Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Astma je nejběžnější chronickou nemocí u dětí postihující dýchací cesty. Toto dědičné onemocnění způsobuje nadměrnou produkci hlenu v dýchacích cestách, díky kterému je snížená jejich průchodnost. Dítěti se špatně dýchá, sípe, kašle a může mít namodralou barvu kolem rtů způsobenou nedostatkem kyslíku. Takovýto astmatický záchvat, pokud se neléčí, může končit smrtí.
Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, které spojují plíce s průdušnicí. Tyto dýchací cesty jsou velmi citlivé na podráždění různými podněty. Dojde-li k jejich podráždění, zduří se, tvoří se v nich hlen, který způsobuje jejich neprůchodnost a zúžení, což ztěžuje dýchání. Náhlé dýchací potíže jsou obecně známé jako astmatický záchvat. Astma je nejběžnější chronickou nemocí u dětí; ve Spojených státech trpí astmatem téměř 5 milionů dětí a mladistvých. Astma je dědičné a postihuje spíše chlapce než dívky. Mohou ho dostat děti v kterémkoli věku, nejčastěji se objevuje před nástupem do školy. Astma může dítě postihnout pouze jednou za život, může se objevovat periodicky nebo formou občasných záchvatů. V dospělosti někdy zmizí.
Astmatický záchvat nebo zhoršení stavu dítěte může vyvolat řada látek běžně se vyskytujících v prostředí, kde se dítě pohybuje. K nejčastějším spouštěčům patří:
Astmatický záchvat může mít pouze mírné příznaky, ale někdy může být jeho průběh těžký a ohrozit život dítěte. Prvním, a u lehkých případů astmatu často jediným, příznakem je přetrvávající kašel. V závažnějších případech má dítě bolesti na prsou, pociťuje stísněnost, rychle a namáhavě dýchá. Častým příznakem je sípot. Když dítě bojuje o dech, napínají se mu někdy viditelně svaly na krku, na prsou a na břiše. Nádech mu trvá často dvakrát déle než výdech. K dalším příznakům patří dušnost, vykašlávání hlenu, nadměrné pocení a bledost. Příznaky se často zhoršují v noci a budí dítě ze spánku. V těžkých případech propadá nemocné dítě často panice, je zmatené a bojí se, někdy může být netečné. Mívá namodralou nebo šedou barvu, zejména kolem rtů, způsobenou nedostatkem kyslíku. Pokud se neléčí, může astmatický záchvat končit smrtí.
Jestliže se u dítěte objeví některé příznaky astmatu, vyhledejte lékaře. Má-li záchvat těžký průběh, odvezte je na pohotovost do nemocnice. Lékař provede krevní testy, nechá provést rentgenové vyšetření hrudníku a další testy, které vyloučí event. další příčiny dýchacích potíží. Lékař obvykle změří dítěti pomocí výdechoměru proudění vzduchu při normálním dýchání, při astmatickém záchvatu a okamžitě po inhalaci léku proti astmatu. K určení některých spouštěčů astmatického záchvatu jsou k dispozici kožní testy.
Některé děti jsou alergické na konzervační látky známé jako sulfity, které se používají jako konzervační přísada a vyskytují se v řadě běžných potravin. U citlivých dětí mohou sulfity vyvolat život ohrožující astmatický záchvat. Při nákupu potravin vždy pečlivě zkontrolujte obsah sulfitů. Jdete-li s dítětem do restaurace, vždy mějte při sobě inhalátor s lékem. Potraviny, které mohou obsahovat sulfity:
K léčbě astmatu předepisují lékaři několik druhů léků. Vaše dítě může potřebovat pouze jeden druh nebo kombinaci léků. Tři nejpoužívanější druhy léků zahrnují:
Léky, které uvolňují svaly v dýchacích cestách a rozšiřují průdušky. Lze je užívat ústy nebo inhalací. Některé bronchodiiatátory se podávají intravenózně nemocnici.
Lékař vás poučí o správném používání inhalátoru. Dítě musí zatřást kovovou nádobkou, vydechnout a vložit si do úst náústek. Rty musí mít otevřené, aby se lék mohl před vdechnutím rozptýlit do jemné mlhy. Pak stiskne horní část nádobky a současně se zhluboka nadechne. Lékař obvykle doporučuje dvě vdechnutí z inhalátoru. Některé inhalátory jsou vybavené nástavcem, který se upevní na náústek inhalátoru. Inhalátor s nástavcem funguje lépe, když dítě kolem něj sevře rty, takže dostane správnou dávku.
Kortikosteroidy potlačují zánět, který způsobuje zduření a podráždění dýchacích cest. Obvykle se inhalují, působí proto přímo na dýchací cesty. V těžkých případech se podávají ústy nebo nitrožilně.
Kromolyn sodný je inhalační lék, který brání chemickým látkám spouštějícím astmatický záchvat, aby se uvolňovaly v dýchacích cestách. Bere se obvykle jako prevence, když hrozí kontakt s látkami, které mohou astmatický záchvat vyprovokovat. Během záchvatu je neúčinný.
Je-li příčinou astmatu určitý druh alergie, lékař dá obvykle dítěti protialergické injekce snižující jeho citlivost na alergeny - např. pyl nebo prach. Dítě by se mělo co nejvíce vyhýbat všem podnětům, které u něj záchvat astmatu vyvolávají. V těžkých případech bývá nutná hospitalizace. Kromě bronchodilatátorů a kortikosteroidů dostává dítě také kyslík.
Někteří lidé se domnívají, že astma se vyskytuje pouze u osob, která mají skrytý psychický problém. Psychický stres nebo úzkost mohou spustit záchvat astmatu nebo ho zhoršit, ale astma je fyzická nemoc, není to mentální nebo psychický stav.
Asi dvě třetiny dětí z astmatu „vyrostou"; ostatní se ho nikdy nezbaví, zejména děti, u kterých se nemoc objevila před 3. rokem věku. Ale i děti, u kterých astma přetrvává, mají pozitivní vyhlídky, neboť astma lze dostat léčbou pod kontrolu. Důležité je, aby se správným stanovením diagnózy předešlo astmatickým záchvatům, které mohou ohrozit život.
Není k tomu žádný důvod. Namáhavé cvičení sice může spustit astmatický záchvat, ale jestliže se váš syn před cvičením postupně rozehřeje a bude užívat správně léky, může ve svých sportovních aktivitách pokračovat. Nesnažte se ho omezovat; naopak ho podporujte, předpokladem však je, že bude dodržovat instrukce lékaře, jak předcházet astmatickému záchvatu.