2Srpen
2013

Horečka Skalistých hor

2. Srpen 2013 |
Horečka Skalistých hor
Děti

Horečka Skalistých hor je infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Původcem je bakterie rickettsie přežívající právě v klíšťatech. Příznaky horečky Skalistých hor zahrnují horečku, která může být až 42°C, bolest svalů a krutou bolest hlavy. Objevuje se také vyrážka na rukou a nohou, která se šíří po celém těle, kromě obličeje. Horečka Skalistých hor se diagnostikuje na základě krevních testů a lumbální punkce. Léčba tohoto onemocnění pak spočívá v podávání antibiotik.

Horečka Skalistých hor

Horečka Skalistých hor je infekce přenášená klíšťaty. Nakazit se mohou osoby každého věku, nejvíce případů se však vyskytují mezi dětmi. Infekce byla poprvé zjištěna ve Skalistých horách, nejčastěji se však objevuje na východě a jihu Spojených států. Původcem je bakterie rickettsie přežívající v klíšťatech. Infekce se rovněž šíří sekrety z rozmačkaných klíšťat, které se dostanou dítěti do těla poraněnou kůží, avšak není přenosná z člověka na člověka.

Příznaky horečky Skalistých hor

Příznaky se obvykle objeví náhle 1 až 2 týdny po kousnutí klíštětem. Zahrnují horečku až 42 °C, bolest a ochablost svalů a krutou bolest hlavy. Po 1 až 5 dnech se objeví vyrážka na rukou a na nohou, která se rozšíří po celém těle (kromě obličeje). Zpočátku má vyrážka podobu 394 malých červených skvrn, které se postupně mění, až připomínají podlitiny.
Dítě mívá ztuhlý krk, červené oči, je zmatené, trpí křečovými záchvaty, žaludeční nevolností a zvracením. Neléčená infekce má za následek poškození plic, jater a ledvin. Těžké případy mohou končit smrtí.

Diagnóza a léčba horečky Skalistých hor

Lékař potvrdí diagnózu horečky Skalistých hor na základě krevních testů, ale obvykle zahájí léčbu ještě před tím, než má výsledky vyšetření. Nutná bývá také lumbální punkce, kterou se zjistí přítomnost ricekttsií v mozkomíšním moku. Lehké příznaky lze léčit doma antibiotiky. Dávejte dítěti dostatek tekutin a paracetamol (nikoli aspirin) proti bolesti. Dokud má dítě teplotu, mělo by zůstat doma. Léčíte-li dítě doma, informujte lékaře o jeho stavu. Jsou-li příznaky mírné až těžké, bude nutná hospitalizace a nitrožilně podávaná antibiotika.

Související články

Vložit příspěvek