16Srpen
2013

Alopecie u dětí

16. Srpen 2013 |
Alopecie u dětí
Děti

Alopecie je onemocnění, při kterém dochází k náhlé a rychlé ztrátě vlasů. Vlasy vypadávají buď v ložiscích na různých místech hlavy nebo na celé hlavě či společně s vlasy dochází i ke ztrátě ochlupení na těle. Alopecie je pro děti nepříjemná situace, ztrácejí sebeúctu, dostávají se do deprese a stávají se předmětem posměchu spolužáků. Kromě uklidňování a útěchy dítěte většinou alopecie nevyžaduje žádnou léčbu a po několika měsících přestává.

Alopecie u dětí

Alopecie je lékařský termín pro ztrátu nebo nepřítomnost vlasů (plešatost), která postihuje děti, muže a ženy. Existují tři typy alopecie. Alopecia areata (ložisková plešatost) se projevuje vypadáváním vlasů ve skvrnách na různých místech hlavy. Dalším typem je alopecie totální, kdy vypadají vlasy na celé hlavě. Třetím typem je alopecie univerzální, při které dochází nejen ke ztrátě vlasů, ale i ochlupení na celém těle.

Příčiny alopecie u dětí

Příčina alopecie není známa, někteří odborníci ji však dávají do souvislosti s dědičností, stresem, strachem a nemocemi, které oslabují imunitní systém. U některých dětí se objevuje porucha chování zvaná trichotilománie, neboli vyškubávání vlasů, která má také za následek ztrátu vlasů. Obvykle bývá známkou stresu, který dítě prožívá. Příčinou ztráty vlasů mohou být také plísňové infekce, poruchy štítné žlázy nebo těhotenství.

Příznaky alopecie

AIopecie se projevuje náhlou a rychlou ztrátou vlasů, jiné fyzické známky nemá. Kvůli ztrátě vlasů se děti stávají předmětem posměchu svých spolužáků, dostávají se do deprese a ztrácejí sebeúctu. Děti s trichotilománií vykazují známky této poruchy již v raném dětství, před 5. rokem věku. Občasným vyškubáváním vlasů se dítě pravděpodobně uklidňuje. Trvá jen přechodnou dobu a většinou z ní dítě „vyroste".

Diagnóza alopecie

Lékař diagnostikuje alopecii na základě tělesné prohlídky. Zeptá se vás, zda nebylo dítě v poslední době ve stresu nebo zda nevykazuje známky nějaké poruchy, například štítné žlázy, která může být příčinou alopecie.

Léčba alopecie

Plešatění způsobené alopecii většinou po několika měsících přestává. Kromě útěchy a uklidňování dítěte nevyžaduje ve většině případů alopecie žádnou léčbu. Řada dětí s mírnou formou alopecie zjistí, že jim vlasy znovu rostou. Dětský lékař obvykle předepíše kortikosteroidy, které si dítě vtírá do pokožky na hlavě a na ostatních postižených místech na těle. Může také předepsat dítěti kortikosteroidové injekce a kortizon (kortikosteroid) v tabletách. Některým dětem pomohl volně prodejný roztok minoxidilu. Má-li ztrátu vlasů na svědomí infekce nebo plísňové onemocnění, léčí se protiplísňovými léky. Ztráta vlasů způsobená poruchou štítné žlázy se léčí léky na štítnou žlázu.

Děti trpící vyškubáváním vlasů potřebují terapii zaměřenou na změnu chování. Jestliže je příčinou nějaká pohybová porucha, například tik (opakované, nekontrolovatelné svalové záškuby) nebo obsesivně-kompulzivní porucha, bude nutná léčba medikamenty.

Související články

Vložit příspěvek