Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Chronické selhání ledvin je postupné zhoršování funkce ledvin, při kterém se odpadní látky začnou hromadit v těle dítěte a ledviny nejsou schopné je odfiltrovat. Chronické selhání ledvin vzniká po nemocích poškozujících ledviny, jako například nefritidy, chronické infekce močových cest či cukrovka. Nemoc se může vyvíjet léta bez jakýchkoliv příznaků. V počátku jsou příznaky mírné a zahrnují například bolest hlavy, únavu, bledost, otoky či páchnoucí dech. Toto onemocnění ledvin bez léčby, vede k jejich nevratnému selhání.
Chronické selhání ledvin znamená, že se funkce ledvin postupně pomalu zhoršuje. V normální stavu ledviny filtrují vodu a odpadní látky z krve, mění je na moč a udržují v rovnováze tělní tekutiny a sůl. Při chronickém selhání se odpadní látky začnou hromadit v těle dítěte a ledviny jsou stále méně schopné je odfiltrovat. Na rozdíl od akutního selhání se chronické selhání ledvin vyvíjí měsíce nebo léta. Vzniká po nemocích progresivně poškozujících ledviny - jako jsou nefritida, chronické infekce močových cest, lupus, cukrovka (diabetes mellitus 1. typu) a obstrukce močových cest. Příčinou mohou rovněž být vrozené malformace ledvin nebo močových cest a dědičné poruchy ledvin.
Nemoc se může vyvíjet léta bez jakýchkoliv příznaků. Počáteční příznaky jsou mírné, zahrnují bolest hlavy, únavu a celkovou ztrátu zájmu. Bývá narušen růst a fyzický vývoj dítěte, které je bledé, má oteklý obličej, bílý jazyk a páchnoucí dech. Zpočátku dítě močí častěji než obvykle, ale s postupem nemoci močí stále méně často. Mohou se objevit svalové křeče, necitlivost, brnění a pálení v dolních končetinách a na chodidlech. Dítě mívá bolesti v kostech, kloubech a ve svalech. Často také trpí žaludeční nevolností, průjmy a nechutenstvím. Zadržování tekutin vyvolává otoky kotníků a dolních končetin, obličeje a břicha. Dítě začne být psychicky zmatené, má závratě, je anemické a dušné. Může mít také vysoký krevní tlak a městnavé selhání srdce. Nakonec dochází k nevratnému selhání ledvin.
Dětský lékař stanoví diagnózu chronického selhání ledvin na základě krevních testů, rozboru moči a dalších testů, pomocí kterých zjišťuje primární příčinu selhání ledvin. Tyto testy zahrnují biopsii a rentgenové nebo ultrazvukové vyšetření ledvin, břicha, močovodů, močové trubice a močového měchýře.
Jakmile lékař zjistí příčinu nemoci dítěte, začne léčit primární nemoc a pokusí se zastavit progresi selhání ledvin. Možnosti léčby zahrnují operaci a podávání léků.
Dítě bude potřebovat buď krátkodobou dialýzu po dobu, než se podaří vyléčit primární příčinu nemoci, nebo dlouhodobou dialýzu a transplantaci ledvin, jestliže jeho nemoc dospěje k nezvratnému selhání ledvin.
Dialýza přebírá normální funkci ledvin tehdy, jestliže ledviny dítěte dostatečně nefungují. Dítě může potřebovat dialýzu pouze přechodnou dobu nebo dlouhodobě v závislosti na příčině selhání ledvin a na tom, zda se podaří nemoc úplně vyléčit. Některé děti musí být na dialýze tak dlouho, dokud se nenajde vhodný dárce ledviny a nemůže být provedena transplantace. Existují dva druhy dialýzy: peritoneální dialýza a hemodialýza.