4Srpen
2013
Diskuze

Nedoslýchavost u dětí

4. Srpen 2013 |
Nedoslýchavost u dětí
Děti

Nedoslýchavost u dětí zahrnuje částečnou nebo úplnou neschopnost slyšet zvuky. Příčinou bývá nejčastěji zánět středního ucha. Nedoslýchavost způsobuje neschopnost otáčet hlavu a oči za hlasem u kojence, dítě nevydává zvuky nebo nežvatlá slova a často trpí zvoněním nebo bolestí v uších a závratěmi. Nedoslýchavost způsobená zánětem v uchu se léčí předepsáním antibiotik, hromaděním tekutiny naopak chirurgickým zákrokem. Dítě s těžkou nedoslýchavostí bude potřebovat naslouchadlo, řečovou terapii a znakovou řeč.

Nedoslýchavost u dětí

Nedoslýchavost zahrnuje částečnou nebo úplnou neschopnost slyšet zvuky. Může být dočasná nebo trvalá a může postihnout jedno nebo obě uši. Úplná trvalá ztráta sluchu v obou uších se vyskytuje jen vzácně a je obvykle vrozená.

Zvukové vlny procházejí vnější uchem do zvukovodu až k bubínku, tenké membráně, která po dopadu zvukových vln začne kmitat. Kmity putují z bubínku do středního ucha, kde rozkmitají tři malé kůstky, které vyvolají kmitání další membrány ve vnitřním uchu. Kmity se přenášejí do vnitřního ucha, kde se mění v elektrické impulzy, které se prostřednictvím zvukového nervu dostávají do mozku dítěte.

Nejčastější příčinou dočasné nedoslýchavosti u dětí je zánět středního ucha, který způsobí hromadění mazovité tekutiny ve středním uchu, která brání přenosu zvukových vln v uchu. Asi čtvrtina všech dětí nastupujících do školy trpí nedoslýchavostí způsobenou zánětem středního ucha, který prodělala v minulosti.

Rozlišujeme dva hlavní typy nedoslýchavosti - převodní a senzorineurální. Převodní nedoslýchavost znamená, že nedochází k přenosu zvukových vln z vnějšího do středního ucha. Příčinou tohoto typu nedoslýchavosti bývá neprůchodnost ucha způsobená tekutinou nebo ušním mazem, poškození bubínku nebo poškození jedné ze tří kůstek, které tvoří střední ucho.

Senzorineurální nedoslýchavost znamená, že zvukové vlny, které se dostanou do vnitřního ucha, nemohou být přeneseny do mozku dítěte vzhledem k poškození středního ucha nebo nervů, vysílajících zprávy do mozku. S tímto typem nedoslýchavosti se může dítě narodit nebo se vyvine později v životě.

Poškození vnitřního ucha může být dědičné, může k němu dojít před porodem nebo v jeho průběhu nebo může vzniknout později v životě působením velkého hluku, po virové infekci nebo jako následek užívání některých léků - především určitých typů antibiotik. Zvukový nerv může být poškozen nádorem nebo nějakou infekcí, například bakteriální meningitidou.

Příznaky nedoslýchavosti 

Nedoslýchavost může být lehká až úplná. První známkou nedoslýchavosti u kojence bývá neschopnost otáčet hlavu a oči za hlasem nebo za zvukem. Dítě pak nezačne v patřičné době vydávat zvuky nebo žvatlat slova. Dítě s úplnou ztrátou sluchu se může naučit mluvit, je to však dost obtížné.

Kromě problémů se slyšením zvuků trpí postižené dítě také zvoněním nebo bolestí v uších, závratěmi a problémy s rovnováhou. Často trvale nastavuje pouze jedno ucho směrem k hlasu nebo zvuku nebo chce zopakovat, co osoby kolem něj říkají. Mívá problémy se sledováním konverzace. Dítě s úplnou ztrátou sluchu neslyší vůbec žádné zvuky. Obvykle je schopné cítit vibrace fyzických předmětů vyvolané zvukovými vlnami, ale neslyší normální řeč. Tím je vážně postižena schopnost naučit se mluvit.

Diagnóza nedoslýchavosti

Jestliže zjistíte u svého dítěte známky nedoslýchavosti, vyhledejte lékaře, neboť postižení sluchu může vážně ovlivnit vývoj jeho řeči a prospívání ve škole. Lékař dítě pošle k otorinolaryngologovi (odborník na uši, nos a krk), který vyšetří dítěti uši a provede sluchové testy.

Léčba nedoslýchavosti

Je-li příčinou nedoslýchavosti dítěte hromadění ušního mazu, lékař ho odstraní. Jestliže je v uchu zánět, předepíše dítěti antibiotika. Hromadění tekutiny v uchu bude vyžadovat chirurgický výkon. Prasklý bubínek, který má za následek nedoslýchavost, se zahojí sám od sebe. Pokud ne, bude nutná operace, kterou se poškozený bubínek napraví. Dítě s těžkou nedoslýchavostí bude pravděpodobně potřebovat naslouchadlo. Lékař obvykle doporučí kochleární implantát. Dítě bude pravděpodobně potřebovat řečovou terapii, bude se muset učit odezírání ze rtů, znakovou řeč a navštěvovat školu se speciální výukou.

Jak naslouchadlo funguje

Naslouchadlo je elektronický přístroj poháněný baterií, který pomáhá zlepšit sluch dítěte. Zesiluje zvuk tím, že shromažďuje zvukové vlny mikrofonem a převádí je na elektrický proud. Zesilovač zvyšuje proud a přenáší ho do naslouchátka, kde se proud mění zpět na hlasitý (zesílený) zvuk. Pomocí malého knoflíku na přístroji si může dítě nastavit hlasitost.

Kochleární implantáty

Kochleární implantát je elektronický přístroj, který se voperuje do vnitřního ucha a který pomáhá dítěti s těžkou senzorineurální nedoslýchavostí (nervová hluchota) lépe porozumět řeči. Okolní zvuky jsou zachycovány malým mikrofonem umístěným vně ucha, přenášejí se do řečového procesoru (umístěného pod oděvem nebo na úrovni ucha), který mění zvuky na elektronické signály. Tyto signály jdou do vnějšího vysílače za uchem a pak do implantovaného přijímače/stimulátoru (není zobrazen), který vysílá signály do kochley (struktura ve vnitřním uchu, která mění zvukové kmity na nervové impulzy). Kochleární implantát zvuk nezesiluje jako naslouchadlo, ale zprostředkovává zvukové informace stimulací nervových vláken.

Související články

Diskuze

Marci: Dobry den. Mam 7mi letého syna, ktery loni v listopadu(tehdy ještě v 6ti letech) mel náhlou ztratu sluchu. Byly jsme mesic v nemocnici, kde mu delali veskere vysetreni. Byl 13 dni na kapačkách s kortikoidem,15 dni ma dve hodiny denne chodil do hyperbaricke komory, ktera mu taky pomohla. Abych to trošku upřesnila. Kdyz nas přijali do nemocnice, slysel pouze na prave ucho a to 10%.. Nyni ma dve naslouchatka, ktere nebyly levné a kdyz nam pani foniatricka rekla cenu, malem me porazilo

02. Listopad 2016 11:15

Vložit příspěvek