4Srpen
2013

Obezita u dětí

4. Srpen 2013 |
Obezita u dětí
Děti

Obezita u dětí je stále častěji se vyskytující stav, kdy má dítě nadměrné množství tělesného tuku a váhu vyšší, než je ideální tělesná váha odpovídající jeho věku a pohlaví. U obézních dětí, ale i dospělých, hrozí nebezpečí, že je dříve než ostatní osoby postihnou některé nemoci, jako srdeční choroby, vysoký krevní tlak, cukrovka či některé druhy rakoviny. Pokud jsou rodiče dítěte také obézní, je pravděpodobnost 70 až 80%, že tento stav postihne i dítě. Obézní děti, které jsou předmětem žertů ostatních kvůli své váze, mají často jídlo jako útěchu, což je nutí přejídat se ještě více.

Obezita u dětí

Obezita je stav, kdy má dítě nadměrné množství tělesného tuku a váhu o 20% a více vyšší, než je ideální tělesná váha odpovídající jeho věku a pohlaví. Počet obézních dětí neustále stoupá. U 80% mladistvých je velká pravděpodobnost, že se z nich stanou obézní dospělí. Obézním dětem a mladistvým hrozí mnohem více než ostatním dětem vysoký krevní tlakvysoká hladina cholesterolu. Zůstanou-li obézní až do dospělosti, je u nich zvýšené nebezpečí, že je dříve než ostatní dospělé osoby postihnou některé nemoci - například srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka, artritida a některé druhy rakoviny.

Obezita má u dětí nejrůznější příčiny. Mohou se za ní skrývat některé nemoci, například hypotyreóza nebo cushingúv syndrom. Avšak ve většině případů děti prostě příliš mnoho jedí a mají nedostatek pohybu. Jejich tělo nespotřebuje všechny kalorie, které dostává, a přebytečné kalorie se nespalují tělesným pohybem. Mnohé děti mají k obezitě vrozené dispozice. Je-li jeden z rodičů dítěte obézní, je 40% pravděpodobnost, že bude dítě také obézní. Jestliže jsou oba dva rodiče obézní, bude dítě ze 70 až 80% rovněž obézní. Společenské a psychické poruchy nebo problémy, například deprese, nízká sebeúcta, zneužívání dítěte a rodinné nebo vztahové problémy mohou u dítěte vyvolat přejídání, které vede k obezitě. Obézní děti, které jsou předmětem žertů ostatních kvůli své váze, mají často jídlo jako útěchu, což je nutí přejídat se ještě více.

Diagnóza obezity

Dětský lékař nebo odborník na výživu změří dítěti přebytečný tělesný tuk. Obvykle změří tloušťku záhybů kůže na tricepsu (zadní horní část paže). Dítě je považováno za obézní, je-li tloušťka vrcholu kožního záhybu o 15 % větší, než odpovídá jeho věku a pohlaví. Lékař dítě také zváží a porovná jeho váhu s tabulkou standardních vah a zhodnotí také výšku a rychlost růstu dítěte.

Odebere dítěti vzorky krve a moči, aby mohl vyhodnotit stav jeho výživy a možné příčiny obezity. Obvykle také nechá provést rentgen kostí, aby vyloučil hormonální nebo genetickou poruchu. Dotáže se vás na stravovací návyky dítěte, úroveň tělesné aktivity, jeho psychický stav a zda se v rodinné anamnéze nevyskytuje obezita nebo poruchy přijímání potravy.

Nezdravé stravovací návyky

Je přirozené, že děti lákají sladkosti s vysokým obsahem tuku. Je však důležité, zejména u obézních dětí, aby dostávaly zdravé přesnídávky, například nakrájenou zeleninu nebo celozrnné pečivo s nízkotučnou pomazánkou. Ve volném čase veďte dítě k tomu, aby se věnovalo nějaké fyzické činnosti - ne sledování televize.

Léčba obezity

Proti obezitě lékaři obvykle nedávají dětem léky a ani vy byste neměli dávat svému dítěti volně prodejné tablety na potlačení chuti k jídlu. Nejlepší léčebnou metodou je změna stravy a pohyb. Dětský lékař pošle dítě k dietologovi nebo k odborníkovi na výživu. Ten sestaví dítěti program zdravé stravy omezující přísun kalorií a množství tuku. Dieta rovněž zajistí rovnováhu kalorií, tuků, bílkovin, vitaminů a minerálů potřebnou pro správný růst.

Lékař dítěti doporučí pravidelný pohyb, který umožní spalování přebytečných kalorií. Snažte se dítě podporovat v činnostech, které ho opravdu baví. Zapojte celou rodinu do zdravých tělesných aktivit, jako je chůze, cyklistika nebo plavání. Dávejte dítěti zdravou stravu, veďte si záznamy o tom, co snědlo, a dbejte, aby se vyhýbalo zákuskům s vysokým obsahem tuku. Odměňte dítě za to, že drží dietu. V hubnutí stanovte dítěti reálné cíle. Snažte se zjistit, čím se dítě stresuje a co ho nutí k přejídání, a učte ho vyrovnávat se se stresem jiným způsobem než jídlem. Dítě bude muset trvale změnit své chování; jinak jsou jeho šance na úspěšné snížení přebytečného tuku a váhy velmi malé.

Související články

Vložit příspěvek