Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Sítnice tvoří tu část oka, která obsahuje vlastní smyslové buňky – tyčinky a čípky. Sítnice může podléhat mnoha chorobným procesům, které mohou vést k vážnému poškození zraku. Proto je třeba onemocnění sítnice nepodceňovat a konzultovat problémy s očním lékařem.
Oko jako celek si můžeme představit jako téměř dokonalý fotoaparát. Světlo vstupující do našeho oka, dříve než dopadne na sítnici, která je tvořena buňkami citlivými na světlo, prochází optickým prostředím oka. Sítnice plní funkci fotografického filmu. Stejně jako film je černá – to proto, aby nedocházelo k odrazům paprsků a zkreslení viděného. Každý paprsek světla než dopadne na tento film prochází postupně rohovkou, komorovou vodou, zornicí, čočkou a sklivcem. I tyto součásti oka se velmi podobají jednotlivým součástkám fotoaparátu. Na sítnici se vytváří zmenšený, stranově převrácený a vzhůru nohama obrácený obraz okolního světa. Až díky našemu mozku vidíme okolní svět takový, jaký je. Dopadající paprsek přesně zapne jen jedinou buňku v sítnici a ta předá informaci dále do mozku. Ten je schopen z těchto kousků puzzle během nepostřehnutelné chvíle poskládat obraz právě viděného.
Stavba sítnice je velmi složitá. Jen pro představu – je tvořena 11 vrstvami buněk, které plní přesnou funkci. Vlastní smyslové buňky se označují jako tyčinky a čípky. Tyčinky, kterých je v sítnici rozprostřeno okolo 130 milionů, slouží k vnímání černobílému – registrují hru světla a stínů. Čípků, které reagují na svět barev je „pouze" 7 milionů, a jsou nejvíce nakupeny v místě nejostřejšího vidění, tzv. žluté skvrně. V tyčinkách a čípcích jsou uložena zraková barviva (pigmenty), které reagují změnou své stavby na dopadající světlo, jedním z nich je derivát vitaminu A – retinal (sítnice latinsky retina).
Sítnice a její cévy jsou poškozovány při chronických onemocněních jako je neléčený vysoký krevní tlak, cukrovka, poruchy metabolismu tuků. Prevencí vzniku tzv. diabetické retinopatie je správná léčba této chronické choroby. Diabetik by měl absolvovat vyšetření očního pozadí minimálně jedenkrát za 12 měsíců a častěji.
Mohou se projevovat podobně jako odchlípení sítnice. Často může jít o první příznak nádoru! Je nutné, aby změnám zraku byla věnována zvýšená pozornost!
Pokud Vás trápí výše uvedené příznaky nebo spadáte do rizikových skupin, nepřehlížejte je a neprodleně navštivte svého praktického nebo očního lékaře. Nepodceňujte příznaky i nepatrného zhoršení zraku.