15Duben
2012
MUDr. Kamila Burdová
Diskuze

Prs

15. Duben 2012 | MUDr. Kamila Burdová
Prs
Nemoci

Prs obsahuje mléčnou žlázu, která produkuje mateřské mléko, nezbytné pro výživu nejmenších dětí. Prs se však často stává místem výskytu celé řady chorob, z nichž některé patří mezi méně závažné a některé mezi ty, u kterých je ohrožován život ženy. Nejznámější je zánět prsu, bolesti prsu, gynekomastie a nejobávanější rakovina prsu. Při jakémkoliv výskytu abnormality prsu je doporučována okamžitá návštěva lékaře. Spolu s pravidelnými prohlídkami a mamografií je včasný záchyt jakéhokoliv onemocnění prsu předpokladem pro úplné vyléčení.

Prs

Prsy jsou hlavním symbolem ženy. Jedná se o párový orgán umístěný na přední stěně hrudníku obsahující mléčnou žlázu uloženou v tukové tkáni s vazivem, které dotváří tvar a pružnost prsu. Rozměry prsu závisí na věku ženy, genetické výbavě i vlivu hormonů, ale nesouvisí příliš s funkčností mléčné žlázy. Stejně jako jiný orgán, i prs mohou postihnout různá onemocnění, jejichž příznaky není radmo podceňovat. Může jít totiž o rakovinu prsu, která přímo ohrožuje ženu na životě.

Stavba a funkce prsu

Prs, stejně jako ostatní pohlavní znaky, prochází vývojem během života ženy. Mléčná žláza se zakládá již před narozením, ale rozvíjet se začíná až v období puberty, kdy na ni působí ženské pohlavní hormony z vaječníků. Prs se zvětšuje a dostává svůj tvar. Z mléčné žlázy vedou mlékovody na povrch prsu a vyúsťují na bradavce. Kolem bradavky je pigmentovaný prsní dvorec. Prsní dvorce obsahují mazové žlázky, které produkcí mazu chrání kůži prsu před poškozením během kojení. Bradavka a prsní dvorec u dospělého prsu jsou dráždivé. Teprve v průběhu prvního donošeného těhotenství dojde ke konečné fázi vývoje prsu. Vlivem vysokých hladin hormonů je dokončen proces vyzrávání buněk mléčné žlázy, žláza se zvětší, aby byla připravena na tvorbu a vylučování mateřského mléka, které začíná po porodu. Většina žen je schopna kojit své dítě. Mateřské mléko je pro novorozence velmi důležité, protože obsahuje všechny důležité živiny, zvyšuje odolnost proti infekcím a v neposlední řadě se prohlubuje intimní vztah mezi matkou a dítětem. Po ukončení tvorby mléka a kojení se mléčná žláza vrátí do stavu před těhotenstvím. Prsy jsou pod vlivem hormonů také během menstruačního cyklu, a proto se u některých žen rozvíjí nepříjemné pocity napětí a bolesti během cyklu. V období přechodu, kdy se snižuje tvorba pohlavních hormonů, se prs s mléčnou žlázou mění. Postupně vymizí tuková tkáň, žláza se zmenší a prsy celkově ochabují.

Nemoci prsu

Mezi nepříliš vážná onemocnění patří zánět, častý zvláště v šestinedělí, tvorba cyst a nezhoubné změny konzistence mléčné žlázy, které jsou hmatné jako zatvrdnutí, ale nejedná se o rakovinu. Naopak velmi závažná je rakovina prsu.

Zánět prsu

Zánět prsu je časté onemocnění především kojících žen. Při kojení totiž dochází k tvorbě trhlinek nebo odřenin na kůži prsu a bradavce. Těmito defekty na kůži pronikají do prsu bakterie a způsobují infekci. K zánětu také přispívá, pokud se mlékovody dostatečně nevyprazdňují a mléko se v nich zadržuje. Vzniká tak prostředí pro bakterie, které se v něm rychle pomnoží. Zánět prsu se projevuje bolestí a pocitem napětí v prsu, horečkou, zarudnutím, mízní uzliny v podpaží jsou zduřelé a na pohmat citlivé. Léčba zánětu prsu spočívá v podání antibiotik, léků proti horečce, v klidu na lůžku, dostatku tekutin a aplikací vlhkého či suchého tepla na prs.

Gynekomastie

Gynekomastie je odborný termín pro zvětšení prsní žlázy u mužů a chlapců. Růst prsní žlázy způsobuje změna poměru hormonů mužských a ženských, ve prospěch hormonů ženských. Zvětšení prsní žlázy může být od mírného až po ženský prs střední velikosti. Nejčastěji je gynekomastie způsobena léky, jako vedlejší účinek léčby jiného onemocnění, užíváním drog, nádory varlat a nadledvin, chronickým onemocněním ledvin a jater, genetickými poruchami, poruchami štítné žlázy či postižením varlat. Gynekomastie může být způsobena i rakovinou prsu, která u mužů nebývá tak častá, avšak je nutné na ni vždy myslet. Léčba gynekomastií závisí na jejich příčině. Zvětšenou prsní žlázu lze vždy z kosmetických důvodů chirurgicky odstranit.

Bolesti prsu

Bolesti prsu patří mezi časté nepříjemnosti, se kterými se alespoň jednou potýkala každá žena. Rozdělujeme je na hormonálně vázané a hormonálně nevázané. Hormonálně vázané bolesti prsu se vyskytují hlavně u mladých žen před menstruací a mohou přetrvávat během celé menstruace. Někdy se v prsu mohou vyvinout cysty, neboli dutinky naplněné tekutinou či vazivově změněné oblasti, které se před menstruací zvětšují a jsou citlivé, na pohmat tužší a uzlíkovité. Z hormonálně nevázaných bolestí je nutné pomyslet na fibrocystické změny prsu spolu se změnami strukturními, dále na problémy s krční páteří, úrazy, zánět pohrudnice nebo mezižeberních nervů. Nutné je také pomyslet na zhoubný nádor prsu, který bude popsán samostatně. Léčba bolestí prsu se volí podle příčiny.

Nádory prsu

Nádory prsu tvoří jedno z nejčastějších nádorových onemocnění u žen. Nádory prsu rozdělujeme na zhoubné a nezhoubné. Mezi nezhoubné nádory prsu, postihující spíše mladé ženy, patří cysty, neboli dutinky naplněné tekutinou, které mohou být hmatné jako hladké, oblé, pohyblivé bulky a dále fibroadenom, který je na dotek jako tuhý, tlustý, vazivový uzel. Žena může pociťovat trvalou bolest v prsu, je možný výskyt zarudnutí kůže prsu a výtoku z bradavky. Ze zhoubných nádorů prsu je nejčastější karcinom prsu. Tvoří tuhé, ohraničené bulky v prsu. Některé typy karcinomu mohou růst pomalu a může trvat delší dobu než se projeví, jiné zase mohou zvětšovat svou velikost během několika dnů. Karcinom se také vyznačuje svým šířením do okolních tkání a uzlin a zakládáním vzdálených nádorových ložisek v těle, tzv. metastáz. Léčba nádorů prsu je chirurgická, chemoterapeutická, hormonální a také za pomocí ozařování. Především zde platí rovnice včasný záchyt a začátek léčby, rovná se vyšší šance na uzdravení.    

Vyšetření prsu

Základem péče o prsy je pravidelné vyšetřování. Gynekolog by měl během každoroční preventivní prohlídky prsy prohmatat a vyšetřit. V rámci prevence nádorů prsu má také každá žena od 45 do 69 let nárok na vyšetření prsů každé 2 roky mamografem. Mamograf je přístroj, který prozáří prs slabým rentgenovým zářením. Výsledkem vyšetření je snímek, na kterém je případný nádor vidět i v době, kdy není pohmatem znatelný. Zásadní roli v péči o prsy hraje však sama žena. Každá žena své prsy zná a měla by si je sama vyšetřovat vždy po menstruaci nebo jednou měsíčně v období po menopauze. Prsy se vyšetřují před zrcadlem pohledem a pohmatem v celém objemu a také pod klíční kostí a v podpažní jamce. Pokud se objeví hmatný útvar nebo cokoliv znepokojivého, měla by žena neprodleně vyhledat svého gynekologa, který situaci zhodnotí. Nevyplatí se podceňovat samovyšetření prsu ani pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa. Každá nemoc se dá lépe zvládnout v počátku a čas hraje zásadní roli. Buďme zodpovědní samy k sobě a věnujme svým prsům takovou pozornost, jakou si zaslouží. Objevíte-li cokoliv znepokojivého, neváhejte vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

 

Související články

Diskuze

Marcela Blechová: Ahoj, mám dotaz, zda s tím nemáte někdo zkušenosti a modli byste mi poradit a možná i trochu uklidnit. Už delší dobu mě bolí prsa, když jsem s tím šla na gynekologii, našli mi na ultrazvuku útvar, ale doktorka řekla, že počkáme půl roku, jestli se to zvětší nebo ne, ale že na nádor to nevypadá. Nicméně mě to prso opravdu bolí a není to nic příjemného. Zažila jste to některá? Co mám dělat, nemám jít k někomu jinému? Nejsem z toho vůbec nadšená...nechci nic podcenit. díky

22. Únor 2014 02:50

Vložit příspěvek