8Duben
2012
MUDr. Jiří Dyntr
Diskuze

Prevence strií

8. Duben 2012 | MUDr. Jiří Dyntr
Prevence strií
Nemoci

Prevence strií je narozdíl od jejich léčby poměrně snadno zvladatelná. V prevenci strií je nejdůležitější promazávání problémových partií, a tím zajištění prokrvení kůže, dále pak dostatečný příjem tekutin zajišťující její elasticitu. Velkou roli má u žen také hlídání váhy a snaha o zdravý a životní styl. U mužů se nevyplácí uměle stimulovat příbytek svalové hmoty, na který není kůže připravena.

Prevence strií

Strie jsou drobné jizvičky, které vznikají na kůži při rychlém zvětšení objemu těla nebo jeho části. Nadměrným napnutím kůže dochází k potrhání elastických vláken v podkoží. Tato vlákna jsou totiž nezbytná pro pružnost kůže a po jejich poničení se pak na povrchu kůže objeví drobné červené linky. Ty mohou splývat dohromady a postupně blednou, až z nich zbudou pouze lesklé porcelánové bílé jizvičky. Přestože strie nepředstavují závažné zdravotní riziko, je velmi výhodné věnovat důraz jejich prevenci a zabránit tak jejich vzniku, protože se stávají nepříjemným kosmetickým defektem a to nejen u žen.

Základní opatření v prevenci strií

Bylo vypozorováno, že někteří lidé mají větší tendenci ke vzniku strií než jiní. Určitou roli hraje dědičnost – pokud se strie objeví u rodičů, je vyšší pravděpodobnost, že se s nimi budou v budoucnu potýkat i jejich děti. Významný vliv na vznik strií mají také hormonální změny doprovázející těhotenství, pubertu nebo menopauzu, obdobné změny v podkoží pak vznikají také při užívání kortikosteroidů. K hlavním opatřením v prevenci strií, které by měli dodržovat všichni jedinci se zvýšeným rizikem vzniku strií nebo jiných kožních komplikací, patří pravidelné promazávání kůže speciálními krémy tzv. problémových partií. Problémové partie jsou takové části těla, na kterých je vyšší riziko zvětšování objemu tukové nebo svalové tkáně, a tím i větší riziko zvýšeného napínání kůže. Patří k nim prsa, boky, břicho, stehna a hýždě. Krémy používané na promazávání kůže těchto částí těla zajistí rychlejší růst kůže a činí ji odolnější a pevnější. Vznik strií je po tomto preventivním opatření výrazně omezen. Často se využívají přípravky obsahující kyselinu hyaluronovou nebo elastin, důležitá je také jejich hydratační schopnost. Kromě toho je také možné navštěvovat speciální prokrvující masáže a preventivní léčebné kůry, které mají na kvalitu kůže blahodárný vliv.

Prevence strií a zdravý životní styl

V prevenci strií se také doporučuje dodávat do těla dostatek tekutin a dodržovat pravidla zdravé životosprávy. Strie vznikají z důvodů oslabení kůže a podokoží, které může nastat přílišným napnutím i povolením kůže. Proto přibývání na váze a růst svalové hmoty posilováním a cvičením, by měly probíhat vždy pouze tak rychle, aby růst kůže nezaostával za růstem objemu tukové tkáně nebo svalů. Sportovcům, kteří usilují o zvětšení svalové hmoty, je doporučováno, aby intenzitu cvičení přizpůsobili svým možnostem a nepoužívali steroidní anabolika. Ta totiž způsobují mnohem výraznější zvětšování objemu svalové tkáně, než by člověk dosáhl za stejnou dobu bez jejich použití. Tím tak velice významně stoupá riziko napínání kůže a vzniku strií. Zejména u žen je pak nutné dbát na to, aby se snažily zabránit větším výkyvům váhy kvůli nejrůznějším dietním omezením s následným jo-jo efektem. Kolísání váhy totiž úzce souvisí s množstvím tuku v problémových partiích, které jsou striemi postiženy nejčastěji. Dodržování zásad zdravého životního stylu je neoddělitelnou součástí v prevenci strií.

Jaký je význam prevence strií

Jako snad u všech onemocnění je prevence vzniku strií mnohem účinnější než jejich následná léčba. V současné době již na našem trhu existuje celá řada kosmetických přípravků, které zlepšují kvalitu pokožky a přinášejí tak nemalou šanci na omezení vzniku těchto kožních defektů. Co se týče zdravého životního stylu, je již na každém z nás, zda přestaneme kouřit, omezíme alkohol, budeme se zdravě stravovat, pít dostatek tekutin. Taková změna totiž bude mít pozitivní dopad jak na naše zdraví, tak na naši peněženku. Pokud se ale prevence strií podcení a strie se pak objeví, nastupují léčebné postupy, které jsou však oproti preventivním metodám značně omezené a také dražší.

Související články

Diskuze

Barbora Zapletalová: Dobrý den, po mamince jsem zdědila genetické dispozice k tvorbě strií. V době těhotenství jsem se na doporučení mého gynekologa mazala krémem Elasti-Q Exclusive, protože má více elastenu než ostatní krémy. Mazala jsem se opravdu poctivě, někdy i 5x denně, protože jsem nechtěla nechat nic náhodě. Nakonec jsem měla jen jenu malou prasklinku na břiše, ale i ta pravidelným mazáním ještě po porodu zesvětlala a dnes už není skoro vidět.

28. Srpen 2012 08:15

Vložit příspěvek