Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Teratom u dětí
Teratom u dětí je nádor tvořený z různých typů buněk. Nejčastěji se vyskytuje u dívek ve vaječnících a u chlapců ve varlatech. Teratom se projevuje jako viditelná bulka na varlatech nebo v podbřišku, někdy však nemusí mít příznaky žádné. Dívky mohou mít časté nucení na močení nebo potíže s močením či bolesti břicha. Teratom v hrudníku může vyvolat místní bolesti nebo potíže s dýcháním. Většinou se teratom chirurgicky odstraní a podle jeho stádia se rozhodne o nutnosti ozařování nebo chemoterapie.
Teratom u dětí
Teratomy jsou nádory vytvořené z mnoha různých typů buněk, například buněk kostí, vlasů nebo zubů, které se liší od buněk běžných v částech těla, kde se nádory vyskytují. Teratomy mohou být nezhoubné, nebo zhoubné. Většinou jsou nezhoubné, to znamená, že se nešíří do okolní tkáně a neohrožují život. U dětí se objevují jen ojediněle, většinou ve vaječnících u dívek a ve varlatech u chlapců. Mohou se také vyskytnout v mediastinu (mezihrudí) a v šišince (malá žláza v mozku vylučující hormon melatonin). U novorozenců se většinou nacházejí poblíž bederní páteře.
Příznaky teratomu u dětí
K nejzjevnějším příznakům teratomu patří viditelná bulka na varlatech u chlapců nebo v podbřišku u dívek, někdy však nejsou známky žádné. Teratom na vaječníku se může změnit v cystu (váček naplněný tekutinou). Dívky s teratomem na vaječníku mají časté nucení na močení nebo mají potíže s močením, jestliže se nádor vytvoří v močovém ústrojí. Mívají také bolesti v břiše. Teratomy v hrudníku mohou působit bolest v hrudníku, kašel nebo potíže s dýcháním.
Diagnóza
Lékař obvykle zjistí teratom při pravidelné zdravotní prohlídce nebo ho zjistí náhodně rentgenovým vyšetřením prováděným z jiného důvodu. Nechá provést dítěti vyšetření -počítačovou tomografií, magnetickou resonancí nebo ultrazvukem, aby zjistil velikost, místo a povahu výrůstku.
Léčba teratomu u dětí
Ve většině případů je nádor odstraněn chirurgicky. Vyšetření pod mikroskopem ukáže, zda jde o zhoubný nádor nebo nádor nezhoubný. Ukáže-li se, že má dítě zhoubný nádor, bude nutná terapie ozařováním a chemoterapie, kterými se zničí rakovinné buňky, které zůstaly po operaci. Výsledek léčby bude záviset na stadiu rakoviny a na tom, zda se rozšířila do ostatních částí těla. Jde-li o nezhoubný nádor, je po operaci dítě vyléčené.