4Srpen
2013
Diskuze

Nemoc z kočičího škrábnutí

4. Srpen 2013 |
Nemoc z kočičího škrábnutí
Děti

Nemoc z kočičího škrábnutí je mírná bakteriální infekce provázející zduření lymfatických uzlin nebo žláz poblíž místa škrábnutí od kočky. Nejčastěji jsou postiženy lymfatické žlázy v podpaží nebo těsně nad loktem, vzhledem k tomu, že často je kočičí škrábnutí na paži nebo ruce. Méně často může dítě bolet hlava či ztratí chuť k jídlu. Nemoc z kočičího škrábnutí se většinou obejde bez léčby.

Nemoc z kočičího škrábnutí

Nemoc z kočičího škrábnutí je relativně mírná bakteriální infekce projevující se zduřením lymfatických uzlin nebo žláz (adenitida) v blízkosti škrábnutí od kočky. U koťat je pravděpodobnost přenosu nemoci větší než u starších koček.

Příznaky nemoci z kočičího škrábnutí

Asi 10 dnů po poté, co došlo ke škrábnutí, lymfatické žlázy nacházející se poblíž škrábnutí zduří a jsou citlivé. Otok může přetrvávat i celé měsíce. Vzhledem k tomu, že děti jsou často při hře s kotětem poškrábány na paži nebo na ruce, jsou nejčastěji postiženy lymfatické žlázy v podpaží nebo těsně nad loktem. V místě škrábnutí se obvykle udělá malý pupínek. Nemoc dostane jen třetina infikovaných dětí. K méně běžným příznakům patří ztráta chuti k jídlu a bolest hlavy. Někdy se stává, že se infikované žlázy zvětší a začne z nich otvory v kůží vytékat hnis. Vzácně se může vyvinout zánět mozku (encefalitida).

Diagnóza nemoci z kočičího škrábnutí

Má-li dítě zduřené lymfatické žlázy a v nedávné době ho poškrábala kočka, jde pravděpodobně o nemoc z kočičího škrábnutí. Lékař ho vyšetří a potvrdí diagnózu na základě pozitivního kožní testu na bakterii, která je příčinou této nemoci. Někdy se bakterie identifikuje pomocí krevního testu nebo biopsie.

Léčba nemoci z kočičího škrábnutí

Většina dětí se během několika týdnů zcela uzdraví bez léčby. Hojení urychlíte a citlivost žláz omezíte přikládáním horkých vlhkých obkladů po dobu 20 minut 3krát denně. Jsou-li žlázy naplněné hnisem, bude nutné hnis odstranit chirurgicky pomocí jehly. V ojedinělých případech aplikují lékaři antibiotika.

Související články

Diskuze

Alena Šulcová: Dobrý den, škrábla a prokousla mně prst na pravé ruce moje 11.letá kočička. Začala kulhat na zadní nohy a já jí vzala do kuchyně a udělala jí pelíšek, Pohladila jsem jí a pak se to stalo. Já jsem si vše vydesinfikovala a druhý den jsem si zašla k OL a dostala jsem injekci proti tetanu. Za měsíc mi opuchlo pravé podpaží a na sonu mi zjistili zvětšenou uzlinu. Užívala jsem KLACID, ale uzlina se nezmenšila. OL kontaktovala lékařku - mikrobioložku a ta navrhla vyšetření, které mi vyšlo pozitivní na nemoc z kočičího škrábnutí. Poté jsem užívala 3 týdny Ciplox. Uzlina se mi zmenšila zatím jen o 10 %. Ta lékařka - specialistka doporučuje uzlinu odstranit, ale zatím nevím proč.

22. Říjen 2015 10:18

Vložit příspěvek