17Srpen
2013

Botulismus u dětí

17. Srpen 2013 |
Botulismus u dětí
Děti

Botulismus je život ohrožující otrava kontaminovanými potravinami, obsahující bakterii Clostridium botulinum, která produkuje jed zvaný botulotoxin. Postihuje především kojence do 6 měsíců věku, kterým způsobuje ochrnutí. V případě zpozorování příznaků botulismu, je nutné okamžitě dopravit dítě do nemocnice, nejlépe s kouskem kontaminovaného jídla, které dítě pozřelo, aby mohly být provedeny testy. Jak se botulismus léčí najdete zde.

Botulismus u dětí

Botulismus je vzácně se vyskytující otrava potravinami kontaminovanými bakterií botulismu, která může ohrozit život. Bakterie, vyskytující se v nedostatečně uvařených nebo kontaminovaných potravinách, vylučuje jed, který způsobuje ochrnutí.

Nejběžnější forma botulismu, kojenecký botulismus, postihuje děti do 1 roku věku (nejčastěji kojence do 6 měsíců věku) a je často spojován s konzumací medu. Druhou nejčastější příčinou je botulismus z potravin způsobený například doma nedostatečně konzervovanou zeleninou, ovocem nebo rybami, nedostatečně tepelně zpracovanými uzeninami a uzeným masem. Velmi vzácným typem botulismu je botulismus z poranění, které bylo infikováno bakterií botulismu z půdy.

Příznaky botulismu

Počáteční příznaky kojeneckého botulismu zahrnují slabost, zácpu, sucho v ústech a rozšířené zorničky. Známky ochrnutí se projeví nejprve na hlavě a rozšiřují se postupně na celé tělo. Kojenec má slabý hlas, přestává ovládat hlavičku, má pokleslá oční víčka, sliní, pohyby očí jsou zpomalené, má pomalý dávivý reflex, ochrnutý obličej a obtížně pohybuje horními a dolními končetinami.

Botulismus z potravin se u dětí projeví žaludeční nevolností a zvracením. K dalším příznakům patří rozostřené vidění, potíže s polykáním, oslabené krční svaly, nezřetelná mluva, sucho v ústech a citlivost na světlo. Jed nakonec úplně paralyzuje horní a dolní končetiny a dýchací svaly a nastává smrt. Příznaky botulismu z potravin se obvykle projeví 12 až 36 hodin po konzumaci kontaminovaného jídla. Botulismus z poranění se vyznačuje progresivní paralýzou, která začíná na hlavě, následuje zdvojené vidění, nezřetelná mluva a sucho v ústech. Příznaky se projeví 4 až 14 dnů pro infekci.

Diagnóza botulismu

Zjistíte-li u dítěte některý z příznaků botulismu, okamžitě zavolejte lékaře a dopravte dítě do nemocnice. Nedávejte mu žádné jídlo ani tekutiny. Pokud je to možné, vezměte s sebou kousek kontaminovaného jídla, aby mohly být provedeny testy. Lékař dítě vyšetří, nechá provést rozbor stolice a podezřelého jídla, aby zjistil, zda se skutečně jedná o botulismus.

Léčba botulismu

Botulismus u kojenců se léčí v nemocnici, kde je kojenec umístěn na jednotku intenzivní péče a napojen na ventilátor, který mu usnadní dýchání. U starších dětí je rovněž obvyklá hospitalizace, často na jednotce intenzivní péče. Dítě dostává antibiotika a antitoxin. Antitoxiny botulismu brání zhoršování stavu, ale mají vážné vedlejší účinky - např. šok. Nehodí se pro léčbu botulismu u kojenců.

Prevence otravy botulismem

  • Před onemocněním botulismem by měla ochránit vaše dítě následující opatření.
  • Nikdy nedávejte kojenci med nebo mu nedávejte lék do medu, abyste zakryli jeho chuť.
  • Nikdy nedávejte kojenci nevařené nebo nedovařené potraviny.
  • Nikdy nedávejte rodině k jídlu konzervované potraviny, jestliže je plechovka vyboulená, víčko netěsní nebo jídlo zapáchá.
  • Jestliže konzervujete potraviny doma, sterilizujte potraviny v tlakovém hrnci při 120 °C po dobu 30 minut, abyste zničili všechny bakterie. Vařením po dobu 10 minut se jed zničí.
  • Máte-li u svého dítěte podezření na botulismus z potravin, ihned vyhledejte lékaře. Sledujte upozornění v médiích na případy otravy po určitých potravinách.
  • Uzdravování může trvat týdny, neboť tělo potřebuje určitý čas k tomu, aby se zbavilo jedu, a k odstranění škod, které jed způsobil. Při okamžitém zahájení léčby je šance na přežití dobrá, dítě však může mít dlouhodobě poškozené svaly nebo srdce.

Související články

Vložit příspěvek