Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Rakovina dělohy
Rakovina dělohy patří mezi nejčastější gynekologické nádorové onemocnění. Vyskytuje se nejdříve izolovaně, poté se šíří krví a mízou po celém těle. Příznaky rakoviny dělohy mohou být různé, často je však přítomno krvácení mimo cyklus nebo po menopauze. Mezi rizikové faktory vzniku rakoviny dělohy se řadí obezita, bezdětnost nebo cukrovka. Vzhledem k četnosti rakoviny dělohy v naší populaci a k možným následkům bychom neměli podceňovat preventivní gynekologická vyšetření, která mohou nádor odhalit v brzkém stadiu.
Rakovina dělohy
Rakovina dělohy je u nás třetím nejčastějším nádorovým onemocněním postihujícím ženy, po rakovině prsu a tlustého střeva. Ve srovnání se světem, české ženy stále obsazují 3. místo v počtu výskytu rakoviny dělohy. Postiženy jsou především ženy po menopauze. Rakovina dělohy je zrádná tím, že dlouhou dobu roste bez příznaků a má tendenci se rozšiřovat do celého těla. Je proto nesmírně důležité pravidelně podstupovat gynekologická vyšetření, aby se případná rakovina dělohy odhalila včas a zahájila se vhodná léčba.
Děloha
Děloha je ženský pohlavní orgán uložený v pánvi. Před dělohou je umístěný močový měchýř a za dělohou pak konečník a část tlustého střeva. Na svém místě je fixována prostřednictvím širokého děložního vazu, který vede k břišní stěně. Na děloze rozlišujeme dvě základní části, tělo a hrdlo. Tělo ve své horní části vybíhá ve dva rohy, kde odstupují vejcovody. Hrdlo je úzká dolní část dělohy, která končí děložním čípkem. Jím na dělohu navazuje pochva neboli vagina. Děložní stěna má tři vrstvy, a to děložní sliznici, svalovinu a povrchovou vrstvu. Děložní sliznice je pod vlivem ženských pohlavních hormonů a každý měsíc se připravuje na uhnízdění oplodněného vajíčka tím, že nabyde na objemu. Pokud však k oplodnění vajíčka nedojde, je zvětšená děložní sliznice odplavena spolu s krví při menstruaci. Děložní svalovina je nejširší část dělohy, která má schopnost několikrát zvětšit svůj objem při těhotenství. Na povrchu dělohy se nachází vazivový obal. Základní funkcí dělohy je příprava na zahnízdění oplodněného vajíčka, jeho výživa a další vývoj.
Jak vzniká rakovina
Lidské tělo je složeno z buněk, které podle potřeby organismu rostou, dělí se a tvoří nové buňky. Pokud jsou buňky staré nebo nějak poškozené, umírají a místo nich vznikají nové. Někdy však tento proces selže. Nové buňky se tvoří, aniž by tělo potřebovalo, ty staré či poškozené však neumírají, tak jak by měly. Buňky se hromadí a vzniká nádor neboli rakovina. Nádorové buňky pak mohou pomocí krve či mízy vycestovat do celého těla a zakládat tak další nádory, tzv. metastázy. Rakovina dělohy může být zhoubná či nezhoubná. Nezhoubná rakovina dělohy obvykle neohrožuje ženu na životě, lze ji dobře léčit a nemá tendenci napadat okolní orgány nebo se šířit do celého těla. Naopak zhoubná rakovina dělohy může ohrozit ženu na životě, má tendenci se šířit do dalších orgánů a po vyléčení se opětovně vracet.
Rizikové faktory rakoviny dělohy
Rakovina dělohy představuje 40 % všech gynekologických nádorů a patří mezi ta častější nádorová onemocnění. Rozeznáváme celou řadu rizikových faktorů. Mezi ty hlavní patří věk, působení hormonů, obezita, zahájení menstruace před 12. rokem života, pozdní nástup menopauzy a dědičnost. Většina žen onemocní po menopauze, kolem 60 let věku. Také delším působením a vyššími dávkami hormonu estrogenu se zvyšuje riziko rakoviny dělohy. Estrogen se mimo jiné tvoří i v tukové tkáni, proto je rizikovým faktorem též obezita. S delší dobou působení estrogenů také souvisí začátek menstruování v nízkém věku a naopak její trvání do pozdního věku. Uvádí se, že pokud žena vstoupí do menopauzy po 55. roce, riziko vzniku rakoviny dělohy se zvýší. Také výskyt rakoviny dělohy či tlustého střeva v rodině zvyšuje riziko. K dalším rizikovým faktorům patří bezdětnost, kouření a cukrovka.
Příznaky rakoviny dělohy
Rakovina dělohy zpočátku roste ohraničeně, pak prorůstá přes svalovinu dál do pánve nebo se vyklenuje ve formě polypu do dutiny děložní. V důsledku toho, že roste dlouho na místě, je také dlouho bezpříznaková. Hlavním příznakem rakoviny dělohy je krvácení do dělohy a následný krvavý výtok z pochvy. Jelikož se rakovina dělohy vyskytuje především ve vyšším věku, objevuje se toto krvácení až po menopauze. Krvácení může být různě silné, od slabého špinění až po velké ztráty krve. Tento příznak většinou přivede ženu ke gynekologovi a díky tomu je rakovina odhalena včas. Mezi další příznaky rakoviny dělohy, které však spíše značí pokročilost onemocnění, patří bolest v pánevní oblasti, bolest při sexu, bolest a potíže při vyprazdňování močového měchýře, hubnutí a nechutenství.
Diagnostika rakoviny dělohy
Diagnostika rakoviny dělohy je založena na anamnéze a gynekologickém, ultrazvukovém a laboratorním vyšetření. Anamnézou se rozumí údaje o prodělaných nemocech, rodinných nemocech a nynějších obtížích. Důležitým údajem je výskyt krvácení. Při gynekologickém vyšetření lékař kontroluje dělohu, vaginu a blízké tkáně kvůli možným změnám v jejich tvaru či velikosti. Dalším vyšetřením, které doplňuje gynekologické, je ultrazvukové. Ultrazvukem lékař zkontroluje nejen dělohu, ale i ostatní orgány v pánvi. Pokud lékař zaznamená změnu na děložní sliznici, provede tzv. biopsii, jinak se také používá termín kyretáž. Při ní se vloží do dělohy speciální nástroj, kterým se část sliznice seškrábne či odsaje a vzorek tkáně se odešle do laboratoře. Tam je odebraný vzorek zkoumán pod mikroskopem. Jedině biospií lze spolehlivě potvrdit nejen přítomnost rakoviny dělohy, ale také její stupeň a tím i pravděpodobnou prognózu.
Léčba rakoviny dělohy
Léčba rakoviny dělohy zahrnuje především chirurgické řešení, dále hormonální terapii, chemoterapii a radioterapii. Základem léčby rakoviny je chirurgický výkon. O jeho typu rozhoduje chirurg s ohledem na věk, stav pacientky a rozsahu onemocnění. Vždy se odstraňuje děloha i s vejcovody. Pokud je nález již pokročilý a rakovina je rozšířena po těle, musí být léčba kombinována s chemoterapií neboli agresivními protinádorovými léky. Někdy se doplňuje i o radioterapii neboli ozáření. Další léčbou rakoviny dělohy je hormonální terapie. Při ní jsou podávány vysoké dávky progesteronu, které snížují množení nádorových buněk. Po léčbě rakoviny dělohy je žena pravidelně kontrolována každé tři měsíce, zda nedošlo k jejímu návratu.
Prevence rakoviny dělohy
V prevenci rakoviny dělohy je důležité zdůraznit pravidelnost gynekologických prohlídek, které mají být prováděny nejméně jedenkrát za rok. Každé krvácení, které se vyskytne mimo cyklus nebo po menopauze, by mělo být vyšetřeno. Nepodceňujte jakýkoliv příznak či svou pochybnost a navštivte co nejdříve lékaře. Jedině pokud je rakovina dělohy odhalena a léčena včas, zvyšuje se šance na úplné uzdravení.