Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Kardiomyopatie u dětí
Kardiomyopatie u dětí je onemocnění postihující srdeční sval, který nemůže účinně pumpovat krev. Příčinou kardiomyopatie může být virová nebo bakteriální infekce, nedostatek určitého vitaminu nebo minerálu či například revmatická horečka. Kardiomyopatie může postihnout pouze část nebo celé srdce a může být bez nebo s příznaky, jako například zrychlený a nepravidelný srdeční tep, bolest v hrudníku, únava, potíže s dechem nebo oteklé kotníky. Jak se kardiomyopatie diagnostikuje a jak se léčí najdete v tomto článku.
Kardiomyopatie u dětí
Kardiomyopatie je onemocnění srdce, kdy je srdeční sval tak oslabený, že nemůže účinně pumpovat krev. Následkem může být srdeční selhání. Nemoc bývá dědičná a objevuje se již při narození nebo se může rozvinout později v životě. U dětí může být příčinou kardiomyopatie virová nebo bakteriální infekce, nedostatek určitého vitaminu nebo minerálu, těžké formy svalové dystrofie, revmatická horečka, juvenilní revmatoidní artritida, lupus, těžká anémie nebo některé genetické nemoci. V některých případech není příčina známa.
Příznaky kardiomyopatie
Příznaky nemoci mohou být mírné až těžké. Kardiomyopatie postihuje buď pouze malou část srdečního svalu dítěte, nebo celé srdce. Jde-li o mírnou formu postihující pouze část srdce, může být dítě bez příznaků, nebo pociťuje jen lehkou bolest v hrudníku a jeho srdeční tep je rychlý (arytmie). Rozsáhlá kardiomyopatie může mít za následek městnavé srdeční selhání, které se vyznačuje rychlým nebo nepravidelným srdečním tepem, únavou, dýchacími potížemi, oteklýma nohama nebo oteklými kotníky, ztrátou chuti k jídlu, apatií, lhostejností, podrážděností, přetrvávajícím kašlem s občasným vykašláváním krvavé tekutiny z plic. Novorozenci s těžkou kardiomyopatií nebo děti, u kterých se rozvine později v životě, mohou náhle zemřít. U dětí, které jí trpí občas, se může vyvinout zvětšené srdce.
Diagnóza kardiomyopatie
Má-li vaše dítě příznaky kardiomyopatie, změří lékař elektrickou aktivitu srdce na elektrokardiogramu. Lékař může nařídit také ultrazvukové vyšetření srdce, které se nazývá echokardiogram, nebo rentgen srdce a plic.
Léčba kardiomyopatie
Je-li příčinou kardiomyopatie nějaká nemoc, je třeba ji léčit. Jinak spočívá léčba ve zmírnění konkrétních známek nebo příznaků kardiomyopatie pomocí léků nebo jinými prostředky. Vaše dítě bude zřejmě nutné hospitalizovat na několik dní kvůli podpůrné léčbě. Ve vzácných případech, jestliže jde o těžkou formu, kterou nelze úspěšně vyléčit, bude muset dítě podstoupit transplantaci.