4Srpen
2013
Diskuze

Obsedantně-kompulzivní porucha u dětí

4. Srpen 2013 |
Obsedantně-kompulzivní porucha u dětí
Děti

Obsedantně-kompulzivní porucha u dětí je psychické onemocnění projevující se trvalými a vracejícími se myšlenkami a opakovaným chováním, kterým dítě nemůže odolat. Některé běžné obsedantní myšlenky souvisejí s čistotou, s obavou, že se něco strašného stane, se sexem a s náboženstvím. Dítě na tyto myšlenky reaguje zvláštním, opakujícím se chováním. Například pokud je dítě posedlé strachem z choroboplodných zárodků a čistotou, myje si ruce mnohem častěji, než je nutné. Po umytí rukou se cítí chvíli lépe, ale pak se obsedantní strach vrací a musí si znovu ruce umýt.

Obsedantně-kompulzivní porucha u dětí

Obsedantně-kompulzivní porucha je psychická porucha projevující se tím, že má dítě trvalé nebo vracející se myšlenky, které vedou k opakovanému chování, jemuž dítě nemůže odolat. Obsedantní myšlenky a kompulzivní chování mohou být tak závažné, že narušují normální činnosti. Obsedantně-kompulzivní chování, například rituály před spaním nebo vyžadování, aby byly věci prováděny určitým způsobem, vykazuje čas od času do určité míry většina dětí a je to součástí normálního vývoje. Nemusíte si dělat starosti, pokud toto chování nenarušuje normální život, nezabírá příliš mnoho času a nevyvolává v dítěti strach. Obsedantně-kompulzivní porucha bývá spojována s některými dalšími nemocemi - např. poruchou přijímání potravy (mentální anorexie), s poruchou nervového systému (Touretteův syndrom) a s epilepsií (epileptické záchvaty). Obsedantně-kompulzivní porucha začíná nejčastěji v období adolescence.

Příznaky obsedantně-kompulzivní poruchy

U některých dětí se projevují pouze obsedantní myšlenky, některé mají zase pouze kompulzivní chování, nejčastěji se však obě poruchy vyskytují současně. Obsedantní myšlenky, nápady nebo představy vstupují do mysli dítěte mimovolně a stávají se neodbytnými. Dítě si je obvykle vědomo toho, že tyto myšlenky nemají žádný smysl, ale nedokáže je ignorovat. Některé běžné obsedantní myšlenky souvisejí s čistotou, s obavou, že se něco strašného stane, se sexem a s náboženstvím. Společně s obsedatními myšlenkami pociťuje dítě obvykle také znechucení, pochyby, strach a depresi. Dítě na tyto myšlenky reaguje zvláštním, opakujícím se chováním. Například je-li dítě posedlé strachem z choroboplodných zárodků a čistotou, myje si rituálně ruce - mnohem častěji, než je nutné. Samotné mytí rukou dítěti přechodně uleví od strachu, ale obsedantní myšlenky a strach se vracejí a dítě cítí, že se musí znovu ke svému chování vrátit.

Řada dětí s obsedantně-kompulzivní poruchou si musí neustále potvrzovat své chování. Je to reakce na obsedantní myšlenky na něco strašného, co se stane. Dítě obvykle opakovaně kontroluje v noci zámky, aby se ujistilo, zeje v bezpečí.

Děti mohou mít najednou i více obsedantních myšlenek nebo případů kompulzivního chování. Kompulzivní chování se dále může projevovat opakovanými dotyky, počítáním, zařizováním různých záležitosti v pevném pořádku nebo hromaděním věcí.

Kompulzivní mytí rukou

K nejběžnějším projevům obsedantně-kompulzivního chování patří opakované mytí rukou. Dítě neustále myslí na choroboplodné zárodky a na čistotu. Po umytí rukou se cítí chvíli lépe, ale pak se obsedantní strach vrací a musí si znovu umýt ruce.

Diagnóza a léčba obsedantně-kompulzivní poruchy

Zjistíte-li u svého dítěte příznaky obsedantně-kompulzivní poruchy, nebo se vám dítě svěří se svými potížemi, vyhledejte lékaře. Lékař dítě důkladně prohlédne, aby vyloučil jiné poruchy. Obvykle ho pošle na další vyšetření k psychiatrovi nebo k psychologovi. Dítě bude pravděpodobně potřebovat psychoterapii, která mu pomůže změnit chování. Proti úzkosti a depresi předepíše lékař léky. Většina dětí reaguje na behaviorální terapii dobře i bez léků. Po počátečním vyléčení může dojít k recidivě, ale nemoc lze dostat znovu pod kontrolu tak, aby dítě mohlo vést normální život.

Související články

Diskuze

Ludmila: Mám sestru a ta má neustále nutkání rodit děti, už jich má 6, každé 2děti s někým jiným,jak viděla že se vztah rozpadá s nějakým chlapem, šup a hned si nechala udělat s ním druhý ditě, i přes těžkou nevoli každého chlapa.I když o dítě přišla, šup do půl r. další, nejstarší je 20,18l. ani jedno se nevyučilo,2-3 učnáky nebyli schopný dodělat, takže socky se základkou, další 2 školou povinný jsou též dost mentálně a sociálně zaostalé, problémové ve škole, v 10l. jít do 3tí třídy? Tyto 2děti též má s vychlastaným, chlapem s nízkým IQ, první 2 též s dost problém. chlapem, další nejmenší,opět z lékařs. hlediska zaostalé mentálně. Sestře je 43let, psych.kolabuje, furt si stěžuje, rodina má děs, že si nechá přes psych. těžké potíže, se stupňující, udělat tajně další, socku dítě. Podotýkám, není to cigánka !!!! Ostatní sourozenci mají po 2dětech. Je to sestry nějaká duševní porucha? Podle mě z psychol. hlediska není normální. Vůbec jí nevadí , od 3tího dítěte hrozba mentál. postižení, od lékařů. Děkuji za odpověď Ludmila

11. Prosinec 2017 12:04

Vložit příspěvek