Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Obsedantně-kompulzivní porucha u dětí
Obsedantně-kompulzivní porucha u dětí je psychické onemocnění projevující se trvalými a vracejícími se myšlenkami a opakovaným chováním, kterým dítě nemůže odolat. Některé běžné obsedantní myšlenky souvisejí s čistotou, s obavou, že se něco strašného stane, se sexem a s náboženstvím. Dítě na tyto myšlenky reaguje zvláštním, opakujícím se chováním. Například pokud je dítě posedlé strachem z choroboplodných zárodků a čistotou, myje si ruce mnohem častěji, než je nutné. Po umytí rukou se cítí chvíli lépe, ale pak se obsedantní strach vrací a musí si znovu ruce umýt.
Obsedantně-kompulzivní porucha u dětí
Obsedantně-kompulzivní porucha je psychická porucha projevující se tím, že má dítě trvalé nebo vracející se myšlenky, které vedou k opakovanému chování, jemuž dítě nemůže odolat. Obsedantní myšlenky a kompulzivní chování mohou být tak závažné, že narušují normální činnosti. Obsedantně-kompulzivní chování, například rituály před spaním nebo vyžadování, aby byly věci prováděny určitým způsobem, vykazuje čas od času do určité míry většina dětí a je to součástí normálního vývoje. Nemusíte si dělat starosti, pokud toto chování nenarušuje normální život, nezabírá příliš mnoho času a nevyvolává v dítěti strach. Obsedantně-kompulzivní porucha bývá spojována s některými dalšími nemocemi - např. poruchou přijímání potravy (mentální anorexie), s poruchou nervového systému (Touretteův syndrom) a s epilepsií (epileptické záchvaty). Obsedantně-kompulzivní porucha začíná nejčastěji v období adolescence.
Příznaky obsedantně-kompulzivní poruchy
U některých dětí se projevují pouze obsedantní myšlenky, některé mají zase pouze kompulzivní chování, nejčastěji se však obě poruchy vyskytují současně. Obsedantní myšlenky, nápady nebo představy vstupují do mysli dítěte mimovolně a stávají se neodbytnými. Dítě si je obvykle vědomo toho, že tyto myšlenky nemají žádný smysl, ale nedokáže je ignorovat. Některé běžné obsedantní myšlenky souvisejí s čistotou, s obavou, že se něco strašného stane, se sexem a s náboženstvím. Společně s obsedatními myšlenkami pociťuje dítě obvykle také znechucení, pochyby, strach a depresi. Dítě na tyto myšlenky reaguje zvláštním, opakujícím se chováním. Například je-li dítě posedlé strachem z choroboplodných zárodků a čistotou, myje si rituálně ruce - mnohem častěji, než je nutné. Samotné mytí rukou dítěti přechodně uleví od strachu, ale obsedantní myšlenky a strach se vracejí a dítě cítí, že se musí znovu ke svému chování vrátit.
Řada dětí s obsedantně-kompulzivní poruchou si musí neustále potvrzovat své chování. Je to reakce na obsedantní myšlenky na něco strašného, co se stane. Dítě obvykle opakovaně kontroluje v noci zámky, aby se ujistilo, zeje v bezpečí.
Děti mohou mít najednou i více obsedantních myšlenek nebo případů kompulzivního chování. Kompulzivní chování se dále může projevovat opakovanými dotyky, počítáním, zařizováním různých záležitosti v pevném pořádku nebo hromaděním věcí.
Kompulzivní mytí rukou
K nejběžnějším projevům obsedantně-kompulzivního chování patří opakované mytí rukou. Dítě neustále myslí na choroboplodné zárodky a na čistotu. Po umytí rukou se cítí chvíli lépe, ale pak se obsedantní strach vrací a musí si znovu umýt ruce.
Diagnóza a léčba obsedantně-kompulzivní poruchy
Zjistíte-li u svého dítěte příznaky obsedantně-kompulzivní poruchy, nebo se vám dítě svěří se svými potížemi, vyhledejte lékaře. Lékař dítě důkladně prohlédne, aby vyloučil jiné poruchy. Obvykle ho pošle na další vyšetření k psychiatrovi nebo k psychologovi. Dítě bude pravděpodobně potřebovat psychoterapii, která mu pomůže změnit chování. Proti úzkosti a depresi předepíše lékař léky. Většina dětí reaguje na behaviorální terapii dobře i bez léků. Po počátečním vyléčení může dojít k recidivě, ale nemoc lze dostat znovu pod kontrolu tak, aby dítě mohlo vést normální život.
Diskuze