou příčinou alergie zjistí lékař kožními testy.

Alergie u dětí

Alergie je přecitlivělá fyzická reakce na látky zvané alergeny. K běžným alergenům patří pyl, prach v domácnosti, kouř z doutníků nebo z cigaret, zvířecí srst, peří v polštářích, potraviny, léky a včelí jed. K běžným dětským alergiím patří astma, senná rýma, alergie na jídlo, ekzémy a kontaktní dermatitida. Také kopřivka je běžnou reakcí na některé alergeny. Některé děti alergii ztratí do doby, než dospějí.

Alergeny

Alergeny jsou látky pro většinu lidí neškodné. Děti trpící alergií jsou na tyto látky extrémně citlivé. Jejich imunitní systém (přirozený obranný mechanismus, kterým se tělo brání infekci) identifikuje alergeny jako cizí látky, což vyvolává reakci. Imunitní systém si vytváří protilátky, které bojují proti pronikajícím alergenům tím, že se s nimi spojují. Pak se protilátky připojí ke zvláštním buňkám v lidské tkáni, známým jako mastocyty (žírné buňky), které uvolňují do tkání a do krve dítěte společně s dalšími chemickými látkami silnou chemickou látku histamin. Tyto látky dráždí tkáně v těle a vyvolávají svěděni, otoky a jiné alergické příznaky.

Příznaky alergie

Různé alergeny vyvolávají různé alergické příznaky. Alergeny, které děti vdechují - například pyl nebo prach - obvykle způsobují svědění, zčervenání, otok a slzení očí a rýmu. Dítě může také bolet v krku a mohou se u něj objevit příznaky astmatu. Alergeny, které zasahují pokožku, obecně vyvolávají svědivou vyrážku, kopřivku a někdy puchýře na různých částech těla. Alergie na potraviny vyvolávají vyrážky, bolesti břicha, zvracení, průjem a dýchací nebo oběhové potíže.

Diagnóza alergie

Jestliže se zdá, že vaše dítě má sennou rýmu nebo alergie, které působí na sliznice nosu, bude lékař pátrat po dvou signálech. Jedním je nos ohrnutý nahoru, což je následek toho, že si dítě neustále otírá rukou nos, který ho svědí nebo z něj teče rýma a obrací ho nahoru. Druhou známkou je tzv. „alergický monokl na očích". Dítě má pod očima tmavé váčky, protože ucpání nosu ovlivňuje průtok krve žílami pod očima. Dolní oční víčka vypadají oteklá a tmavá. Děti, které mají sennou rýmu nebo kterým alergie postihuje nosní sliznice, obvykle dýchají ústy. Pomocí kožních nebo krevních testů zjišťuje lékař, na které běžné alergeny je dítě alergické.

Testy na alergie

Lékař potřebuje zjistit, které konkrétní látky nebo alergeny vyvolávají u dítěte alergickou reakci. K nejčastěji používaným testovacím metodám patří:

  • Kožní testy Ke zjišťování alergií na pyly, na jiné vdechované alergeny nebo na potraviny se
nejčastěji používají kožní testy. Malé množství suspektní látky se vpíchne dítěti pod kůži
(dítě to ucítí jako píchnutí špendlíkem) nebo se aplikuje pomocí náplasti. Jestliže je dítě na
látku alergické, projeví se to svedením v místě aplikace. Dětský lékař nebo alergolog pak zjišťují zčervenání nebo otok, který naznačuje pozitivní reakci.
  • Vylučovací testy Tyto testy se používají převážně u alergií na potraviny. Dítě dostává pod přísným dozorem vzorky různých potravin, například mléka nebo vajec, jeden po druhém, a zjišťuje se jeho reakce. Když dítě nemá žádnou reakci na určitou potravinu, je tato potravina vyřazena se seznamu možných alergenů.
  • Radioalergosorbentní test (RAST) Pomocí tohoto testu lékař zjišťuje, zda vzorek krve vašeho dítěte obsahuje protilátky vůči alergenům.

Léčba alergie

Nejlepší léčbou alergií je vyhýbat se alergenům, které vyvolávají fyzickou reakci. Proti alergenům obsaženým ve vzduchu, jako je pyl nebo prach, kterým není možné se vyhnout, lékař obvykle předepíše antihistaminika s dekongestanty ke zmírnění svědění, kýchání a ucpaného nebo tekoucího nosu. Obvykle také předepíše bronchodilatátory na uvolnění dýchacích cest, zejména když má dítě astma, nebo kortikosteroidy ke snížení otoků a podráždění dýchacích cest. Jestliže předepsané léky na příznaky nepůsobí nebo mají nežádoucí vedlejší účinky, může dětský lékař nebo alergolog předepsat dítěti dávku protialergických injekcí. Dávky složené z injekcí malého množství pylu, prachu nebo jiných alergenů vyvolají u dítěte alergickou reakci. Výsledkem je, že imunitní systém pak nereaguje na alergeny tak silně, objeví se méně příznaků.

Jak doma předcházet alergickým reakcím

Doma můžeme podniknout celou řadu kroků, kterými omezíme na minimum styk dítěte s látkami vyvolávajícími alergickou reakci. Doporučujeme:

  • Jednou nebo dvakrát týdně otírejte všechny vodorovné plochy vlhkým mopem nebo látkou.
  • Vhodné je nahradit celoplošný koberec, který zachycuje prach, menšími předložkami.
  • Pravidelně vysávejte čalouněný nábytek nebo ho nahraďte nábytkem dřevěným, plastovým nebo potaženým kůží.
  • Vyvolává-li alergii u dítěte váš zvířecí mazlíček, bude lépe, když pro něj najdete vhodný domov jinde.
  • Častým praním polštářů a ložního prádla významně omezíte výskyt prachu. Nepoužívejte péřové polštáře a pokrývky.
  • Vlhkost vzduchu a tím tvorbu plísní omezíte používáním odvlhčovače vzduchu. Dítě by nemělo pobývat ve vlhkých prostorách. Odvlhčovače pravidelně čistěte.
  • Je-li dítě citlivé na sulflty, vyhýbejte se potravinám, které je obsahují.
  • Nikdy nekuřte v místnosti, kde dítě pobývá.

Alergie na léky u dětí

Alergie na léky je nepříznivá, někdy až život ohrožující, fyzická reakce na určitý lék. Vaše dítě může mít alergickou reakci dokonce i na lék, který užívalo mnohokrát předtím.

Příznaky alergie na léky

Známky nebo příznaky se mohou objevit okamžitě po aplikaci léku nebo například až po několikatýdenním užívání. Alergická reakce se může vyskytnout bez ohledu na způsob aplikace léku - ústy, inhalací, přímo na pokožku, injekčně do svalu nebo nitrofilně. Nejčastější reakcí je kožní vyrážka. Vyrážka má buď formu drobných, svědivých vystupujících bulek nebo plochých červených skvrn, které se zpočátku tvoří na horních a dolních končetinách a později se rozšíří na trup. Dítě může dostat kopřivku projevující se červenými ztluštělými skvrnami na kůži nebo puchýři.

Dítěti otečou oční víčka, rty, jazyk a ústa; má potíže s dýcháním. Může se objevit ještě další typ kožní reakce, tzv. erythema multiforme. Tento typ vyrážky má tendenci se šířit a splývat dohromady a kůže se často olupuje. Dítěti se vytvoří na kůži kulaté nebo oválné tmavé skvrny různé velikosti. Bývají doprovázeny bolestivými olupujícími se boláky v ústech a krvavým průjmem. Ve vzácných případech může mít dítě těžkou alergickou reakci, tzv. anafylaktický šok. Příznaky zahrnují nadměrné pocení, rychlé, povrchní dýchání, sípání, slabý pulz, chladnou, vlhce lepkavou pokožku, kopřivku, závratě a mdloby. Je nutná okamžitá léčba, jinak mohou být následky smrtelné.

Diagnóza a léčba alergie na léky

Má-li vaše dítě těžkou reakci na lék, okamžitě ho odvezte do nemocnice na pohotovost. Při mírnější reakci přestaňte dítěti lék dávat a vyhledejte lékaře. Lékař pravděpodobně nařídí krevní testy, které vyloučí jiné možné příčiny reakce. Kožní testy jsou k dispozici pouze u několika léků. Lékař vám řekne, abyste dítěti přestali lék dávat a doporučí možnou alternativu. Dítě bude na tento lék alergické po celý život. Jestliže se u dítěte projeví erythema multiforme nebo anafylaktický šok, bude zřejmě muset být hospitalizováno. Dítě by mělo mít vždy při sobě identifikační kartičku s uvedením alergie na příslušný lék. Nezapomeňte uvádět jeho alergii na všech lékařských dotaznících ave všech školních záznamech.

Alergie na potraviny u dětí

Alergie na potraviny je nepříznivá reakce imunitního systému (přirozené ochrany těla před infekcí) na určité potraviny. U dítěte se objeví výrazná alergická reakce do 3 hodin po konzumaci. Alergií na potraviny trpí asi 5 % malých dětí, často v průběhu prvního roku života, ale mnoho jich z ní „vyroste". Nejčastější příčinou alergie u dětí je kravské mléko, vejce, ryby a mořské plody, ořechy, kukuřice a pšenice. Alergie na mléko a vejce někdy zmizí sama od sebe do 3 až 5 let věku dítěte. Jiné alergie přetrvávají déle, někdy po celý život.
Alergie na potraviny jsou dědičné. U dítěte, jehož jeden z rodičů je alergik, je dvakrát větší pravděpodobnost vzniku alergie na potraviny než u ostatních dětí. Děti s alergií na potraviny mívají běžně i další druhy alergií.

Příznaky alergie na potraviny 

Několik minut nebo hodin po konzumaci jídla, které vyvolává alergickou reakci, se na rtech, ústech nebo v hrdle objeví otok nebo svědění. Dítěti se na kůži objeví kopřivka (vystupující, červená vyrážka), kůže ho svědí nebo zčervená. Je-li opakovaně vystavováno potravinovým alergenům, může dostat šupinatou vyrážku, známou jako ekzém. Dítě také kýchá, má ucpaný nos nebo rýmu, rozvine se u něj astma a dušnost. Když se mu potravina dostane do žaludku, vyvolá bolest břicha, žaludeční nevolnost, zvracení, křeče a průjem. Ve vzácných případech může dítě dostat anafylaktický šok, což je těžká alergická reakce, jejíž příznaky zahrnují: nadměrné pocení, rychlé a povrchní dýchání, sípáni, slabý pulz, chladnou, vlhce lepkavou pokožku, kopřivku, závratě a mdloby. Je nutná okamžitá léčba, jinak mohou být následky smrtelné.

Diagnóza alergie na potraviny

Jestliže se u vašeho dítěte objeví těžká reakce na nějaké jídlo, okamžitě ho odvezte na pohotovost. Dítě, které má v anamnéze astma a alergii na potraviny, by mělo být po konzumaci potravinového alergenu prohlédnuto lékařem bez ohledu na to, zda se u něj projevila reakce nebo ne. Lékař vás poučí, jak podávat dítěti lék adrenalin, který zabrání anafylaktickému šoku. Nařídí také provedení krevních testů k vyloučení možných příčin.

Lékař vás požádá, abyste vedli denní záznamy o potravinách, které dítě snědlo, a jak na ně reagovalo, aby bylo možné zjistit alergii na konkrétní potraviny. Identifikace alergie na potraviny se obvykle provádí vylučovací metodou nebo kožním testem, při němž je výtažek z potraviny umístěn na kůži nebo se pomocí injekční jehly vstříkne pod kůži.

Léčba alergie na potraviny

Podaří-li se zjistit potravinu, která vyvolává alergickou reakci, je nejlepší léčbou jednoduše se jí vyhýbat. Budete muset vždy pečlivě číst popisky na potravinách a zjišťovat, co obsahují jídla připravovaná v restauracích, abyste se ujistili, že neobsahují žádné alergeny. Některé děti mohou sníst malé množství potravy, na kterou jsou alergické, aniž mají alergickou reakci. Vy i vaše dítě byste měli mít vždy u sebe dávku adrenalinu pro případ, že dítě náhodně sní potraviny, o kterých ví, zeje na ně alergické.

Související články

Vložit příspěvek