Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Sinusitida u dětí
Sinusitida u dětí je zánětlivé onemocnění sliznice paranazálních dutin. Příčinou je obvykle infekce, ale mohou to být i alergie, senná rýma, zubní váček či podráždění tabákovým kouřem. Sinusitida u dětí se projevuje tlakem v hlavě v okolí nosu, bolestí hlavy, ucpaným nosem, horečkou, únavou a špatným spánkem. Na sinusitidu lékař předepisuje antibiotika, nosní kapky, kortikosteroidy ve spreji či léky na uvolnění ucpaného nosu.
Sinusitida u dětí
Sinusitida je zánět sliznice paranazálních dutin. Příčinou zánětu je obvykle infekce - například zánět horních cest dýchacích -, může to však být také alergie, senná rýma, nosní polypy, odchýlená nosní přepážka, poranění nosu, zubní váček, podráždění znečištěným vzduchem nebo tabákovým kouřem. Nejčastěji jsou postiženy dutiny ležící mezi očima a lícními kostmi. Děti mohou onemocnět sinusitidou v kterémkoli věku. U dětí do 2 let je průběh mírnější než u starších dětí. Ojedinělé epizody trvají asi týden nebo 10 dní. Chronická přetrvávající sinusitida může trvat 3 měsíce i déle.
Kde se nosní dutiny nacházejí?
Paranazální dutiny jsou vzduchem vyplněné dutiny nacházející se v různých kostech dětského obličeje. Jsou umístěny za čelní kostí, nad nosem a pod očima. Zánět nejčastěji postihuje čichové dutiny, které se nacházejí mezi očima, nebo čelistní dutiny v lícních kostech.
Příznaky sinusitidy u dětí
Dítě pociťuje tlak v hlavě v okolí nosu. Trpí pulzující bolestí hlavy, která je nejhorší ráno, má rýmu, ucpaný nos, zadní rýmu (tekutina stéká z nosu do hrdla), horečku, páchnoucí dech, bolest v lícních kostech, otoky kolem očí a chronický kašel. Dítě se sinusitidou vypadá unaveně, má málo energie a špatně spí.
Diagnóza a léčba sinusitidy
Lékař dítěti vyšetří vnitřně nos a prohmatá oblast nosních dutin, aby zjistil, zda jsou citlivé. Pomocí rentgenu nebo počítačové tomografie zjistí infekci v nosních dutinách. Může také odebrat vzorek výtoku z nosu k laboratornímu rozboru nebo nechá dítěti udělat kožní test na alergie. Předepíše mu antibiotika proti bakteriální infekci, nosní kapky, kortikosteroidní nosní sprej nebo léky na uvolnění ucpaného nosu. Pokud má dítě alergii, předepíše mu antihistaminika.
Nedávejte dítěti volně prodejné nosní kapky ani nepoužívejte volně prodejné nosní spreje. Nadměrné užívání těchto přípravků může příznaky ještě zhoršit. Mnohem lépe udělá dítěti teplý, vlhký vzduch z inhalátoru. Ke zmírnění bolesti mu můžete dát například paracetamol nebo ibuprofen, nikoli aspirin. V zimě, kdy je vzduch v místnostech suchý, umístěte do dětského pokoje zvlhčovač vzduchu.