Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Atopická dermatitida u dětí
Atopická dermatitida je běžné kožní onemocnění u dětí, postihující kteroukoliv část těla. Tato choroba je také známá jako ekzém a projevuje se svědivými zarudlými skvrnami na kůži, které mokvají a tvoří se na nich strupy. Často se atopická dermatitida léčí kortikosteroidní mastí, která dokáže od svědění a dalších příznaků dítěti ulevit.
Atopická dermatitida u dětí
Atopická dermatitida, známá také jako ekzém, je běžnou dětskou kožní vyrážkou projevující se červenými, svědivými, šupinatými a suchými místy na kůži nebo mokvavými puchýřky. Vyrážka se může objevit na kterékoliv části těla, nejčastěji však na obličeji, na krku, v ohybech loktů nebo kolenou. Asi polovina případů sama odezní do 18 měsíců věku. U většiny dětí se onemocnění ztratí po 10. roce věku, u některých se však objeví i v dospělosti. Onemocnění bývá dědičné a často postihuje děti, které mají alergii, astma, sennou rýmu nebo lupénku (slovo atopický vyjadřuje dědičný sklon k alergiím). Ekzém není nakažlivý a nezanechává jizvy, je to však chronické onemocnění, to znamená, že se vrací dokonce i po vyléčení.
Příznaky atopické dermatitidy
Má-li vaše dítě atopickou dermatitidu, projeví se svědivými červenými skvrnami na kůži, které mokvají a tvoří se na nich strupy. Svědí a dítě si je škrábe nebo tře polštářem či hračkou. Některé děti si boláky rozškrábou zejména v noci tak, že začnou krvácet a snadno se do nich dostává infekce. Když ekzém pokračuje ještě po 18 měsících věku, jsou postižená místa suchá, hnědošedá, kůže na nich je ztluštělá a šupinatá.
Adolescenti s atopickou dermatitidou mívají šupinatou kůži v ohybu loktů a kolenou, může se však objevit i na obličeji, na krku, na zápěstí a na kotnících.
Diagnóza atopické dermatitidy
Lékař určí diagnózu na základě toho, zda se atopická dermatitida nebo alergie vyskytují ve vaší rodinné anamnéze a na základě pečlivého vyšetření vyrážky.
Léčba atopické dermatitidy
Potírejte postižená místa několikrát denně zvlhčujícím roztokem. Při vzplanutí vyrážky dávejte dítěti denně nebo obden krátké koupele nebo sprchu vlažnou vodou (nikoli horkou). Koupel chrání poškozenou kůži před infekcí. Vhodné je používat jen malé množství zvlhčujícího mýdla, neboť ostrá mýdla kůži dráždí. Ihned po koupeli nebo po sprchování potřete dítěti pokožku zvlhčujícím roztokem. Ke zmírnění zánětu vám lékař doporučí volně prodejnou kortikosteroidní mast - např. hydrokortizon. Mast nanášejte opatrně, abyste pokožku ještě více nepodráždili.
Ekzém zhoršuje suchá pokožka, vlněné oblečení, ostrá mýdla, nadměrné pocení, stres, některé kosmetické přípravky, parfémované pleťové vody a mýdla. Udržujte dítěti krátké nehty, aby si nemohlo vyrážku rozškrábat, neboť by mohlo dojít k infekci. Když se vyrážka rozšíří na paže, dávejte mu oblečení s dlouhými rukávy. Poraďte se s lékařem, zda můžete dítěti dávat některé z volně prodejných antihistaminik, například difenhydramin, ke zmírnění svěděni. Nezapomínejte však, že antihistaminika vyvolávají ospalost.